VAT na książki

Znana od zawsze zasada, że w trudnych czasach trzeba redukować wydatki, a nie podnosić podatki, w Polsce nie obowiązuje. Z punktu widzenia państwa najprościej jest dowalić dodatkowy podatek spokojnym pracowitym żuczkom, które nie zrobią zadymy pod sejmem. Jednocześnie gigantyczna kasa jest pompowana w nierentowne przedsiębiorstwa państwowe. Z tamtych wydatków państwo nie może zrezygnować, bo związki zawodowe w tydzień zorganizują kilkutysięczną demonstrację.

By zmniejszać deficyt budżetowy, rząd zdecydował, że należy podnieść podatek VAT na książki. Teraz wynosi on 0%, czyli jakby go nie ma. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że VAT na książki od pierwszego stycznia 2011 r. będzie wynosił 5%. Sam podatek to wymóg EU, ale jego wysokość już nie. Wydaje się, że to nie dużo, ale te 5% w skali kilkudziesięciu tysięcy nakładu daje to sumę całkiem sporą. Wzrost podatku oznacza wzrost cen książek, więc i spadek czytelnictwa. Za spadkiem czytelnictwa w perspektywie kilku-kilkunastu lat idzie spadek poziomu kultury społeczeństwa. Ale kogo z rządzących dziś obchodzi, co się będzie działo za lat dziesięć?

Największym problemem nie jest nawet sam podatek, tylko o to, że nie wiadomo na pewno jakiej będzie wysokości, ani czy rzeczywiście zacznie obowiązywać od Nowego Roku. Nie wiadomo nawet, jak będzie miał wyglądać okres przejściowy dla książek wydrukowanych np. w listopadzie. Nic nie wiadomo, a ustawa (jeszcze przecież nie istniejąca) ma wejść w życie za dwa i pół miesiąca.

To przykład braku szacunku państwa do obywatela, do przedsiębiorcy. Ustawa o podwyżce podatku VAT od 1 stycznia 2011 powinna być przegłosowana co najmniej w połowie roku 2010, by wszyscy mieli czas na przygotowanie się do niej. W obecnej sytuacji wydawcy nie wiedzą, czy wydana przez nich książka w wyniku nieoczekiwanych zmian przepisów nie przyniesie straty zamiast zysku.

W związku z tym wydawnictwo Powergraph, jak i wiele innych wydawnictw, zdecydowało się przełożyć wszystkie premiery książkowe na pierwszy kwartał roku 2011.


Udostepnij
Glodne Slonce

240 Responses to “VAT na książki”

 1. FNiN_addict Says:

  Lubię sposób, w jaki pan przewiduje przyszłe skutki, naprawdę realistycznie to wygląda. Ja mam ochotę rozwalić tę budę dla pseudomyślących, bo teraz ledwo dawałam radę kupować te książki, które chciałam. :/

  Czyli… czyli… FNIN TEŻ?!

 2. FNiN_addict Says:

  Skoro jest w kategorii FNiN, to pewnie tak…

 3. Bartek Says:

  Lajf is brutal end ful of zasackas.

 4. Gowacz Says:

  Jak usłyszałem, że zamierzają dodać VAT na książki, postanowiłem kupić przed nowym rokiem wszystko co mnie interesuje i będę czytał w dłuższej perspektywie czasu. W związku z tym ( jeśli VAT wyniesie 5%) zaoszczędzę ok. 50zł. Cóż. Na podatki nie można nic poradzić, ale zawsze można po oszczędzać póki się da :)

 5. Guido von Donnessmarck Says:

  niee tylko nie to .!

 6. Vea Says:

  Powiem tylko jedno: grhhh…

 7. k. Says:

  żałoba! postawmy krzyż.

 8. Mateusz Says:

  @Gowacz

  Chyba 5zł.

  Z 30zł te 5% to 1,5zł, czyli musiałbyś kupić 30książek, żeby zaoszczędzić 50zł, w co wątpię bo te 30książek to jakieś 1000zł ;]

 9. ann0 Says:

  Gdy zaczynałam czytać zastanawiałam się czemu ten wpis jest na stronie głównej a nie na blogu. Rozumiem, że FNiN też będzie w przyszłym roku? ;(

 10. Mateusz Says:

  P. Rafale

  Jeśli można(nie powinienem pytać o takie sprawy), chciałbym wiedzieć, ile kosztuje wyprodukowanie jednej książki. W Pana przypadku(nie pompowanie książki, nieduże marginesy, dość mała czcionka) jest to niezbyt komfortowa sytuacja, bo niektórzy wydawcy sobie poradzą(np. pompując książki, z jednej części robić dwie), także wiele wydawców będzie musiało(niestety) oszukiwać. W moim przypadku nie zamierzam przestać czytać i z zamiast 20 książek, kupię 19.

 11. Ponury Żniwiarz Says:

  Ale ja chyba nie bardzo rozumie, dlaczego wszystkie książki będą wydane w przyszłym roku… Co to ma byc? Żrby już o VAT zahaczało? WTF!?

 12. Ponury Żniwiarz Says:

  rozumiem*

 13. KetevaN Says:

  Po to by wiedzieć w jakiej cenie wydać ksiażkę żeby mieć dany zysk, szkoda.

 14. Mateusz Says:

  @Ponury

  Bo jeśli wydadzą w tym roku książki, i czytelnicy zaczną kupować po podwyżce VAT’u, to będą musieli od każdej książki odliczyć te 1,50zł, czyli przy 30tysiącach sprzedanych egzemplarzy(załóżmy) zarobią te 50tysięcy mniej, co jest dużą sumą.

 15. FNiN_addict Says:

  To niech pan wyda już z tym VAT-em, my zapłacimy więcej… :(

 16. wściekła Says:

  WTF. Tylko tyle…

 17. Mateusz Says:

  @FNiN addict

  Te 1,50zł to chyba nie jest dużo do zapłacenia(jeden batonik mniej - chyba da się przeżyć), a dla wydawcy przy tylu książkach to jednak dużo.

  Nie ma co rozpaczać, mimo że jestem przeciwnikiem tego VAT’u, to i tak nie będzie tak źle.

 18. FNiN_addict Says:

  MATEUSZ, umiesz czytać, napisałam, że kupiłabym i z VAT’em, tylko niech będzie w listopadzie. Kupiłabym i za 100zł. :(

 19. Mateusz Says:

  @FNiN addict

  W sumie P. Rafał nie ma o co się bać, bo my(zagorzali fani) i tak kupimy, płacąc choćby te 5zł więcej, ale inni wydawcy niekoniecznie mają tak dobrze

 20. FNiN_addict Says:

  @Mat

  NO DOBRA, czy tobie na pewno nie brakuje rozumu? Przecież mówię, ale co z tego, skoro dostanę w swoje ręce FNiN dopiero w 2011?
  A pan Rafał pewnie i tak już zdania nie zmieni. Nie chodzi o cenę, chodzi o to, że będzie dużo później.

 21. Mateusz Says:

  @FNiN_addict

  Ale ja ci nie przeczę, więc nie denerwuj się. Też wolałbym dostać FNiN wcześniej, ale jeśli ktoś ma zbankrutować, albo coś, wolę poczekać te kilka miesięcy. Poza tym wyznaję zasadę, że im dłużej się na coś czeka, tym potem jest większa radość jak się to dostanie. Wydawcy nie chcą utopić kasy i stracić jej, autorzy tak samo, pracujesz cały rok, może dwa, żeby nic z tego nie mieć.

 22. Anonymous Says:

  A pan Rafał będzie miał więcej czasu na dopracowanie swojej książki :)

 23. y Says:

  To byłem ja, oczywiście

 24. Lisek Says:

  Znajdzcie jakas dobra strone tego. Na przykład to, że między premierami bedzie mniejsza odleglosc w czasie, poniewaz pan Kosik zacznie juz pisac FNiN9. :)

 25. Bartek Says:

  Opóźnienie premiery nie sprawi, że p.Kosik wcześniej zacznie pisać FNiN 9. gdyby premiera była w listopadzie, by to przecież nie opóźniło pracy.

 26. Michał Says:

  No cóż, to by wyjaśniało, czemu mamy już 23 października, a nie znamy okładki Buntu Maszyn ( okładka Trzech Kuzynek wyszła na jaw we wrześniu), ani przybliżonej fabuły. Trzeba poczekać, no trudno.

 27. Justyna Says:

  Czy to znaczy, ze FNiN to ja dostanę na Dzień Kobiet a nie pod choinkę (znaczy się, umownie mówiąc, dopiero w przyszłym roku)??

  U nas już teraz książki są koszmarnie drogie, i nie mogę kupić wszystkich, które bym chciała :/ A moja biblioteka też jest tak zaopatrzona, że nic w niej nie ma z nowości. Podatek VAT do nich, to już w ogóle będzie masakra. Tak jak Pan mówi. Spadek czytelnictwa.

 28. matek-1000 Says:

  Panie co pan, ja już myślałem że za 3 tygodnie będę sobie czytał BM

 29. Truskawkowa Says:

  Jak przeczytałam ostatnie zdanie myślałam że dostane zawału.. xd
  Ja tam mam nadzieje że pan coś wykombinuje żebyśmy mogli sobie w listopadzie jednak przeczytać BM :)

 30. y Says:

  Może zostanie opublikowany jeden rozdział z książki + okładka?:)

 31. DeathDay98 Says:

  Zapłacimy po 50 zł/szt, byleby książka wyszła w tym roku… Plx.

  http://www.kartki.lagata.pl/kartki/11/180.gif
  http://www.pps.ixan.net/humor/zdjecia/graph/chomik.jpg
  http://rrltdco.txt1.w.interia.pl/20040906/podanie_pliki/image003.jpg

  A teraz przepraszam, dzwonię na pogotowie. Czuję że wyląduję w zakładzie psychiatrycznym :/

  PS. VAT na książki - pomyśleliście ile będą książki do szkoły kosztować?! OMFG…

 32. Gowacz Says:

  @ Mateusz
  Mówiłem, że kupię WSZYSTKIE książki, które mnie interesują, a jest ich około 30 ;))

 33. FNiN8 Says:

  Boże mi nie o takie info chodziło. W takim tempie to ja sfiksuję. :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

 34. FNiN8 Says:

  Co do poprzedniego postu to czas minął. Ale trudno. Chocią fakt że zamiast pod choinką będę szuka? FNiN8 w mega jajkach lekko mnie przeraża.
  No dobra… gdybym był Niką w pierwszej części to bym zatzrymał się przy Marsie a nie w niedźwiedziej norze. (FNiN1 GNL ?atwo znależć)

 35. Mateusz Says:

  @Gowacz

  Przy 1000zł te 50 nie robi różnicy.

 36. Gall anonim Says:

  No, gdyby nie ten wstęp o VAT, to by wszyscy chyba się na pana rzucili ;)

 37. Ada Says:

  Wchodzę na bloga z zamiarem przeczytania jakieś ciekawej wiadomości, a tu taka tragedia narodowa… znaczy się, “fninowa”…
  Wielka szkoda, ale nic to. Poczekamy.

 38. Ewa Says:

  Piszę za mojego syna, który jest nieprzytomny po ciężkim ciosie, jakim jest ta wiadomość, bo wiem, że bardzo lubi tą serię książek. Ocknie się gdzieś jutro rano.

  Pozdrawiam
  Ewa

 39. Aleksandra Says:

  To jest absurdalne! Polskie społeczeństwo już nie czyta książek i ilość czytających wciąż spada, a oni chcą jeszcze obniżyć ilość tych ludzi! Nie mogę sobie obrazić jak za 10, 20 czy 30 lat będzie wyglądała Polska przy takiej postawie rządu…

 40. Dziebak Says:

  FNiN zakładam, że wyjdzie. Nawet po podwyżce VAT’u może być Pan pewien, że wszyscy fani ruszą do sklepów już w dniu premiery.

 41. Ponury Żniwiarz Says:

  Dziebak, inny scenariusz nie jest przewidziany.

 42. Susan1224 Says:

  To koniec. Idę się zabić -.-

 43. Susan1224 Says:

  Panie Rafale! Przecież Pan chyba wie, że my, czytelnicy FNiN zapłacimy nawet i o te 5-10 zł więcej już teraz! :

 44. Asru Says:

  Wie pan, ilość czytających cookolwiek ponad kolorowe pisemka i program tv jest już i tak na tyle niski, że te 5% Vatu niewiele to zmieni, tak czy siak zostaną Ci którzy czytają od dawna i czytać lubią.
  Coby nie było czytanie nowości to dosyć drogie hobby było zawsze.

  Wiadomo, każda złotówka boli, tymbardziej przy dużych ilościach, sam kupuje sporo książek w roku, niemniej nie jest to nawet cząstka tego co bym chciał na półce posiadać, ale jakoś to będzie.

  Szkoda że FNiN przesunięte.

 45. Lisek Says:

  Zajebać tych polityków. Nic więcej.

 46. Lisek Says:

  Przepraszam za przekleństwo, ale jestem silnie wzburzony obecną sytuacją “fninową”…

 47. Tom Says:

  Do czego ten rząd dąży?
  Za kilkadziesiąt lat nasz naród będzie wielką bandą neandertalczyków
  I komu to będziemy zawdzięczać?
  Naszej “ukochanej władzy” która nie dba o rozwój kulturalny narodu
  tylko o to ile wziąć w łapę
  I mamy kolejną tragedię
  tym razem FNiNową

 48. Dziebak Says:

  Panie Rafale, czy to nie jest tak, że VAT z UE ma wynosić 7% i nakład książek wydanych przed jego wprowadzeniem nie będzie nim objęty? W takim wypadku FNiN wydany w listopadzie nie ma się czego bać.

 49. Dziebak Says:

  No i nie przesadzajmy: ludzie którzy czytać nie lubią i tak książek nie kupują, ci co lubią kupią o te 1,50 drożej, ewentualnie poczekają te pół roku i ruszą do biblioteki.

 50. Truskawkowa Says:

  Ja kupię droższą książkę byle by wyszła w listopadzie !
  No jak nie to chociażw grudniu ? :)

 51. Dziebak Says:

  No i rząd podniósł VAT w związku z wygaśnięciem przyzwolenia UE na to 0%. Pierwotnie miało to zostać w 2007 ale zostało przesunięte jeszcze o trzy lata.

 52. The Beauty Says:

  Ja tam ogromnej różnicy nie widzę… Znaczy, zamiast kosztować 39.99 jakaś książka będzie 41.49. No i zajeświetnie, też ją kupię! Szkoda, że FNiN wyjdzie później, no ale nie róbcie z tego jakiś “fninowych/narodowych” tragedii.

 53. Susan1224 Says:

  Tak. Wydanie droższego FNiNu w grudniu byłoby dobrym pomysłem! Przecież każdy czytelnik FNiNu lub jego rodzic na pewno na święta, pod choinkę czy na mikołaja zgodzi się wydać te kilka zł więcej na książkę-prezent.
  Panie Rafale! Błagaamy!

 54. Prince Polo Says:

  nie ma FNN dla mnie w tym roku? :( Cóż, mam tylko nadzieję, że w przyszłym zostaną wydane dwie części ;p

 55. Dziebak Says:

  Nadal mnie zastanawia ta decyzja. Z tego co słyszałem tegoroczny nakład miałby nie być objęty owym VAT’em

 56. Olaa^^ Says:

  :(
  a ja już liczyłam dni do listopada…:/

 57. k. Says:

  zgadzam się z poprzednikami. rząd chyba naprawdę dąży do całkowitego skretynienia naszego narodu, by jeszcze łatwiej można było ludźmi manipulować. bo przeciaż kretynami o wiele łatwiej manipulować, niż ludźmi z mózgiem.

 58. Ponury Żniwiarz Says:

  Właśnie! Ja tego nie bardzo mogę zrozumiec. A co z książkami, które w ogóle zostały wydane w tym roku? A co z książkami, które zostały wydane jeszcze wcześniej, ale do tej pory stoją na półkach? Cena tych wszystkich książek wzrośnie, czy VAT obejmie tylko książki wydane od stycznia?

 59. FNiN8 Says:

  k. To o czym piszesz już się stało, przynajmniej częściowo i nie chodzi tylko o VAT na książki.

 60. k. Says:

  @FNIN8-wiem, wiem, ale mam wrażenie, że to jest kolejny krok w drodze do całkowitego skretynienia nas.

 61. Kitka Says:

  Nie! A tak czekałam na tą książkę. Nawet jak podniosłą VAT będę kupować książki, po prostu uwielbiam czytać. =) Czekam na FNiN8 - jeszcze tylko (aż) około pięć miesięcy.

 62. Ponury Żniwiarz Says:

  No nie przesadzajcie. Patrzycie na to bardzo strasznie negatywnie. FNiN 8 może zostac wydane w marcu, jak i równie dobrze w styczniu. A skoro normalnie miało byc w listopadzie, to ja bym się premiery spodziewał sosunkowo wcześnie.

 63. hanzig Says:

  Nie! A tak się już nastawiłem. Proponuję ustawienie krzyża pod Sejmem.

 64. Dziebak Says:

  @k. ogarnij się człowieku. VAT na książki to odgórne ustalenie UE, a nam w tym roku kończy się ulga, która pozwalała trzymać ten VAT na 0%. No i stawiam na to, że jeśli cena książki wzrośnie o tą złotówkę to i tak sprzedaż jakoś dramatycznie nie spadnie.

  A co do wydania FNiN’u kontynuuje moje pytanie: dlaczego? Tegoroczny nakład miał być nieobjęty VAT’em, dopiero dowalą książkom wydawanym w przyszłym roku.

 65. N. Says:

  @Dziebak
  po prostu wydawnictwa wolą zaczekać te kilka miesięcy i więcej zarobić ^^
  więc przekładają premiery na przyszły rok…

 66. Anonim Says:

  Kur**, widzimy teraz jakie mamy zaje***te ustawy, po tym jak weszliśmy do tej cholernej unii! Co jeszcze? Może nam dadzą winietki na polskie drogi z polskimi je***ymi dziurami co??

 67. Dziebak Says:

  Szczerze mówiąc nie słyszałem od innych wydawnictw takiego oświadczenia.

  @Anonim: Cholerna unia pompuje w nas tyle kasy, że aż miło. Oczywiście nie bez wyrzeczeń, ale generalnie daje nam sporo.

 68. Magda Says:

  Słuchajcie. ile by ten FNiN więcej nie kosztował i tak go kupię.
  Przecież książek nie kupujesz 15 za jednym razem, więc nie zbankrutuje nikt ; )
  Bardziej mnie przeraża VAT na podręczniki, wyobraźcie sobie o ile więcej wydacie we wrześniu przyszłego roku, skoro i bez VATu to są niebagatelne sumy. Nie każdego będzie stać na tak drogi wydatek..

 69. EverGreen Says:

  Droższa książka w listopadzie. PROSZ?!!!

 70. EverGreen Says:

  poza tym - książki i tak są już wyjątkowo drogie.

 71. Rafal Kosik Says:

  To niestety dotyczy również FNiN.

  Jak wspomniałem, te 5% to nie jest gigantyczna suma, choć dla wydawcy zrobi się z tego 11-12%, bo dystrybutor na pewno koszt podatku w całości przeniesie na wydawcę. Nawet to byłoby do przeżycia, gdyby teraz było wiadomo, na czym się stoi. Okres przejściowy (czyli 0% VAT) dla książek wydrukowanych w 2010 może wynosić 3 miesiące, może 6 miesięcy, a może nie być go wcale. A może np. w ustawie znajdzie się zapis, że na książce obok ceny musi być napis „zawiera 5% VAT”.

  Ale spójrzmy na świat optymistycznie. Dobrą stroną całej sytuacji jest to, że mogę spokojnie i bez pośpiechu dopracować książkę. Ponieważ moje dopracowywanie nie polega na cięciu, ale na dopisywaniu, Bunt Maszyn będzie dłuższy.

 72. Susan1224 Says:

  A mam taką małą prośbę do Pana.
  Niech Pan umili nam życie i powie, jeśli okaże się już wszystko z tym vatem to Pan książkę wyda jak najszybciej będzie się dało? To znaczy, jak np. ta cała VATowa sprawa wyjaśni się początkiem stycznia to nie będzie Pan chyba czekał z wydaniem FNiNu to marca? :

 73. Susan1224 Says:

  Nie wiem czy to powyższe jest w ogóle zrozumiałe xP

 74. Justyna Says:

  Dla mnie zrozumiałe. I naprawdę nie wiem czy mam cieszyć się z dłuższej, lepszej książki czy płakać bo będzie za tyle miesięcy…

 75. Pozdrofix Says:

  masakra! teraz to tylko powinniśmy postawić krzyż i jedna połowa powinna być obrońcami, a druga przeciwnikami krzyża! no trudno trzeba czekać… nic się nie poradzi na system władzy ustawodawczej naszego państwa. ;/

 76. Rafal Kosik Says:

  Sprawa jest już przesądzona. Premiery w przyszłym roku nie da się odkręcić. Wydanie książki i wprowadzenie jej na rynek to skomplikowana operacja logistyczna.

 77. Susan1224 Says:

  My to rozumiemy… Ale niech Pan nie myśli, że się z tym tak łatwo pogodzimy… Taka kolej rzeczy. Premiery przesuwane to fani w samobójczych nastrojach :

 78. Agness Says:

  A pokaże nam Pan przynajmniej okładkę?
  Ja i tak będę kupować książki. Kocham czytać i nie zamierzam rezygnować z tej malej przyjemności. Zgadzam się z Wami - ci co lubią czytać to i tak będą kupować. Faktm jednak jest, że podręczniki będą cholernie drogie (jak dobrze, że juz kończę szkołę…)

 79. Kolcobot Says:

  GHHHHHH

  Jak my, maszyny, mamy sie zbuntowac, jak nam termin przesuwaja o kilka miechow… Dla AI to jak dziesieciolecia…

  Jako metalowe pudlo i tak chetnie czytam FNiN, wiec mam ochote zebrac mikroboty i zagluszac obrady sejmu nad ta ustawa…

  Dalbym i 100 zeta, zeby miec ta ksiazke now! ;P

 80. Gloria Knipszyc/Laura.Julka Says:

  Przesunięęty Kooszmar

 81. Żarówka.Osram. Says:

  I LOVE FNIN>!!!! JA CHC? OKładkę…. WHy przesunięty . .. .

 82. Magda Says:

  Albo 4 fragment :(

 83. Ponury Żniwiarz Says:

  O, chociaż kropla słodyczy w tym morzu goryczy. Zauważajcie też pozytywne strony. Ja tam teraz mam uśmiech na twarzy, od kiedy wiem, że książka będzie dłuższa ;D Tylko niech nam Pan obieca premierę w styczniu, ale okładkę jeszcze w tym! Prosimy pięknie ;)

 84. Saw Says:

  Tak, bardzo prosimy.:) Po dłuższym zastanowieniu moge poczekac na premiere. Zwłaszcza że książka bęedzie dłuższa!

 85. Leal Says:

  NIE!!!To jest wręcz katastrofa!Wchodzę sobie na bloga z nadzieją zobaczenia okładki,albo chociaż daty premiery,a tu taka informacja…:( :( :( :( :(
  O bosz…chyba dzwonię po lekarza bo czuję że mi się przyda…

 86. Tussa Says:

  No nie! Co za głupota z tym VATem! T.T Omg ile książki szkolne będą kosztować *mdleje*

 87. Błażej Says:

  Ja tylko tyle: Pięknie, ku*wa, pięknie…

 88. Samantha Says:

  Popieram Ponurego. xd

 89. Anonymous Says:

  Nie wiem co o tym myśleć, o tych wszystkich ustawach. Nie ogarniam tego wszystkiego. W tym roku ogólnie nie było miło. A przesunięcie premiery FNIN mogę zaliczyć do moich osobistych katastrof. Może jutro spojrzę na to z innej perspektywy. ;/

 90. Ponury Żniwiarz Says:

  Ten rok jest beznajdziejny pod prawie każdym względem. Mówię tu o względach osobistych, narodowych i światowych. Jak pamięcią sięgam, nie było tak złego roku.

 91. matek-1000 Says:

  Dopiero jak sprawa VAT-u się wyjaśni będzie można wydrukować książkę. Panie Kosiku: Ile trwa takie drukowanie? Tak żeby wydrukować tyle książek ile schodzi w dniu premiery.

 92. Kasia97 Says:

  możemy mieć tylko nadzieje, że jak będzie ten przypałowy podatek, to obniżą ceny książek, żeby kosztowały tyle, co przed wprowadzeniem podatku… teraz przecież nie wszyscy czytają, a ci co czytają rzadko bo im sie nie chce czy coś, to w ogóle nie będą kupować droższych książek. jak coś powtarzam , to przepraszam, nie czytałam :D

 93. bocianowa Says:

  Jeśli Bunt Maszyn ma zyskać na tym opóźnieniu to jakoś to zniosę, nie mniej jednak liczyłam, że na Falkonie zakupię egzemplarz z podpisem Pana Rafała ; (

 94. katakumby Says:

  nawet nie będę tego czytać do końca, bo mi ciśnienie skacze…. ale mam pytanie: co będzie w księgarniach w listopadzie?

 95. Justyna Says:

  Oby Kosogłos, to przynajmniej się czymś pocieszę, że nie ma FNiN oraz BM.

 96. FNiN8 Says:

  No fakt jeżeli ta książka będzie dłuższa tak ponad 500 stron to by było super. A WI?C TO WSZYSTKO MA SWOJE + I -.

 97. Arvena Says:

  to wszystko jest złe. złe. nie dobre, złe. bo to oznacza i nieuchronnie sprawia, że “Różaniec” wyjdzie w jeszcze bardziej odległej przyszłości =(

  dlatego proszę, błagam, korzę się i piach gryzę: pan wrzuci fragmencik…. no, wrzuci pan, prawda? nooo, ja bardzo ładnie proszę….

 98. Karrolina Says:

  Sad Face. + Fffffuuuuu! Ale będzie dobrze. Poczekam trochę, a potem będę czytać książkę ciemnymi, mroźnymi wieczorami z kubkiem herbaty w ręku. O ile książka wyjdzie w styczniu. ;

 99. Aga Says:

  A to nie lepiej wydać książki teraz, póki jeszcze nie ma na nie podatku niż czekać aż on się pojawi? Czy to tak nie działa?

 100. Carrie_21 Says:

  (_|_) a nie rząd.
  Nieee!!!!!!!!!! Popełnie seputku ołówkami, w ostatniej chwili mnie uratują, ale zapadnę w śpiączkę i obudze się w styczniu i będe miała książkę! Arrrr!!!!!

 101. FNiN_addict Says:

  @Aga
  Właśnie mnie też to zastanawia. Prawo nie działa wstecz. Chodzi więc tu tylko i niestety o zysk wydawnictwa.

 102. Mateusz Says:

  Dobra, uspokójcie się. Czekamy rok, poczekamy te pół roku dłużej. Przecież P. Rafał mówił, że to “dopracowywanie” książki w jego wypadku to głównie dopisywanie, także:
  a) dostaniemy obszerniejszy Bunt Maszyn
  b)dostaniemy Bunt Maszyn, a P.Rafał będzie już miał 20-30% kolejnej części
  c)Dostaniemy tylko Bunt Maszyn o 2zł drożej.

 103. Vena Says:

  O a ja postanowiłam się wkurzyć ;/

 104. Rafal Kosik Says:

  @FNiN_addict: firma, która nie dba o zysk, szybko przestaje istnieć. Tu jednak nie na tym polega problem, bo doliczyć te 5% do ceny jest przecież łatwo. Problem w tym, że dziś nie wiadomo jaki będzie stan prawny pierwszego stycznia. Wystarczy, że w ustawie znajdzie się np. zapis, że na książce musi być informacja „cena zawiera 7 procent VAT” (tak jest w przypadku czasopism) i pierwszego stycznia cały nakład wróci do wydawcy. Wydawca będzie musiał wyprodukować naklejki ze wspomnianym textem i je nakleić. A to tylko jedna z możliwości.

 105. FNiN_addict Says:

  Obszerniejszy BM nie równa się lepszy BM. Często jest tak, że autor zmienia i poprawia także te bardzo dobre części na gorsze. No, ale nie będę taką pesymistką - długie TMK było genialne. :)

 106. Gloria Knipszyc/Laura.Julka(dla znajomych) Says:

  W takim razie musi pan, po prostu musi wrzucić albo fragment4 albo okładkę i to w jak najszybszym czasie po zgnijemy czekając :(:(. Prooszę .

  Ps.: Pozdrawiam :*

 107. Samantha Says:

  Niech wrzuca Pan po jednym zdaniu, to wytrzymamy xD A tak serio, to prosimy osobno o fragment i okładkę, nie naraz, bo wtedy znów będziemy jęczeć o więcej ;d

 108. Lisek Says:

  Niech Pan nie wrzuca już więcej fragmentów bo nie będzie po co książki czytac… Natomiast jeżeli chodzi o okladkę… to wogole narysowal ją pan już?

 109. Justyna Says:

  Fragment góra jeden, bo za dużo książki poznamy. Ale okładkę to bym z chęcią zobaczyła. I na pewno jakaś jest, skoro początkowo miała być premiera w listopadzie.

 110. katakumby Says:

  mnie tam nie pociesza wizja czytania fnin mroźnymi, długimi wieczorami bo zapewne przeczytam ją w jeden wieczór, zahaczając o nocke. ale zgadzam sie z tym kto powiedział ze dłuższe nie równa się lepsze. no i czy potem będzie następna część w listopadzie? a poza tym, w najblizszych miesiącach miało być wiele fajnych premier, a to co napisał p Kosik oznacza, że wszystkie bedą przełożone…

 111. Gloria Knipszyc/Laura.Julka(dla znajomych) Says:

  Nie wszystkie ale większość(tak myślę)

 112. Adameq Says:

  Tytuł poprzedniego Pańskiego artykułu jest tu bardzo adekwatny. Rząd wkopuje się coraz głębiej, nie pozostawiając sobie szans powrotu. A teraz wzięli do wkopywania koparkę. I premiera przesunięta… Źle się dzieje w państwie Polskim.

  PS Fragment? Fragmencik? Fragmente… Bardziej chyba nie można zdrobnić. I Okładka? Okładeczka? Okładeczeńka?

 113. ats Says:

  Głębokie, głębokie rozczarowanie. A tak niewiele brakowało, żeby ten listopad był jednak znośny! Listopad bez FNiN to jak groszek bez marchewki!! ;)

 114. Truskawkowa Says:

  Tak fajnie by było jakby książka wyszła do 19 stycznia to przynajmniej dostane na urodziny :D

 115. Adameq Says:

  A tak listopad to zwykła Polska Słota (to nie błąd, a głęboko zaszyta aluzja) Jesień .

 116. FNiN fan Says:

  Może to nie na temat tego VAT, ale ostatnio oglądałam kawałek filmu Terminator 3: Bunt Maszyn. Ciekawe czy jesto to jakoś powiązane? :)

 117. Ponury Żniwiarz Says:

  Tak, Bunt Maszyn 19 stycznia jak najbardziej! Wtedy już będę miał ferie zimowe ;D

 118. Lisek Says:

  Nie spodziewajcie się tak wczesnie premiery. Nasz rząd raczej nie bedzie sie spieszyl z ta cholerną ustawą. Tak jak zreszta z cala resztą. Najwcześniej oczekiwalbym jej przelom luty/marzec.

 119. Heloiza Says:

  Na to, co dobre warto czekać. Nawet bardzo długo…

 120. łosiek! Says:

  Teraz jestem całkowicie przekonany, vat na książki to beznadziejny pomysł.

 121. Felix Says:

  TRAGEDIAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 122. M.S. Says:

  http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/461054,ksiazki_podrozeja_dopiero_od_maja_a_nie_juz_od_stycznia.html

  Co Pan na to?

 123. FNiN fan Says:

  Mam nadzieje, że FNiN nie wyjdzie dopiero w maju!!! ;(

 124. Samantha Says:

  nie chce mi się już czytać żadnych wywodów na temat tego dlaczego vat, ile, kiedy itd. Powiedzcie mi tylko datę premiery xD. Nic więcej nie chce wiedzieć.

 125. katakumby Says:

  jak na mój gust, ksiązka mogłaby wyjść 19 listopada, byłoby lepiej…
  skoro drożeją dopiero od maja, to moze ksiazka jednak wyjdzie normalnie?

 126. Ponury Żniwiarz Says:

  Nie no, bez jaj! Jak Bunt Maszyn wyjdzie dopiero w maju, to już będzie mocne przegięcie!

 127. FNiN8 Says:

  No fakt gdyby ksiązka wyszła teraz to było by lepiej. Zwłaszcza jeżeli ten p********* VAT ma być dopiero od maja (Bardzo przepraszam za przekleństwo ale… chyba każdy fan rozumie).

 128. Gloria Knipszyc/Laura.Julka(dla znajomych) Says:

  Oh . ! Ja mam już Dosyć tej Polski i rzadu!!! JA chcę książke ja chcę książke . zaraz chyba rzuce telefonem lub drukarką o ściane bo czuję że wariuję !!!

  Help…

 129. Anonymous Says:

  Trochę nawet bardzo nie bardzo. Ne jest dobrze. Jeśli FNIN ma wyjść w styczniu lub w czerwcu, lub w innym miesiącu, to będzie okropnie wręcz. Może nas pan chociaż pocieszy jakimś opowiadaniem ? Ja już nie wiem. Nic nie wiem. A rok był straszny. Cały ogólnie, nie licząc pojedynczych dni.

 130. Rafal Kosik Says:

  Spokojnie, to będzie początek roku. Dokładnej daty jeszcze nie znam.

 131. DeathDay98 Says:

  A czy komputer z książką w postaci textu ma pan podłączony na stałe do internetu? ;] Zdobędzie się IP następnie… ;]

 132. FNiN8 Says:

  a poda pan chociaż fragment z okładką. bardzo proszę. http://bi.gazeta.pl/im/2/6219/z6219192X.jpg

 133. Karola Says:

  Nie, nie, nie…. To jest jakiś koszmar. Ja chcę nowe FNIN! Jestem pewna że to pozostawi trwały ślad w mojej i tak już mocno zwichrowanej psychice ;)(
  Normalnie jak się o tym dowiedziałam ( kolega powiedział mi o tym w szkole, najpierw mu nie uwierzyłam bo ten gość czasem lubi mnie trochę powkręcać np. widziałem nową okładkę FNIN!, no a ja się daję XD) to myślałam że zemdleje.
  No, ale za niedługo targi Książki w Krakowie to poprawię sobie humor ! A tak na marginesie kto z Was się wybiera?
  Dziwnę że siedzę o tej porze w domu a nie w szkole ale zostałam zwolniona w związku z konkursem polonistycznym. :))

 134. Samantha Says:

  FNiN8 - hahahah xD myślałam, że padnę :D Dobre to było!
  A ja siedzę w domu, bo jestem chora. Ale muszę się wreszcie wziąć za lekcje!! Cały listopad mam wypełniony PO BRZEGI sprawdzianami (+zaliczenie tych z tego tygodnia) :(

 135. sarahdestino Says:

  nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!! Dlaczego urodziłam się w Polsce? Ja już tak czekałam na 8 część!!!!!

 136. Tajsak98 Says:

  http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/461054,ksiazki_podrozeja_dopiero_od_maja_a_nie_juz_od_stycznia.html

  Dostawa książek i broszur drukowanych do końca kwietnia 2011 r. będzie objęta 0-proc. stawką VAT.
  ludzie przeczytajcie to dokładniej!!!

 137. Tajsak98 Says:

  DRUKOWANYCH!!!(reszta tekstu powyżej)

 138. Do Says:

  Dobrze, ze istnieją takie instytucje jak biblioteki publiczne:) Każdy grosz się teraz liczy, wiec FNiN 8 sobie od kogoś pożyczę. Ale jeśli podrożeją też podręczniki to będzie tragedia:

 139. login Says:

  a już się cieszyłam, że będę miała prezent pre-urodzinowy:(
  zgadzam się z Magdą, już się boję września

  a ustawa raczej nie może obowiązywać na książki już wydane

 140. FNiN8 Says:

  Nie no jestem na etapie w którym dr. Jamnik zostałby multimiliarderem. (a więc chyba też by się ucieszył). Samantha wielkie dzięki za uznanie. A jak nie przeczytam FNiN8 w ciągu 1 kwartału to z takiego: http://bi.gazeta.pl/im/2/6219/z6219192X.jpg , zrobię się taki: http://bi.gazeta.pl/im/9/4218/z4218859X.jpg.

 141. FNiN8 Says:

  A Samantha nie przejmuj się mój terminarz wygląda tak: 2 lis spr. z j.ang, 4 lis: spr z przyrody 8 lis: spr z historii, Co czwartek kartk z j.niem a nasz zeszyt uwag to 88 kartkowa księga czerwonego tuszu. A więc jamnik ma miliard pln. Więc szkoła + termin wydania FNiN8 = http://kulturaonline.pl/resources/pictures/2007/06/28/2668/large/shrek.jpg

 142. FNiN8 Says:

  sarahdestino JAK BYŚ SI? NIE URODZI?A W POLSCE TO NIE MOG?ABYŚ PRZECZYTAC FNIN TAK SZYBKO. BO TROCH? TRWA ZANIM KSIĄZKA ZAGRANICZNA ZOSTANIE PRZET?UMACZONA NA INNY J?ZYK.

 143. Rafal Kosik Says:

  Od kwietnia? Świetnie, ja się cieszę, ale to przecież nic nie zmiena. To nie jest obowiązująca ustawa, tylko zajawka projektu ustawy. Dopiero co czytałem rządową zapowiedź, że VAT na pewno zostanie podniesiony od 1 stycznia.

  Nieważne kiedy kto obiecuje, ważne kiedy naprawdę wprowadzi. Chciałbym to przeczytać w Dzienniku Ustaw.

 144. - Says:

  -

 145. Pływalec Says:

  No więc tak.

  Oczywiście wielkie rozczarownie, ale to nie z winy Pana Kosika. Trochę szkoda, właśnie przeczytałem kuzynkę “enty” raz i chętnie machnąłbym jeszcze bunt maszyn……

  Nie pozostaje nic innego jak Ef pięć i czekamy na okładkę.

 146. Olaa^^ Says:

  Niech Pan nam da na pocieszenie fragment i okładkę! please! i jeszcze ten opis co jest zawsze z tyłu książki…wyleciało mi z głowy jak to się nazywa;)
  Proszę!

 147. Maku Says:

  @up
  +1!!! dać jej wódki!
  No ja tu za przeproszeniem (sram) w gacie kiedy bedzie książka a tu taki numer. Ile razy mam czytac te same? xD
  Ja mogę dopłacić ten podatek nawet i 10% ale żeby szybciej byłooooo!

 148. Mateusz Says:

  @Maku

  Też myślałem, że problem będzie tylko w cenie, ale jak P.Rafał wspomniał, jeśli po uchwaleniu tej ustawy, książka będzie musiała zawierać informację o podatku VAT, wszystkie książki będą musiały wrócić do wydawcy, ten naklei informację o podatku i z powrotem do sklepu/księgarni.

 149. DeathDay98 Says:

  …..||||…..
  …..||||…..
  ||||||||||||
  …..||||…..
  …..||||…..
  …..||||…..
  …..||||…..
  …..||||…..
  …..||||…..
  Tyle mam do powiedzienia…

 150. FNiN8 Says:

  aaaaaaaaaaaa_,.—–.,_
  aaaaaaaaa,-~……………~-.
  aaaaaa,^___……………___^.
  aaaaa/~”…~”………..”~…”~\
  aaaaaaY..,–._……I……_.–…Y
  aaaaaa|.Y……..~-..|.,-~……..Y.|
  aaaaaa|.|…………}:{…………|.|
  aaaaa|.|…………/.|.\…………|.|
  aaaaa(..(__,….–”..^..”–….,__)..)
  aaaa(……………/./.|.\.\……………)
  aaaa\____,…..~..\/”\/..~……____/
  aaaaa(____…………………____)
  aaaaaa|..|T.~\..!…..!../~.T|..|
  aaaaaa|.||…_._._._._._…||.|
  aaaaaaaaaaa\..\…\ /…/../
  aaaaaaaa\..\.|LLLLLL|./../
  aaaaaaaaa\……………../
  aaaaaaaaaa\………….,/
  aaaaaaaaaaa”^-.__,-
  A ja tyle. (Te wszystkie a są pot to żeby było równo).

 151. Wons Says:

  masakrejszon :(

 152. ~ tragikomedia Says:

  trzy kropki -.-'’

 153. Ponury Żniwiarz Says:

  Wow! Strona wygląda bosko ;D

 154. Gloria Knipszyc/Laura.Julka(dla znajomych) Says:

  No, niee? Suupcio

 155. Felix Says:

  Super teraz wygląda!!!!!!!!!!!!

  Mógłby Pan to zostawić tak na kilka dni???

 156. Rafal Kosik Says:

  Na kilka dni nie, ale do poniedziałku rano zostanie.

 157. Mateusz Says:

  “Wow! Strona wygląda bosko ;D”

  ????????????????????????????????????????????

 158. Mateusz Says:

  Dobra, jak napisałem ten komentarz wyżej to mi się zmieniło :D

 159. Susan1224 Says:

  wow. Demonicznie ;>

 160. Anonymous Says:

  jaka strona?

 161. Anonymous Says:

  ach, już widzę. dopiero mi się załadowało ;]

 162. Karola Says:

  ?ał !! Ale nastrojowo!! sUPER!!

 163. Lisek Says:

  No faktycznie świetnie!:D

 164. Groszek Says:

  Ta nowa grafika jest genialna! ;p

 165. Ann Says:

  Świetny layout! Naprawdę bosko :D
  A, mam takie pytanie: będzie więcej opowiadać w stylu “Ściema Smoczysława” czy “Kredokrad” ?

 166. Ann Says:

  opowiadań*, sory

 167. Samantha Says:

  No, dołączam się do pyt.

 168. Samantha Says:

  Możecie mnie uświadomić o co chodzi z tą stroną? ;p

 169. FNiN8 Says:

  Nawet się nie rozpisuję. Ale naprawdę szacunek za stronę .

 170. Rafal Kosik Says:

  Na razie nie piszę opowiadań, ale mam plan dopisania kilku i wydania w postaci książkowej.

 171. Dziobal Says:

  Godzina 11:30 pm., a Pan zapewne siada do pracy :) No nic, póki co się Pan weźmie za składanie tego rozłożonego BM’u :)

  No i wszem i wobec ogłaszam, że akcja przekonania polonistki do fantastyki w oparciu o dzieła Wegnera zakończyła się sukcesem.

 172. Rafal Kosik Says:

  Gratulacje!

 173. Karola Says:

  Ja właśnie pożyczyłam mojej polonistce FNIN oraz GNL . Czekam na rezultaty… Mocno bym się zdziwiła gdyby jutro przyszła do szkoły i rzuciła jakimś tekstem Neta a, wierzcie przydałoby się bo ulubionym powiedzeniem mojej nauczycielki jest ” nie polemizuj ze mną ” lub ” nie wydawaj nieartykułowanych dźwięków”( to się tyczy moich kolegów) a tak poza tym to jest całkiem spoko, na kółku polonistycznym robi nam herbatkę i ogólnie bardzo sympatyczna…

 174. DeathDay98 Says:

  Moja nie jest taka fajna… Właściwie to stara, wredna… i wogóle…

 175. Gloria Knipszyc/Laura.Julka(dla znajomych) Says:

  DeathDay Moja podobnie : stara wredna ale czasem jest spoko jak się rozgada o kotach to mija 3 czwarte lekcji:P

 176. Juliusz Bulwa Says:

  moja polonistka z gimnazjum byla superowa :) ciagle nazywala nas “banda oszolomow” , “szalaputow” i “przekupkami z rynku” ogolnie miala tez ciekawe poczucie humoru i dystans do samej siebie… “Ostatnie podrygi waszwj ostrygi”- to mi jakos najbardziej w pamiec zapadlo. oprocz tego kabarteami okazywaly sie nawet nudne z pozoru wycieczki do teartu. robilismy z nia taki cyrk w autobusie ze pasazerowie smiali sie razem z nami. hmm… szacun dla RYBY- najfajowszej wychy jaka mi sie trafila ^^

 177. Ann Says:

  A ja zawsze trafiam na fajne polonistki :p w podstawówce, taka fajna była często opowiadała nam różne historie z jej życia, fajna atmosfera w klasie była, zawsze przyjemnie na lekcjach :) a teraz w gim też mam taką miłą, mam nadzieje że nie zmienię zdania przez 3 lata :)

  PS O, to fajnie jakby te wszystkie opowiadania były w kupie :) Bo w wersji kartkowej (czy jak to tam nazwać) mam tylko “Ściemę Smoczysława”, inne to tylko z neta, a bardzo bym chciała mieć na półce wszystko co się da z FNiN :D

 178. Samantha Says:

  Ja też miałam w gimnazjum fantastyczną nauczycielkę od polskiego! Co prawda nie była naszą wychowawczynią, a jednak trochę nas wychowywała (czasem jej szło lepiej niż naszej xd). Była naprawdę świetna. Na jej lekcjach się nie ściągało nie dlatego, że mogła kogoś przyłapać, tylko dlatego, żeby JEJ nie zrobić przykrości. Naprawdę, wszyscy ją szanowali i lubili :)

 179. Juliusz Bulwa Says:

  hmm… :) a na wycieczkach w autokarze sie spiewalo: wszystkie rybki spia w jeziorze tylko jola spac nie moze. ” niby sie zloscila, ze to o niej ale w sumie tak dla zartu robila jakies miny ;p teraz nie mam juz takiej fajnej jak jola, znaczy ryba. w liceum jest taka nudziara ze sie przysypia na jej lekcjach bilogii.. zzzzz

 180. Ann Says:

  No, ta moja z podstawówki też nie była wychowawczynią. A szkoda, bo mojej wychowawczyni to szczerze nie lubiłam :/ niesprawiedliwa była, jak jakiś problem z inna nauczycielką był to nawet nie próbowała być po naszej stronie, tylko odrazu że nasza wina ;s Wogóle, śmiesznie bo ona uczyła angla, a teraz w gim też mam głupią od angielskiego, nikt w klasie jej nie lubi xD
  Podsumowując : do polonistek mam szczęście, a do nauczycielek angla pech. No, ale sie rozpisałam ^^

 181. Anonymous Says:

  haha. tak czytam wasze komentarze i aż wam zazdroszczę ;D ja mam POLONIST?. Na jego lekcjach dzieje się wszystko. Nie wiem jak ja sobie poradzę w liceum. Dodatkowo to mój wychowawca. Zero zdolności pedagogicznych + brak zdolności wymowy litery “r” + słaba psychika (rok zwolnienia)

 182. Mateusz Says:

  Nie będę określał mojej wychowawczyni, bo nie chcę tutaj przeklinać ;p Ja zawsze miałem fajne polonistki, niestety teraz, w gimnazjum, się co rok zmieniały praktycznie i tylko ta 1sza czegoś nas nauczyła.

 183. Vea Says:

  Moja polonistka jest wspaniała :D
  Obecnie moją wychowawczynią jest pani z biologii, niby wymagająca, ale odróżniająca dyscyplinę od tortury, jak to pan Kosik napisał w bodajże 3 części. Za to pani z historii to jej przeciwieństwo. Jestem jej bardzo wdzięczna za fakt, że historia z najbardziej lubianego przedmiotu stała się męką. Nauczyciel to potrafi zniechęcić do danego przedmiotu. Miałam tak z plastyką w podstawówce, na szczęście w gimnazjum polubiłam ;)

 184. Mateusz Says:

  @Vea

  Ja z tym, że przestałem lubić przedmiot przez nauczyciela, miałem tak z matematyką i fizyką(której uczy moja wychowawczyni, bo pierwsza(od angielskiego) poszła na macierzyński na początku 2giej klasy gim.)

 185. Samantha Says:

  Teraz wychowawcę mam od angielskiego, może być. Ale mam też nauczyciela od polskiego i jego wszyscy lubią. Choć wygląda na takiego troszkę zamulonego, to jest bardzo spostrzegawczy i ma świetne poczucie humoru xd

 186. Olaa^^ Says:

  ja mam takiego extra nauczyciela od przyry;) jak zada mu sie jakieś pytanie to gada o tym przez pół lekcji. kiedyś robił nam wykład na temat lodowców, i moja koleżanka z którą siedze w ławce nagle podniosła rękę i zapytała się ,,czy pan lubi słonie?” (na serio tak było) i pan zaczął gadać o tym czy on lubi słonie zszedł na jakieś odmiany słoni, później na zwierzęta, na karmy dla zwierząt i doszło do tego że powiedział że chciał by spróbować pedigree (karme dla psów;). I tak od lodowców zaszło na pedigree:D. Czasami tak wrzeszczy że jak mamy lekcje w drugiej części szkoły to go słychać, a jak już nawrzeszczy to idzie na chwile na zaplecze, wraca, siada na krześle i nas przeprasza mówi że jest zmęczony i opowiada o tym jak ciężko ma nauczyciel i jak jemu jest ciężko, o swojej rodzinie itd. ale ma poczucie humoru, czasami żartuje i wogóle jest cool ;P

 187. Olaa^^ Says:

  no, ale sie rozpisałam;P

 188. Olaa^^ Says:

  please niech Pan nam pokaże jaka będzie okładka! robię właśnie o Panu prezentację na polski…i wogle , robię plakat na temat Pana książek…:)PROSZ?!i fragment YPROSZ?:)

 189. Susan1224 Says:

  Ja myślę, że takie prośby nic nie dadzą.
  Pan Kosik da w odpowiednim czasie.
  Ja tam chyba wole dopiero w styczniu po kupieniu książki się wszystkiego dowiedzieć. Będzie większa niespodzianka :)

 190. Dziebak Says:

  Nom, P.Kosik jest jak Gadnalf. Nigdy za wcześnie, nigdy za późno. Zawsze zarzuca newsem w odpowiednim momencie. Mi to w sumie wszystko jedno, jak będę widział Felixa w sklepie to kupię, a po co sobie już teraz smaka robić i tylko wgapiać się w okładkę i dociekać o czym książka bedzie?

 191. Justyna Says:

  Ale za to jakie teorie potworzymy! Pan Kosik będzie miał codzienną dawkę humoru czytając te bzdury, które będziemy wymyślać :)

 192. Kleopatra Says:

  Jakie bzdury? Toż to same mądrości życiowe;)

  A wracając do tematu nauczycielek, to ja zawsze trafiałam na straszne piły, które mimo to były mega sympatyczne i dzięki nim strasznie lubiłam polski. A teraz w liceum mam taką facetkę, która chyba sama nie wie o czym gada i na końcu kazdego zdania mówi ‘tak?’. Raz policzyłam i w ciągu jednego lekcji 128 razy powiedziała tak. Strasznie irytująca jest i nie potrafię się przy niej skupić na lekcji. Wolę liczyć jej ‘tak’. A przecież jestem na humanie!

 193. Ann Says:

  a fragmencika jakiegoś śmiesznego dostaniemy? :

 194. Mateusz Says:

  @Kleopatra

  U nas jest całkiem ogarnięta babka od polaka, ale trochę przesadza. Na każdej pracy klasowej zaznacza mi błędy graficzne, bo nie stawiam kropek nad “i” i mam za krótkie “J”, bo zawijas na dole nie jest niżej.

 195. Rafal Kosik Says:

  Okładka, fragment… wszystko w swoim czasie ;)

 196. Mateusz Says:

  Gandalf polskiej literatury :D

 197. Kleopatra Says:

  Ach, ale kiedy ‘ten czas’ nadejdzie? Cierpliwość nigdy nie była moją mocną stroną;)

 198. FNiN8 Says:

  Nie, nie, nie, nie, nie, nie. Z tego co znalazłem w internecie pan Rafał powinien obchodzić imieniny… 20 listopada. Czyli że…

 199. FNiN8 Says:

  Okładka powinna ukazać się w dniu…

 200. FNiN8 Says:

  Wiecie o co mi chodzi.

 201. Karola Says:

  Kto z was pojawi się na Targach książki?

 202. Olaa^^ Says:

  mam doła:((((wielkiego doła;((((

 203. Olaa^^ Says:

  ogromnego doła ;( ;( ;( ;(

 204. FNiN8 Says:

  Giga doła

 205. Olaa^^ Says:

  terbajta

 206. Juliusz Bulwa Says:

  u mnie na osiedlu sa doly. wielkie doly. ogromne doly. i swieze. niedawno panowie wykopali. moze chcesz do kolekcji , Olaa^^ ? takie superowe, ze mozna wpasc i nie wyjsc. wtedy sie juz nie ma innych problemos ;P

 207. Olaa^^ Says:

  ok , gdzie to jest?;P

 208. Olaa^^ Says:

  p.Kosik a co z tym serialem na podstawie FNIN oraz GNL? bo czytałam że miał być na podstawie tego serial. Niech Pan odpowie proszę

 209. Truskawkowa Says:

  Serial? Ja słyszałam tylko o filmie xD

 210. Kelle Says:

  Ekstra. Uroki życia w Polsce.

 211. Mateusz Says:

  Serial miał być, ale nie będzie, to się już dawno wyjaśniło.

 212. Tekla Says:

  Eh szkoda

 213. Justyna Says:

  Pewnie dostaniemy okładkę na mikołajki lub pod choinkę…

 214. FNiN8 Says:

  No szkoda. Serial to by było coś.

 215. Mateusz Says:

  W serialu byłaby cała fabuła, a nie tylko część ;p

 216. Anonymous Says:

  a dlaczego go nie będzie?

 217. Juliusz Bulwa Says:

  nie bedzie? a to peszek

 218. Galis Says:

  OJ powiem tylko jedno: JEDEN WIELKI ŻAL!!!

 219. Nika Says:

  Nie powinni nam tego robić!

 220. Nika Says:

  Można się pocieszyć chyba tylko tak: mogłoby się okazać, że chodziłby w dni i godziny, które nam by nie pasowały. (Ale chyba takich nie ma!!!!!!!!!!!!)
  BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 221. Olaa^^ Says:

  no, raczej serialu dla młodzieży nie puszczaliby w godzinac lekcyjnych

 222. Juliusz Bulwa Says:

  wszystkiego sie mozna spodziewac.

 223. Ann Says:

  to co w końcu z tym serialem na podstawie FNiN oran GNL? bo nie rozumiem ;s nie będzie? ale dlaczego?

 224. Nika Says:

  Bo nie wiedzą ile by na tym zarobili

 225. Ann Says:

  i co z tego że nie wiedzą..? to jest powód? ;s

 226. Nika Says:

  Dla nich chyba tak…

 227. Dziebak Says:

  Nie będzie serialu, bo z tego co wiem padła firma, która miałaby się nim zająć.

 228. Olaa^^ Says:

  uuu…głupio;P
  APO właśnie czytam piąty raz TMK no coż co mamrobić , jade od początku, już końze wiec zaraz zaczne czytać PS itd. te książki można czytać wiele razy;)

 229. Olaa^^ Says:

  na szczeście :/
  bo na następne długo się czeka;P

 230. Qwerty Says:

  Panie Rafale, obawiam się, że pan coś kręci. Gdyby książka miała być w listopadzie, to okładka dawno by już była nam znana, a VAT to tylko głupia wymówka.

 231. FNiN8 Says:

  Jedyna rzecz warta takiego stresu to BM i BM2 za jednym zamachem.
  Dwie książki na raz to by było coś. Eh marzenia.

 232. Olaa^^ Says:

  no, extra by było;)
  albo FNIN oraz Bunt Maszyn i dziewiąta część : FNIN oraz Ocalenie trochę głupio brzmi, ale jak już terminator to terminator;)

 233. Olaa^^ Says:

  no, extra by było;)
  albo FNIN oraz Bunt Maszyn i dziewiąta część : FNIN oraz Ocalenie,
  trochę głupio brzmi, ale jak już terminator to terminator;)

 234. Olaa^^ Says:

  chociaż, może nawet nie tak źle;)

 235. FNiN8 Says:

  Sam fakt pojawienia się książki spowodował by u mnie pielgrzymkę kolanową do Częstochowy lub coś w ten deseń.

 236. Magda Says:

  Biurokracja…No ale, kochamy, poczekamy.

 237. dumbass Says:

  No dobrze, podatek podatkiem, ale co to Panu da, że sprzeda Pan po wzroście podatku? Jaką ma Pan korzyść z tego. Zawsze dostawałem tą książkę jako prezent mikołajkowy, a teraz to Tylko gram….

 238. Rafal Kosik Says:

  Korzyść na przykład taka, że cały nakład nie wróci do magazynu, gdzie ktoś będzie musiał ręcznie rozpakować książki, naklejać poprawkę przy opisie ceny i ponownie je spakować.

 239. dumbass Says:

  Aaa, no chyba, że tak. To ja poczekam ;)

 240. Lady Unknown Says:

  “Mamo! Nie mam nic do czytania!”
  “Za sałatą!”
  xD Szokers hueherheh xD Uhu! Zwaaariowałam. xD
  Jak ten artykuł przeczytałam to se normalnie… ja mogłam się zabić! Uaaaa!
  Cicho… Doooobra tam… Nie ma tragedii(no pewnie że jest tragedia! i to jaka!). W każdym bądź razie… znalazłam pozytywną stronę przełożenia premiery. Ekhm ekhm… A mianowicie… czekanie. Nie cierpię zakończeń, wręcz nimi gardzę, bo napełniają mą duszę żalem i rozpaczą. Więc se tak pomyślałam, że opóźniając premiery kolejnych tomów zostanie opóźniony sam koniec (bo nie oszukujmy się, nawet FNiN będzie musiał kiedyś się skończyć). A poza tym, jak ja nie mam na co czekać to odchodzę od zmysłów. Koniec HP w lipcu przyszłego roku to będzie dla mnie po prostu… pogrzeb dzieciństwa czy cosik w ten deseń. A tak to mam przynajmniej na co czekać i jestem hepi, bo? Bo jeszcze będą filmy! A przynajmniej tak mi się wydaje, pomarzyć zawsze można.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).