Związek żydowskich policjantów

Michael Chabon - Związek żydowskich policjantówPowieść Michaela Chabona to chandlerowski kryminal w wersji żydowskiej. Jednak kryminał jest głównie pretekstem do pokazania kultury zamkniętej w nienaturalnym środowisku, ludzi czekających na zbliżającą się małą apokalipsę. Nie można powiedzieć, żeby powieść była mroczna - ona jest po prostu przygnębiająca od samego początku, kiedy poznajemy głównego bohatera. To policjant, smutny, przegrany życiowo rozwodnik i alkoholik, którego na powierzchni trzyma tylko praca. Dalej jest jeszcze smutniej, gdy poznajemy świat, w którym bycie Żydem oznacza same problemy.

Powieść zdobyła parę nagród (m.in. Hugo, Locusa, Nebulę), choć jedynym fantastycznym elementem Związku żydowskich policjantów jest umieszczenie akcji w alternatywnym świecie, w którym Żydom nie udało się stworzyć państwa Izrael. Rozpierzchli się po świecie, a największe ich skupisko powstało w mieście Sitka na Alasce. Dni tej enklawy też są policzone, bo kończy się właśnie przyznany przez USA czas autonomii. Za kilka miesięcy trzeba się będzie wynosić, lub - jeśli ktoś ma szczęście - zacząć żyć według innych zasad.

Główny wątek dotyczy śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana. Niestety, wątek ten ginie co i rusz w historiach pobocznych, które są wprawdzie same w sobie interesujące, ale tak rozbudowane, że zgniatają obraz całości. Szczerze mówiąc, trochę mi nie leży takie rozwlekłe pisanie. Baba wchodzi do pokoju i dostajemy trzystronicową historię jej życia, a w tej historii jest wspomniany jej syn, o którym są dwie strony, a syn ma kolegę, któremu przypadła jeszcze jedna strona. Dygresja goni dygresję, historia zamknięta w historii, zamkniętej w historii. Próbowałem czytać w metrze i z doskoku przy obiedzie. W efekcie musiałem się cofać o kilka stron, żeby sobie przypomnieć, o co chodzi. Wczułem się dopiero, gdy zapadłem w domowy fotel i odpaliłem lampkę. Ta książka nadaje się wyłącznie do czytania w spokoju, jak bóg bibliotekarz przykazał. Dopiero wtedy można docenić smaczki językowe, egzotyczne motywacje bohaterów drugoplanowych, obcą nam i mało zrozumiałą kulturę ortodoksyjnych Żydów.


Udostepnij
Glodne Slonce

One Response to “Związek żydowskich policjantów”

  1. Mateen Says:

    Ya learn something new eevyrday. It’s true I guess!

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).