Wysuwany kubeł na śmiecie

Wysuwany kubeł na śmiecieNasza cywilizacja istnieje dzięki wielu drobnym wynalazkom. Ktoś kiedyś odkrył, że zamiast ciągnąć ładunek na związanych badylach, lepiej użyć koła. Wyobraźcie sobie Astona Martina DB9 w świecie, w którym nie wynaleziono koła. Głupio by wyglądał na zawieszeniu badylowym. Równie przełomowym wynalazkiem jest wysuwany kubeł na śmiecie.

Po tym, jak piętnasta czy dwudziesta osoba poprosiła mnie o wyjaśnienie zasady działania systemu wysuwającego kubeł w mojej kuchni, uznałem, że nie mogę dłużej ukrywać przed światem dzieła mojego geniuszu. Nie będę pokazywał procesu produkcyjnego, bo został on przeprowadzony przeze mnie kilka lat temu. Są za to zdjęcia i filmik ukazujące stan obecny. To drobna modyfikacja środowiska, która w równie drobny sposób ułatwia życie.

Po odrzuceniu rozwiązań elektrycznych i pneumatycznych, postawiłem na prostą mechanikę. Do wykonania systemu wysuwania kubła potrzebny jest kawałek płaskownika aluminiowego, dwa małe zawiasy, kilka śrub z nakrętkami i kilka wkrętów do drewna. Żeby uniknąć konstruowania szyn dla kubła, wykorzystałem gotowe rozwiązanie z Ikei.

Kluczowe dla powodzenia całej akcji jest dobranie punktów mocowania popychacza i jego długość. To zależy od wielkości drzwiczek i umiejscowieniu szyn kubła. W moim przypadku odległość między osiami zawiasów wynosi 22.5 cm. Długość można ustalić przy pomocy paska tektury i taśmy Duct Tape (lub zwykłej taśmy izolacyjnej). Chodzi o to, by w jak największym zakresie pracy kąt między popychaczem a przednią ścianą kubła był jak najbliższy 90°. Maksymalnie wsunięty kubeł powinien zachować odstęp od zamkniętych drzwiczek min. 1 cm, by zmieścił się cały płaskownik wraz ze śrubami.

Wysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecie

Wysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecieWysuwany kubeł na śmiecie

A jeśli komuś nie chce się konstruować takiego systemu, może po prostu przykręcić kubeł do drzwiczek.


Udostepnij
Glodne Slonce

14 Responses to “Wysuwany kubeł na śmiecie”

 1. neska Says:

  Och. Widzę że w Twojej kuchni tak jak i w mojej króluje geniusz podsycony lenistwem ;)

 2. Rafal Kosik Says:

  Nie tylko w kuchni. Oświetleniem w wielu miejscach sterują czujniki zmierzchowe i timery, a zamiast ogniska na środku podłogi mam kuchnię gazową.

 3. MarekZ Says:

  Największe wynalazki ludzkości powstały w lenistwa, lub niechlujstwa. To drugie najczęściej miało swoją przyczynę również w lenistwie ;-)

 4. Szary Says:

  Stanowczo nie zgadzam się, że to lenistwo jest źródłem postępu i wynalazków.
  Właśnie lenistwo mózgu jest źródłem stagnacji. ?atwiej jest bezmyślnie powtarzać tę samą monotonna pracę, niż zastanowić się i zaryzykować niepowodzenie poszczególnych faz prototypowania.
  Za to niestety innym pewnym źródłem wynalazków jest wojna. ( z wojną płci włącznie)

 5. golem Says:

  yes dotrzymał pan słowa jest pan wielki !!!

 6. golem Says:

  dziekuje

 7. Rafal Kosik Says:

  A tu macie przykład zawieszenia badylowego we współczesnej motoryzacji. Oczywiście za naszą wschodnią granicą. http://www.youtube.com/watch?v=iATq_wZi9OI

 8. golem Says:

  potrzeba matką wynalazków=)

 9. Iscariote Says:

  Geniusz :P Chociaż u mnie jest to rozwiązane o wiele prościej. Pod zlewem zamiast otwieranych lewo prawo drzwiczek mam wielką wysuwaną szufladę z koszem i pojemnikami na kuchenne chemikalia do czyszczenia :)

 10. Putri Says:

  Tiessa, dezkii za link i lekture. Przepisy brzmia interesujaco i smacznie :) Blad poprawilam, dezkii za wytkniecie palcem :) Czasami (czasami za czesto) mi sie przytrafia :(

 11. Rafal Kosik Says:

  Szuflada byłaby lepsza, ale tutaj nie dało się jej zainstalować. Robiłem więc, co mogłem w tej sytuacji.

 12. mamonia38 Says:

  Dobry pomysł z tym kubełkiem

 13. Magda Says:

  świetne rozwiązanie:) fajny blog! bardzo przydatne recenzje, dzięki :) pozdrawiam!

 14. Zippy Says:

  Dobre! Proste, ale skutecsne

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).