Renegat

Nocarz - okładka Kto nie był, niech żałuje. Impreza promocyjna Renegata zaczęła się od ataku terrorystów, czy tam antyterrorystów – zresztą nieważne, i tak strzelali ślepakami. Wróć! Zaczęło się od zamówienia piwa, ale to można pominąć, bo zawsze od tego się zaczyna. To jakby pisać, że film rozpoczyna się wyjęciem płyty z pudełka. Ale fakt, atmosfera była poważna, bo w końcu do Paradoxu przyszli faceci, którzy strzelają, a nie tylko piszą o strzelaniu. Ale co tam! Po piątym piwku przestali być straszni…
Udało mi się przedrzeć przez obstawę Magdy i z zaskoczenia zrobić sobie z nią zdjęcie (nie protestowała). Rafał Kosik i Magda KozakNa szczęście przedzieranie się było proste, bo obstawa wtedy już obstawiała bar, nie Magdę. Ixolite, dzięki za naciśniecie spustu! Spustu migawki oczywiście.
Nocarz - okładka Przeczytałem Nocarza i Renegata i muszę przyznać, że o ile historie o wampirach raczej mnie odrzucają, o tyle tym razem wyjątkowo zostałem wciągnięty. Głownie z dwóch powodów: Po pierwsze spójna jest cała wampirza biologia (a nic mnie tak nie wkurza podczas czytania, jak naiwności założeń podstawowych), a po drugie historia po prostu… no właśnie, wciąga. A jeśli wciąga – spełniła swoje zadanie.
Warstwa naukowa obu powieści broni się doskonale. Nie ma obrażających inteligencję czytelnika transmutacji w nietoperza, nie ma mowy o odstraszaniu wampira czosnkiem. Jest za to krew, dużo krwi. Aż miałem chęć na soczek pomidorowy, którego normalnie nie znoszę.
Na pewno Nocarz i Renegat to nie jest literatura ambitna, zresztą Magda nie stara się udowadniać, że pisze traktaty filozoficzne. Nie ma tu pytań o naturę wszechświata, a dylematy egzystencjalne są zbyte kilkoma zdaniami. Żaden z bohaterów nie zadaje sobie pytań o przyszłość ludzkości, etc. To ma być dobra literatura rozrywkowa ze sporą porcją rzetelnej wiedzy o uzbrojeniu i organizacji polskich oddziałów specjalnych. I taka jest.
Język powieści jest mięsisty i krwisty aż do kości. Są prawdziwi mężczyźni i prawdziwe kobiety. Dzieci nie występują. Aż wstyd, że męską fantastykę musi pisać kobieta…


Udostepnij
Glodne Slonce

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).