Twaróg domowy

Twaróg domowyTwarożek można stosować jako składnik wielu dań na zimno lub w dalszym procesie przerobić go na ser żółty. Wszystkie gatunki sera powstają w podobny sposób, czasem z zastosowaniem dodatkowych enzymów (np. sery podpuszczkowe), ale można przyjąć, że twaróg jest serem najbardziej podstawowym i doskonale smakuje w wersji nieprzetworzonej. Technologia jego wytwarzania jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią największa lapeta. Zresztą, spróbujcie sami.

    Składniki:

  • mleko

Przyprawy: brak

Czas przygotowania: to zależy

Czas przygotowania rzeczywiście nie jest możliwy do określenia. To zależy od mleka, temperatury, pogody. Zwykle mleko zsiada się po dwóch-trzech dniach. Tu warto poruszyć istotną kwestię rodzaju mleka. Przemysłowe mleko UHT nie zsiada się. Potrzebujemy nieprzetworzonego mleka „prosto od krowy”. Wrócę do tematu na końcu.

Twaróg domowyMleko przelewamy do szklanego lub ceramicznego naczynia. Może być też kilka szklanek.
Twaróg domowyNaczynie (naczynia) można, choć nie trzeba, nakryć ścierką lub gazą, żeby muchy nie wpadały. Ważne jest zachowanie przepływu powietrza. Naczynie nie powinno być trącane ani przestawiane przez 2-3 dni.
Twaróg domowyŻółtawy kożuch tłuszczu na powierzchni oznacza, że proces biochemiczny zachodzi poprawnie.
Twaróg domowyGdy mleko wygląda tak, to znaczy, że odnieśliśmy sukces. Zsiadłe mleko samo w sobie jest już gotowym i zdrowym napojem (idealnie smakuje jako zapitka do młodych ziemniaków), jednak dziś nasze cele są bardziej ambitne.

Jeśli już teraz przejdziemy do następnych punktów przepisu, otrzymamy słodki twarożek. Jeśli zostawimy mleko na jeszcze kilka dni, otrzymamy twarożek kwaśny. Są gusta i guściki.

Twaróg domowyMleko przelewamy do garnka, starając się, by jak najmniej się wymieszało. Jeśli chcemy otrzymać twaróg chudy, musimy przed wlaniem zebrać z wierzchu śmietanę. Tak, to jest pełnowartościowa śmietana.
Twaróg domowyPodgrzewamy na małym ogniu. Ważne jest, żeby mleko się nie zagotowało.
Twaróg domowyOd czasu do czasu bardzo, bardzo delikatnie mieszamy. Chodzi tylko i wyłącznie o równomierne podgrzanie całości. Kwaśny zapach nie jest w tym momencie niczym niezwykłym.
Twaróg domowyGdy wyraźnie oddzieli się frakcja stała od płynnej, przygotowujemy drugi garnek i metalowy durszlak wyłożony gazą.
Twaróg domowyDelikatnie przelewamy zawartość przez durszlak.
Twaróg domowyDurszlak zostawiamy do wystygnięcia i ocieknięcia na co najmniej godzinę. Mama wspominała coś o trzech godzinach, babcia o siedmiu, a prababci niestety nie mam jak zapytać. Części płynnej nie wylewamy!
Twaróg domowyPrzekładamy twarożek na talerz i właściwie… to koniec pracy.
Twaróg domowyOsobiście preferuję spożywanie twarogu w takiej postaci.
Twaróg domowyJeśli wylaliście serwatkę, czyli płyn pozostały po odsączeniu twarogu, to teraz jest właściwy moment, by zacząć tego żałować. Serwatka w obecnej postaci lub odstała jeszcze dzień-dwa celem dalszego skwaśnienia jest doskonałą bazą do przygotowania barszczu białego.
Twaróg domowyW tym momencie warto wspomnieć o dostępnych źródłach prawdziwego mleka. Jeśli mieszkasz na wsi, to nie czytaj dalej:)

Okazuje się, że zdobycie zwykłego mleka w mieście jest problemem. Mleko z hipermarketu się nie nadaje, nawet jeśli w nazwie ma podane „świeże” „prawdziwe” czy co tam jeszcze wymyślą marketingowcy. Mleko nieutrwalone ma termin przydatności do spożycia nie dłuższy niż jeden-dwa dni. Potem zaczyna się… zsiadać. Jest to więc towar z logistycznego punktu widzenia niepożądany w dużych sieciach.

Mleko UHT można przechowywać miesiącami. Niestety, formalnie rzecz biorąc
mleko UHT nie jest mlekiem, ponieważ usunięto z niego część istotnych składników. Mleko pasteryzowane jest mniej przetworzone, ale prawie na pewno również się nie zsiądzie. Można wprawdzie próbować zaszczepić takie mleko bakteriami z niewielkiej ilości prawdziwego mleka, ale efekty mogą być niezadowalające. Co ciekawe to, co jest sprzedawane pod nazwą handlową „zsiadłe mleko”, również jest utrwalone, więc się nie nadaje.

Ratunkiem jest udanie się na porządny bazar i zakumplowanie się ze sprzedawczynią, która ma w ofercie straganowej prawdziwe mleko. Innym rozwiązaniem są np. mlekomaty. Mleko z tej sieci ustępuje jakością temu bazarowemu „prosto od krowy”, ale nadal jest lepsze od tego z hipermarketu.


Udostepnij
Glodne Slonce

One Response to “Twaróg domowy”

  1. Jo Says:

    Przepis spoko, ale z tymi mlekomatami to trochę porażka. Próbowałam i lipa. Teraz kupuję na bazarze, albo rodzice przywożą w weekend ze wsi, gdzie mają działkę. Wolę zapłacić trochę więcej i mieć mleko bez wody.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).