Utopia 2

Utopia 2Pisałem już kiedyś, że seriale brytyjskie są lepsze od amerykańskich? Wiele razy. Ten jest brytyjski. To drugi sezon Utopii, którą chwaliłem ponad rok temu. Drugi sezon jest bardziej rozbudowany i można by rzec, poważniejszy. Poważniejszy dlatego, że poznajemy tajemnice, których istnienie pierwszy sezon zaledwie anonsował. Poznajemy i wcześniejsze i dalsze losy bohaterów. Ci sami ludzie, ich uczynki, ich wybory, wydają się nam albo potworne, albo szlachetne, zależnie od aktualnego punktu widzenia.

Piętrowy spisek ma więcej kondygnacji, niż się wydawało. Niekompetencja asystenta ministra jest przykrywką dla działań firmy farmaceutycznej, próbującej wcisnąć rządowi szczepionkę na nieistniejącą chorobę. Nieistniejąca choroba jest przykrywką dla choroby jak najbardziej realnej, a szczepionka jest przykrywką na tajny plan globalnego holocaustu. Holocaust jest przykrywką dla projektu, który ma uratować ludzkość. Główny inżynier projektu traktuje go jako przykrywkę dla… Niełatwo się w tym połapać, warto więc oglądać dokładnie.

Surrealizm kapie ze stron scenariusza ciężkimi kroplami. To ten rodzaj groteskowego thrillera, w którym zupełnie nie rażą niespójności fabularne. Dyskretny morderca chodzi w jaskrawożółtym garniturze, a do kluczowej dla losów świata akcji, zamiast komandosów rusza dwójka cywili, z których jeden boi się własnego cienia. Wypada przyznać, że Utopia istnieje właśnie dzięki nieprzypadkowym niespójnościom fabularnym.

Nie wiem, czy można nazwać ten serial osadzonym w realiach współczesności, jest on raczej snem szaleńca o współczesności. Jednak jak najbardziej opowiada on o problemach ludzkości początku XXI wieku, głownie o jednym z najważniejszych – o przeludnieniu. Co więcej, podaje też na tacy gotowe rozwiązanie. Tu dopiero pojawiają się problemy moralne na niespotykaną wcześniej skalę. Na jednej szali wagi naszego sumienia mamy moralność, na drugiej przertwanie.

Utopia 2 to ciąg dalszy uczty dla estetów i miłośników fajnych soundtracków (choć muzyka w pierwszej części bardziej mi podeszła), a do tego kawał dobrej, trzepiącej po mózgu rozrywki.


Udostepnij
Glodne Slonce

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).