W pajęczej sieci słów o Głosie Lema

Głos LemaWiększość czytelników poproszona o wymienienie najlepszych autorów literatury fantastycznej, bez zastanowienia wyliczy: Tolkiena, Asimova, Zelaznego; prawdopodobnie padną też takie nazwiska jak: Williams, King, Masterton… Nie zaprzeczę, że każdy z wyżej wymienionych twórców wykreował światy i opowieści warte poznania. Można by na tym poprzestać, lecz aż ciężko się robi na sercu, ponieważ mało kto pamięta o naszym rodaku – Stanisławie Lemie – polskim pionierze, który bez strachu wypływał na nieokiełznane „nurty fantastyczne”. Ten człowiek jest do dziś wielkim mistrzem tylko dla nielicznych. (więcej na W pajęczej sieci słów…)


Udostepnij
Glodne Slonce

5 Responses to “W pajęczej sieci słów o Głosie Lema”

 1. Anna Says:

  Tak, Lem to geniusz pod każdym względem. Nie tylko pisarz science-fiction, wizjoner, naukowiec ale przede wszystkim humanista z niesamowitym poczuciem humoru i dystansem do rzeczywistości. Uwielbiam “Solaris” i do dziś pamiętam ciarki na plecach kiedy czytałam “Maskę”. KIedy jesteśmy na Salwatorze, zawsze idziemy z synem “do Pan Pisarza” na Jego wyróżniający się kolorem i skromnością piaskowca grób. A tak w ogóle to syn (ma niespełna siedem lat) zwariował na punkcie Felixa, Neta i Niki. Nawet “Magiczne drzewo” już nie jest na topie. Dziękujemy za taką świetną powieść dla hmm…. dzieci, młodzieży? POzdrawiam!

 2. bookworm Says:

  Może nie w temacie… ale z góry przepraszam. Czytałam niedawno ponownie FNiN oraz TMK. pod koniec do mojego umysłu mimowolnie wdarło się pytanie, które chciałam panu zadać. Mianowicie: Czy pisząc TMK opierał sie pan może na opowieściach, pogłoskach o projekcie Riese?

 3. Asia Says:

  A to ciekawe bo też miałam takie skojarzenie…

 4. Rafal Kosik Says:

  Tak, ale tylko w założeniach ogólnych związanych z zamkiem Książ, tzn. zgadza się, że „Niemcy coś tam budowali pod ziemią”. Reszta to fikcja.

 5. bookworm Says:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź:) to mnie strasznie nurtowało.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).