Requiem dla lalek

Cezary Zbierzchowski - Requiem dla lalek Ciekawy przykład nowej polskiej zaangażowanej SF. Zbiór kilku opowiadań, których akcja umieszczona jest w świecie bardzo podobnym do naszego. Tytułowe Requiem dla Lalek to jedno z opowiadań, właściwie minipowieść, zajmująca niemal pół książki.

Świat wykreowany przez Czarka Zbierzchowskiego nie jest tak do końca oderwany od naszego, czy też alternatywny wobec niego. W miejscu internetu jest, opierający się na nieco innych zasadach synet, są inaczej nazywające się miasta i państwa, ale za to przewijają się znane nam marki samochodów, te same produkty spożywcze, a nawet ten sam Tadeusz Konwicki z tą samą Mała Apokalipsą. Szczególnie to ostatnie dosyć mocno kotwiczy fikcyjną rzeczywistość w konkretnym miejscu i czasie, w Europie środkowowschodniej przełomu wieków. Oczywiście chodzi o nakierowanie czytelnika na pewne tory bez popadania w dosłowności.

Requiem dla Lalek to kawał porządnej literackiej roboty, to skupiona na człowieku fantastyka bez fajerwerków. Będzie o czym myśleć po przewróceniu ostatniej kartki. Myślę, że czytelnik, który nigdy nie miał kontaktu z fantastyką, mógłby zacząć ją poznawać od tej właśnie książki, a szczególnie od mocnego opowiadania Moneta.


Udostepnij
Glodne Slonce

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).