Sztuczny znaczy ludzki

Nowa Fantastyka 09/2013 - okładkaCzy sztuczny świat oznacza świat bezpieczny? Bez drapieżników, bez wrogich drobnoustrojów? Na przestrzeni ostatnich kilkuset lat człowiek Zachodu pozbył się ze swojego otoczenia większości zagrożeń mikrobiologicznych, z jakimi mógł mieć kontakt. Jeśli napijesz się wody z kałuży, prawdopodobnie się rozchorujesz, podczas gdy na żołądku psa nie robi ona żadnego wrażenia, podobnie jak nie zaszkodziłaby Twojemu osiemnastowiecznemu przodkowi. Myjemy się kilka razy dziennie, pokrywamy powierzchnię skóry balsamami i dezodorantami, żeby tylko nie pojawiła się odrobina naszego własnego zapachu. Urządzamy mieszkania meblami z Ikei, zamieniając je w sterylne, bezwonne i jasne wnętrza pełne kątów prostych i gładkich powierzchni. One już w niczym nie przypominają siedzib naszych przodków. Dlaczego? (więcej we wrześniowym wydaniu Nowej Fantastyki…)


Udostepnij
Glodne Slonce

8 Responses to “Sztuczny znaczy ludzki”

 1. flamenco108 Says:

  No właśnie, dlaczego? Też to zauważyłem. Lecę po NF…

 2. Qwerty Says:

  A tak z innej beczki, żart znaleziony w internecie :”Po hibernacji 10-letniej, budzi się: Bush i Putin. Putin patrzy w gazetę i zaczyna się śmieć i mówić: - USA przeszło na komunizm. Bush też bierze gazetę i zaczyna się śmiać i mówi: - Zamieszki na granicy Polsko-Chińskiej.” Końcówka trochę się kojarzy z światem zero

 3. Manfred Says:

  Nie ma co trzeba sobie sprawić nowy numer Nowej Fantastyki.
  A tak apropo rok temu 10 września ( http://rafalkosik.com/alternauci) zaprezentował Pan okładkę Świata ZERO cz.2 . Jeśli premiera jest planowana na listopad, to czy chociaż wstępny tytuł mógł by Pan ujawnić ?

 4. Manfred Says:

  Nie ma co trzeba sobie sprawić nowy numer Nowej Fantastyki.
  A tak apropo rok temu 10 września ( Bez linka bo już moderator się czepia ) zaprezentował Pan okładkę Świata ZERO cz.2 . Jeśli premiera jest planowana na listopad, to czy chociaż wstępny tytuł mógł by Pan ujawnić ?

 5. Rafal Kosik Says:

  Pracuję nad tą okładką.

 6. bookworm Says:

  A czy w ogóle coś będzie? Bo zawsze tyle fragmentów, rozważań, szkiców… a tu nic:D

 7. Rafal Kosik Says:

  Wrzucę niedługo fragment.

 8. bookworm Says:

  Dziękuję za szybką odpowiedź.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).