Sprężyna na klucze

Sprężyna na kluczeMoże pamiętacie sprężynę na klucze Felixa Polona. Może nawet ktoś z Was pomyślał, żeby taką sprężynę wykonać w rzeczywistości. Zawsze fajnie, jak gadżet opisany w książce okazuje się możliwy do używania w realu. Tak jest właśnie w tym przypadku. Szczerze mówiąc, osobiście używam już drugiej generacji sprężyny na klucze. A ponieważ obie wykonałem samodzielnie, dziś podzielę się z Wami technologią produkcji.

Sprężyna na klucze to całkiem wygodny i przydatny gadżet. To alternatywa dla łańcucha i dodatkowe zabezpieczenie przed zgubieniem kluczy. Pomysł nie jest oryginalnie mój. Kilkanaście lat temu widziałem podobne rozwiązanie. Nie przyjrzałem się szczegółom konstrukcyjnym i zapamiętałem z niego jedynie ową sprężynę. Tak więc opracowałem wszystko od podstaw.

Sprężyna na klucze

  Co będzie nam potrzebne:

 • Na początek spiralny kabel od przedłużacza lub opuszczanego żyrandola. Telefoniczny odpada – jest za słaby.
 • Dostosowane do średnicy kabla dwie kausze.
 • Dwa zaciski na linkę.
 • Dwa karabińczyki lub jeden karabińczyk i jedno kółko na klucze (nie ma go na zdjęciu).
 • Przyda się też pierścień podwójny obrotowy, by kabel się nie zwijał.
Sprężyna na kluczeZanim zaczniecie googlać, co to jest kausza, odpowiem, że to zabezpieczenie końcówki liny, by się nie przecierała ani nie łamała. Kausza musi być dopasowana do średnicy przewodu.
Sprężyna na kluczeKarabińczyków jest wiele rodzajów. Każdy z Was musi wybrać, co mu najbardziej pasuje.
Sprężyna na kluczePodobnie wyglądające karabińczyki mogą się bardzo różnić. Ten po prawej stronie pochodzi ze sklepu narzędziowego, ten lewej jest kupiony w sklepie wspinaczkowym i jest pod każdym względem lepszy. No może nie pod każdym, bo zamiast pięciu zeta, kosztował dwadzieścia pięć. Jednak przy tej samej wytrzymałości jest trzy razy lżejszy i nie ma ostrych krawędzi, co w przypadku częstego używania może mieć znaczenie.
Sprężyna na kluczeZamiast karabińczyka może komuś może przypaść do gustu pomysłowa szbkozłączka Victorinoxa. Daje się ją łatwo obsługiwać jedną ręką.
Sprężyna na kluczeDla przeciętnego człowieka wystarczy metrowej długości kabel. W przypadku sprężyny metr nie jest określeniem jednoznacznym. Przyjmijmy więc, że chodzi o długość, jaką osiąga sprężyna pociągnięta bez specjalnego wysiłku.
Sprężyna na kluczeCiachamy ciachaczką do drutu.
Sprężyna na kluczePrzymierzamy kauszę i zacisk tak, by potem nie musieć odcinać nadmiaru kabla.
Sprężyna na kluczeTu mała uwaga o dwóch rodzajach zacisków. Są takie, jak ten na zdjęciu - skręcane; są też zagniatane. Zagniatane będą lżejsze i mniejsze, ale po zaciśnięciu nie da się już niczego poprawić. IMHO mimo wszystko zagniatane są lepsze.
Sprężyna na kluczeW tym momencie warto się zastanowić, co chcemy mieć na końcu sprężyny. Potem będzie to trudno zmienić.
Sprężyna na kluczeNiezdecydowanym przyda się kółko od kluczy, do którego da się potem dopiąć cokolwiek. Tyle, że nie wygląda to jakoś specjalnie.
Sprężyna na kluczeJa wybrałem rozwiązanie łączące w sobie wady obu powyższych, tzn. przypiąłem lite kółko. Zwyciężyły względy estetyczne.
Sprężyna na kluczePo zaciśnięciu zacisku kausza powinna się trzymać ścisło, a końcówka kabla nie wystawać.
Sprężyna na kluczePora na drugą stronę. Tu przyda się pierścień podwójny, by przy przekręcaniu kluczy w zamku kabel się nie zwijał.
Sprężyna na kluczePrzymierzamy analogicznie do przeciwnej strony.
Sprężyna na kluczeI zaciskamy. Wystarczy dodać drugi karabińczyk lub kółko i gotowe.
Sprężyna na kluczeKonfiguracji tego gadżetu może być sporo, więc każdy może dostosować go do swoich potrzeb.

Udostepnij
Glodne Slonce

8 Responses to “Sprężyna na klucze”

 1. DeathDay98 Says:

  Dobre dobre :P od dawna chciałem takie mieć, tylko najpierw przydałoby się mieć na tyle kluczy, żeby się to opłacało robić :D ale z poradnika kiedyś na pewno skorzystam :D

 2. DeathDay98 Says:

  PS. Pierwszy XD

 3. Felixiara Says:

  SUPER! Zawsze chciałam taką mieć - odkąd zaczęłam czytać Felixa. :) Dziękuję

 4. Alicja Says:

  Ja sobie już taką zrobiłam, ale było to łohoho już dawno :) Nie korzystałam z Pana poradnika, ale wyszło równie dobrze :)

 5. Biko Says:

  Zamiast niszczyć kabel można wykorzystać plastikową żmijkę do kluczy (koszt ok. 1 zł) i naciągnąć na nią paracord (oczywiście po wcześniejszym usunięciu wszystkich rdzeni). Efekt końcowy będzie bardziej “taktyczny”. ;-)

 6. chomior Says:

  Pierwotnym zastosowaniem tego typu “sprężyn”, było umocowanie broni bocznej do użytkownika.

 7. iorweth Says:

  Bardzo fajny patent. Co ciekawe właśnie niedawno zastanawiałem się jak go wykonać :)

 8. Rafal Kosik Says:

  Cienką sprężynę od pistoletu też mam i używam do czego innego. Nie jest tak fajna jak ta.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).