Wywiad w RMF Classic

W najbliższy poniedziałek, czyli 2012/05/21 w radiu RMF Classic, a dokładniej w audycji Między Słowami, będzie można usłyszeć wywiad z moją przeskromną osobą. Wydarzy się to jakoś z grubsza po godzinie 17:00.


Udostepnij
Glodne Slonce

57 Responses to “Wywiad w RMF Classic”

 1. Aisa Says:

  Nareszcie o jakiejś normalnej godzinie :)

 2. Nika Clevleen Says:

  Druga. Ktoś już prosił, by nie pisał Pan o sobie “moja skromna osoba”. No dobra, teraz jest “przeskromna osoba”, ale to na jedno wychodzi.

 3. Ina Says:

  Jejku, @nika clevleen, przecież to jest zabawne. A jeżeli ciebie nie bawi, to przynajmniej nie zwracaj nikomu uwagi i nie narzucaj swojego zdania. Ciebie np. kilka osób prosiło o przestanie pisania “pierwsza”, “druga”, itp. A najwidoczniej nie przestałaś. Więc nie pouczaj innych, proszę. Pozdrawiam ;)
  a co do wywiadu, to jeżeli dorwę się do komputera, na pewno wysłucham ;)

 4. ANgelA Says:

  Z pewnością będę słuchała :D

  @Ina - zgadzam się z tobą :)

 5. Mmmm, pycha! Says:

  Postaram się wyysłuchać! ;)

  A co do Niki Clevleen, to niech wyrazi swoje zdanie i będzie zadowolona. To zależy od p. Kosika, czy potraktuje to poważnie…

 6. Kasia97 Says:

  zgadzam się z 3 komentami wyżej. prawda - niech każdy ma swoje zdanie, po to sie pisze komentarze, ale fakt faktem, lepiej bez pouczania ;D
  mam nadzieję, że uda mi sie posłuchać ;)

 7. DeathDay98 Says:

  Ta muzyka mi przeszkadza =/

 8. Nika Clevleen Says:

  O Matko….. Już nawet niczego nie można powiedzieć… :-/
  A oto dowód, że mówię prawdę: http://rafalkosik.com/matematyka-musi-byc#comment-89318

 9. Susan1224 Says:

  Kiedy się ten utwór skończy? O rany! Kiedy się tylko zapowiada koniec to zaczyna grać cienka melodyjka… I dalej! Ych.

 10. Susan1224 Says:

  Ależ Pan lubi żartować o tym wpadaniu por tramwaj :D.
  “Muminki”

 11. Susan1224 Says:

  ucięło… miało byc “Muminki” - najlepsze książki dla dzieci (choć bynajmniej nie tylko) jakie kiedykolwiek powstały.
  (I teraz wychodzę na trolla / spamera. Trzy komentarze z rzędu… Ech).

 12. DeathDay98 Says:

  Daj spokój Susan, nie twoja wina, że nie można edytować komentarzy ^^
  Już wiemy przynajmniej, że FNiN będzie jeszcze dłuuuuuuuugooo :)

  Nagrywam, za jakiś czas wytnę muzykę i dam na wrzuta.pl i wklepię tu linka ;)

 13. bea Says:

  To czekamy na linka, bo ugrzęzłam w drodze do domu i nie miałam jak posłuchać

 14. Olla Says:

  Będę wdzięczna za linka. Niestety nie zdążyłam dotrzeć do domu na czas:-(

 15. Aisa Says:

  tak głupio zapytam, kiedy wrzucisz linka, bo tak mnie pochłonęły funkcje, że na śmierć zapomniałam :D

 16. kam193 Says:

  Link do jednego nagrania jest już na FNiN.eu, niestety za dużo rozmowy nie było

 17. Rafal Kosik Says:

  Rzeczywiście może niewiele tam nowego. Zestaw pytań zadawany w wywiadach jest w gruncie rzeczy podobny, a ja muszę powtarzać coś, co już kiedyś mówiłem, bo większość ludzi słyszy to pierwszy raz.

 18. DeathDay98 Says:

  Chyba tylko o tych książkach było coś nowego :D

 19. DeathDay98 Says:

  Wrzuciłem na serwis wrzuta.pl
  Zdaje mi się, że mam w lepszej jakości dźwięku niż na fnin.eu (radio internetowe, przechwytywanie dźwięku, profesjonalny program do edycji).

  Link:

  http://deathday98.wrzuta.pl/audio/43OBYm4u6ZE/wywiad_z_rafalem_kosikiem_w_rmf_classic

  PS. Muzyka pomiędzy fragmentami rozmowy wycięta “na odwal się”, nie bawiłem się w przejścia, etc. ;)

  PPS. Wrzuciłem również link w temacie na fnin.eu

 20. Rafal Kosik Says:

  Dzięki.

  Jeszcze w temacie nowości w wywiadach. Zauważyłem, że jeśli zbaczam z tematu, którego dotyczyło pytanie, to to „zboczenie” jest często usuwane podczas edycji. Materiału nagranego prawie zawsze jest więcej niż się potem ukazuje.

 21. Olla Says:

  Dzięki wielkie! Rozmowy rzczywiście było mniej niż przypuszczałam, ale zawsze to fajnie posłuchać. Przynajmniej wiemy, dlaczego na ogół nowe fragmenty pojawiaja sie w nocy;-) Jeszcze raz dziekuję

 22. bea Says:

  @Rafal Kosik

  Mają ograniczenia czasowe - ściśle wyliczone proporcje, ile słowa mówionego ma przypadać, na ile minut muzyki, bo badania wykazały, że statystyczny słuchacz jest w stanie skupić się przez tyle i tyle minut/sekund. I choćby nie wiem, jak ciekawa była rozmowa, ma się zmieścić w limicie, więc trzeba ją ciąć.

  To samo dotyczy artykułów w popularnej prasie czy na portalach informacyjnych. Statystyczny odbiorca statystycznie przyswaja coraz krótsze porcje znaków. Potem się ponoć nudzi…

  Jest też inne zjawisko, mam nadzieję, że Pan go jeszcze nie doświadczył w swoich wywiadach.
  Bo dziennikarze mediów masowych zbyt często chcą usłyszeć odpowiedź zgodną ze swoim założeniem.
  Ja to obserwuję od jakiegoś czasu. Tak się złożyło, że mój mąż kilkakrotnie proszony był o skomentowanie jakiegoś wydarzenia związanego z narciarstwem lub alpinizmem/wspinaniem - za każdym razem dziennikarz przychodził z gotową tezą i stawiał pytania pod udowodnienie tej tezy. Jeżeli mąż się z tą tezą nie zgadzał, i usiłował to uzasadnić, temat pozostawał niedokończony, a następnie z jego wypowiedzi na antenie lub wizji pozostawało kilka pasujących do koncepcji dziennikarza/stacji/redakcji zdań…

 23. Aisa Says:

  Dzięki wielkie!

  Co do tego wywiadu, to chciałabym zauważyć, że ludzie, którzy czytają FNiN od początku (jak na przykład ja), trochę się zestarzeli i ja, osobiście, chciałabym przeczytać coś depresyjnego i kończącego się źle. Oczywiście, że uwielbiam FNiN i rozumiem, że musi Pan pisać też dla tych, którzy dopiero się za to zabierają [jak moja młodsza siostra. Tak odnosząc się do wywiadu, to ma szczęście, że mam wszystkie części i nie musi ich kupować :)].

  W każdym razie życzę Panu, aby miał Pan duuużo niekończących się pomysłów.

 24. CezarIXen Says:

  Ostatnio śledzę pana wywiady nie tylko ze względu na fnin, ale ogółem oczekuje jakiś informacji wydawniczych Powergraphu. Wciąż czekam na coś typu ,,Teorii diabła…” tylko w formie powieści, a tu nic. Jakoś mało kto w tych wywiadach pamiętam, że pan ma też wydawnictwo i o nie jeszcze rzadziej zapyta :(

 25. DeathDay98 Says:

  Ja mam taki pomysł: kiedy już pan wypuści Świat Zero 2, to może pan wstrzyma produkcję FNiN do momentu wydania “Różańca”? Max 8 miesięcy (na przykład)

  Co wy na to?
  Mi brakuje jakiejś nowej książki dla dorosłych, szczególnie po tym fragmencie, co pan jakiś czas temu wrzucił. (o spadającym samolocie :D)

 26. Nika Clevleen Says:

  Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Jeeeeeeeeeeeeeeeesteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmmmmmmmmmmmmmmmm przeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeciw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  (Mam nieeeeeeeeeeeeee wyłączającą sięęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę literęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę “eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee”)

 27. Adixmasz Says:

  Super

 28. CezarIXen Says:

  A ja zgadzam się z DeathDay98, Fnin nie zając, nie ucieknie, a może nawet zyska na jakości, gdy pan Kosik od niego trochę odpocznie i skupi się na innej książce… A ,,Różaniec” na pewno kupie (jeśli będzie miał dobre recenzje :) ).

 29. DeathDay98 Says:

  Jak dla mnie “Różaniec” nie musi mieć dobrych recenzji. Wystarczy mi zachęta z fragmentu, który był opublikowany ;)

 30. y Says:

  Mówiąc szczerze, nie wiem za bardzo, po cholerę w ogóle robić takie gówno. Chyba tylko po to, by promować nazwisko.

 31. Nika Clevleen Says:

  Jaka jest Wasza ulubiona książka? A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś na stronie autora tej książki prosi go, aby już jej nie pisał, tylko co innego. No i jak się czujecie?
  “Różaniec” nie zająć, nie ucieknie…..A FNiN ucieknie.

 32. CezarIXen Says:

  Moja ulubiona książka jest już napisana więc nie ma możliwości, żeby ktoś przestał ją pisać. A gdy ktoś pisze następny tom, to taktuje ją jako osobną książkę na którą mogę poczekać (czym bardziej, że i tak czekam a to, że to będzie trwało dłużej mi nie przeszkadza), byle jak powstanie była dobrze napisana. Wydaje mi się też, że panu Kosikowi dobrze zrobi oderwanie się od fnin, żeby następnym tom zaczął pisać z odświeżoną głową. Czym bardziej, że po świecie zero 2 następne tomy nie będą powiązane zbyt mocno fabularnie, więc nie będziemy czekali z utęsknieniem na zakończenie rozpoczętych wątków. Fnin wbrew pozorom nie ucieknie…

 33. Elyon Says:

  FNiN też nie ucieknie. A już od dłuższego czasu mam ochotę przeczytać jakąś “dorosłą” powieść. FNiN jest wydawany co roku, czasem nawet 2 razy w roku. A “Kameleon”, który jest najmłodszy spośród książek dla dorosłych miał swoją premierę w 2008r. To trochę dużo czasu, nie?

 34. Ponury Żniwiarz Says:

  Pan Kosik to nie jedyny pisarz na świecie. Naprawdę polecam się rozejrzeć po księgarniach czy bibliotekach, inni również piszą książki dla dorosłych i naprawdę można się w nich zaczytać.
  A wasze marudzenie tak naprawdę nic nie da, bo Pan Kosik nie jest na wasze skinienie i nie będzie pisał tego co sobie zażyczycie, tylko to, co sam uzna za stosowne.

 35. CezarIXen Says:

  W tym problem, że on pisze fnin bo my tego chcemy, a przynajmniej większość nas . Sam przecież w wywiadzie ubolewał, że nie ma czasu pisać dorosłych książek…
  Ja sam niezależnie od decyzji pana Kosika, będę zadowolony.
  Przypuszczam też, że Pan Kosik nie będzie miał nic przeciwko poznania różnych zdań na ten temat.

 36. Ponury Żniwiarz Says:

  Oczywiście, więc nabijcie pincet komentarzy czego to nie chcecie, żądajcie, żeby to czytał, a potem płaczcie, że Pan Kosik nie ma czasu na pisanie. Buahahaha, brawo ;D

 37. Adixmasz Says:

  Już cię lubię Ponury Żniwiarzu

 38. Mateusz Says:

  “Caban”, czy “Kaban”?

  W ogóle niszczy mnie traktowanie Pana Rafała jak narzędzia do pisania książek: “jak będzie chciał, to napisze”, “on pisze”. Funny.

  Nie spinajcie - będzie, to będzie. Przecież “dla dorosłych” młodzież czy dzieci też mogą przeczytać. I na odwrót. I jeszcze na odwrót. W ogóle wszystko się czyta.

 39. CezarIXen Says:

  @ Ponury Żniwiarzu Jeśli znajdziesz mój komentarz w którym narzekam na to, że pan Kosik tak długo pisze, to gratuluje. Masz niebywałe zdolności znajdowania rzeczy, których nie ma. Jakbyś przeczytał moje komentarze uważnie zauważyłbyś, że pisałem o tym, że nie mam nic przeciwko czekaniu. I wbrew pozorom nie będę płakał, jak pan Kosik nie przeczyta moich postów. A nawet jak przeczyta, nie będę rozpaczał jeśli się nie zastosuje. Jak już pisałem, choć widać niezbyt wyraźnie, będę się cieszył zarówno z powstania fnin i ,,Różańca”. Zgadzam się ze zdaniem Mateusza, że nie można traktować pana Kosika jako narzędzia do pisania. Jeśli z moich wypowiedzi można było wywnioskować inaczej to przeprasza. Wracając do tematu, to właśnie dlatego, że większość fanów traktuje pana Kosika jako maszynę do powstawania fnin, w tempie 1/ na rok, napisałem, że z chęcią widziałbym ,,różaniec”, żeby pokazać, że nie wszyscy oczekują fnin wytwarzanego hurtowo, bo niestety tak można pomyśleć czytając wypowiedzi innych fanów. Moja wypowiedz miała być jedynie sugestią, która nie musiała być nawet dostrzeżona. A że, potem wywiązała się taka jakby dyskusja z innymi fanami fnin, to inna sprawa. Lubię wyraźnie ukazywać moje zdanie.

 40. Ponury Żniwiarz Says:

  A ja lubię, jak mam styczność z ludźmi inteligentnymi, którym nie trzeba wszystkiego tłumaczyć łopatologicznie, oczywiście bez obrazy. Wcześniej chodziło mi o to, że zwróciłem się do ogółu fanów tu piszących, nie konkretnie do Ciebie. Źle to zrozumiałeś ;)

 41. CezarIXen Says:

  Akurat tak wszyło, że moje wypowiedzi były blisko twoich, a że można twoje było zinterpretować jako odpowiedz na moje, to wszyło jak wyszło. Trudno, zdarza się, niedoskonałość języka powoduje trochę problemów w przekazie treści…

 42. DeathDay98 Says:

  @Nika Clevleen: Nie chodzi o całkowite porzucenie pomysłu FNiN, bo też lubię tą serię. Chodzi o niedługie wstrzymanie, a jak tu powiedział CezarIXen
  “(…) po świecie zero 2 następne tomy nie będą powiązane zbyt mocno fabularnie, więc nie będziemy czekali z utęsknieniem na zakończenie rozpoczętych wątków.”

  @Ponury Żniwiarz: Nie chodzi o żądania, a o propozycje. Gdybym był pisarzem, to bym chciał wiedzieć czego oczekują moi czytelnicy, aby jak najbardziej się książka podobała (oczywiście bez przesady, fabuła nie może być wymyślana przez czytelników, bo będą znali książkę, zanim ta wyjdzie)

  @Mateusz: “Caban”, nie “Kaban”. Też kiedyś myślałem, że mówi się “Kaban” ;)

  Teraz moja opinia :P
  “Różaniec” podoba mi się z samej zapowiedzi. Podobał mi się również “Mars”, “Kameleon” i “Vertical” (chociaż ten tytuł jest jak dla mnie tak pokręcony, że koniec końców niewiele zrozumiałem ;D) i seria opowiadań z “Obywatela, który się zawiesił”. Podobają mi się w nich głównie zakończenia, które są zwykle bardzo zaskakujące (choćby właśnie tytułowy “Obywatel” :D). I właśnie dlatego chciałbym przeczytać jakąś dorosłą powieść; oczywiście jestem świadom, że jest wiele młodych czytelników, którzy ze zniecierpliwieniem czekają na kolejne tomy FNiN.

  “Jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził” - zgodnie z tą zasadą myślę, że nieważne jakie pan Rafał wybierze rozwiązanie, to którejś części czytelników nie będzie ono pasować. Więc ma pan całkowicie wolny wybór ;)

  Jak napisałem, ja bym chętnie, po Świecie Zero 2, przeczytał coś dorosłego. I tyle z mojej strony.

 43. Nika Clevleen Says:

  Jak ja się dorwę do jakiej książki, to nic nie da rady mnie od niej odciągnąć. I co, dzieci?
  Bądźcie teraz mądrzy. Przeczytajcie se jeszcze raz “Kameleona”, “Verticala” lub “Marsa”. Takie trudne? Jak można być aż takim małokumatym i małomyślącym?

 44. Aisa Says:

  Nika Clevleen, wyznam Ci, że też się nad tym zastanawiam. I dochodzę, do wniosku, że jeśli przeczytałam już z milion razy wszystkie książki pana Kosika, zarówno te dla dorosłych, jak i FNiN oraz że skoro zaczyna mnie interesować coś innego niż te sześć lat temu, kiedy dopiero zaczynałam, to chciałabym przeczytać coś nowego. I nie twierdzę, że nie ucieszy mnie nowy “Felix”, ale chciałabym przeczytać coś, co będzie skierowane do osób w moim wieku.

 45. Nika Clevleen Says:

  Z Wami rozmawiać… Tragedia. Czy tutaj wchodzą same małokumate i małomyślące osoby?

 46. Nadine Says:

  @Nika Clevleen
  Wybacz, ale zapytam: ile Ty masz lat? o_O

 47. bookworm Says:

  @ Nika Clevleen ja też mam dla ciebie radę: przeczytaj sobie (!) jeszcze raz pierwsze części… Takie trudne? Jak można być takim małokumatym? :D:D
  Nie bierz tego do siebie, ale naprawdę…

 48. DeathDay98 Says:

  Nika, ja chciałbym przeczytać coś dorosłego, od dobrego, sprawdzonego autora. I gdzie ja ich znajdę?

  I dołączam się do pytania Nadine…

 49. Anna Says:

  Super, bardzo się cieszę, ze w końcu udało mi się usłyszeć tą audycję. Mam nadzieję, że częściej będzie ona w takich godzinach. Pozdrawiam

 50. Nika Clevleen Says:

  Akurat Gang Niewidzialnych Ludzi (oraz Bunt Maszyn) nie podobał(y) mi się. -.-

 51. Nika Clevleen Says:

  Kobiet nie pyta się o wiek. Dobra: Niedługo zacznę 13 rok życia…

 52. Ponury Żniwiarz Says:

  No to gdzie Ty się dziewczyno szarpiesz do dorosłych książek?

 53. Ponury Żniwiarz Says:

  Będę zgryźliwy, ale nie mogę się powstrzymać. Jeszcze w życiu nie słyszałem, żeby ktoś trzynastolatka nazwał mężczyzną, albo kobietą. Hmm.

 54. Nadine Says:

  @Ponury Żniwiarz
  Wiesz, jeśli chcemy określić płeć to chyba dopuszczalne jest nazwanie kogoś kobietą albo mężczyzną, ale w tym wypadku bym się zastanowiła…
  Często słyszę jak chłopcy (15 lat) z mojej klasy mówią o dziewczynach “Ach te kobiety” xD

 55. Ponury Żniwiarz Says:

  Wiesz co, ja do swoich koleżanek, znajomych i przyjaciółek, które są w wieku 18-20 lat mówię raczej żartobliwie “kobietki”, uważam, że zdecydowanie bardziej adekwatne wciąż jest określenie “dziewczyna”.

 56. Nadine Says:

  Rozumiem, co masz na myśli. Tak się tylko śmieje i myślę, że na ten temat można by długo rozmawiać. Teraz zaczęłam zastanawiać się nad tym powiedzeniem ” Kobiety o wiek się nie pyta” i myślę, że to dobra wymówka dla pań po 40, które młodo wyglądają i są często pytane o lata. Uważam również, że niepotrzebnie Niko Clevleen to pisałaś, bo jesteś młoda i nie masz powodu, żeby wstydzić się swojego wieku, bo wszyscy na tym forum jesteśmy “młodzi”.

  I następnym razem nie denerwuj się tak i nie myśl, że jesteśmy “niekumaci”, tylko kilka razy przeczytaj komentarze i zastanów się, co na prawdę chciała przekazać osoba pisząca go, ewentualnie wtedy oceniaj. Piszemy na tym forum, bo łączy nas na pewno jedno wspólna opinia: uwielbiamy książki pana Kosika. To, że ktoś ma ochotę przeczytać teraz “Różaniec”, a nie FNiN to nie powód, żeby komuś wystawiać negatywną notę…

 57. Ponury Żniwiarz Says:

  No ale co to jest w ogóle za rozmowa. Ja już wcześniej napisałem, że żadne stękanie nie ma znaczenia, bo to nie jest koncert życzeń. Ja bym chciał, żeby G. R. R. Martin wydał w tym roku 6 tom Pieśni Lodu i Ognia, a pewnie go ujrzę gdzieś za 3 lata. No i tyle z moich zachcianek. Mogę tylko czekać i być wdzięczny za to co już mam, ewentualnie skupić się na innych książkach. No naprawdę, ludzie, ograniczać się do jednego autora, to się w końcu może nieprzyjemnie odbić.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).