Żurek prawdziwy

Rzecz jasna można się wybrać do Carrefoura, kupić Żurek Knorra w proszku i postąpić wedle instrukcji na reversie opakowania. Smakuje nie najgorzej, przyrządza się w 10 minut, ale… kurde blaszka, to jednak nie to! No chyba, że jesteś dzieckiem chemiogrodu, wtedy kliknij „x” w górnym, prawym rogu ekranu. Else, czytaj dalej.

Prawdziwy polski żurek przygotowuje się dwuetapowo: Najpierw zakwas, potem gotowanie. Ostrzegam lojalnie, że mój żurek zdeka różni się od tradycyjnego. Ale różni się na plus :)

Najpierw zakwas. Najlepiej przyrządzić go w szklanym lub gładkim ceramicznym naczyniu. Składniki na 2-2.5 litra zupy są następujące:
- 1 litr przegotowanej, ostudzonej wody;
- 0.5 szklanki mąki żytniej razowej (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością, lub w specjalnych stoiskach w hipermarketach - w Carrefourze w Arkadii (Warszawa) takowe jest. Ostatecznie można użyć zwykłej mąki pszennej, ale zupa wyjdzie zdecydowanie gorzej);
- 5 pokrojonych ząbków czosnku;
- 3 listki laurowe;
- do dziesięciu ziaren ziela angielskiego (allspice);
- ewentualnie kromka razowego chleba, ale niekoniecznie.

Zakwas trzeba nakryć szmatką i odstawić w ciepłe miejsce (co najmniej 20 stopni Celsjusza) na 4 dni. Będzie śmierdziało - jeśli śmierdzi, to znaczy, że reakcja zachodzi i jest OK. Finalny produkt w postaci zupy nie powinien śmierdzieć.

Teraz gotowanie (4 dni później). Składniki:
- kiełbasa, 20-50 dkg - nie powinna być zbyt kiepska, bo kiepska będzie również zupa;
- śmietana kwaśna (np. Danone szefa kuchni 36%) 200g;
- spora cebula, jak ktoś lubi zionąć to dwie;
- pieczarki (wedle gustu);
- jajko;
- 1 solidna łyżka chrzanu ze słoika (można więcej, jak ktoś lubi. Ja lubię);
- majeranek (solidna łycha to minimum), pieprz, sól, 1 kostka rosołowa (pieprz i sól do smaku, żeby potem nie było na mnie, że przesolone. Generalnie zawsze można dosolić, a odsolić się raczej nie da bez dostępu do piątego wymiaru);

Kolejność czynności:
1. Podsmażyć kiełbasę, w trakcie dodać pokrojoną cebulę i krojone pieczarki (jeśli są z mrożonki, np. Bonduele, to trzeba najpierw rozmrozić i odsączyć wodę, bo z 400g pieczarek 150g to śnieg - taki biznes);
2. Dolać wodę (1-1.5 litra), zakwas (przez sitko, brutalnie wywalając do śmieci, co zostanie na sicie);
3. Wwalić przyprawy, rozmieszać;
3. Gotować 10 minut, no jednak (sorki wielkie) mieszając prawie ciągle, bo się przypsnie;
4. Chrzan rozmieszać w miseczce ze śmietaną, rozgniecionym czosnkiem, rozbitym żółtkiem jajka i (na końcu) gorącą wodą (może być zaczerpnięta z zupy), po czym wyłączyć gaz i dodać do gara;
5. Podawać z pokrojonym jajkiem na twardo (tak, to to, które gotujesię 9 minut) i chlebem. Zamiast chleba można podać ziemniaki.


Udostepnij
Glodne Slonce

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).