Recenzja Marsa na Paradoksie

Mars - okładkaLektura „Marsa” powinna w czytelniku wzbudzić niemałe refleksje. To bardzo ciekawa pozycja, napisana w dobrym literacko stylu, której największym walorem jest wielopłaszczyznowość. Kolejną zaletę stanowi swoisty synkretyzm cech literatury popularnej, który sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem i wielkim zaangażowaniem. Dzięki temu rozszerza się wachlarz potencjalnych odbiorców. W powieści znajdziemy m.in. elementy charakterystyczne dla kryminałów, gdyż głównym bohaterom przyjdzie odszukać prawdę, zatuszowaną przez władzę. Nie zabraknie także opisów pościgów i ucieczek – szybka i wartka akcja staną się remedium na (…) nudę.

Autor wykorzystał ponadto motywy socjologicznego s-f i podzielił się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na kilka istotnych tematów. Poruszona została np. kwestia Boga (…) oraz człowieka i jego natury. Rafał Kosik snuje rozważania dotyczące miejsca jednostki w społeczeństwie, roli władzy, dotyka też ważnego problemu ogólnodostępnych mediów, które w „Marsie” służą do kontroli obywateli. Czym jest człowiek i do czego dąży? Czy jednostki silne mają większe prawa, niż te słabsze? Odwieczny dylemat: być czy mieć? (więcej na paradoks.net.pl…)


Udostepnij
Glodne Slonce

10 Responses to “Recenzja Marsa na Paradoksie”

 1. Klaudia xd. Says:

  Kolejna recenzja pozytywna:) gratuluję
  A co to znaczy “remedium” - sposób? Nie spotkałam się wcześniej z takim słowem.

 2. BlackButterfly Says:

  Ślicznie:D

 3. Rafal Kosik Says:

  Za Wikipedią: Remedium - trzeci album Szymona Wydry & Carpe Diem, wydany 23 listopada 2007 roku.

  A poważnie, to polecam internet jako remedium na głód wiedzy. Ot, chociażby ten adres: http://portalwiedzy.onet.pl/

 4. Klaudia xd. Says:

  Bardzo dziękuję :)

 5. Ponury Żniwiarz Says:

  UWAGA! UWAGA!
  ZAPYTANIE DO PANA KOSIKA:
  CZY TO MOŻLIWE, ŻE TRZECIA KUZYNKA JEST JUŻ W SPRZEDAŻY???? OCZEKUJ? SZYBKIEJ I KONKRETNEJ ODPOWIEDZI!!!

 6. dzaguŚ Says:

  nie lubię słowa “Paradoks” ;-)

 7. Dziebak Says:

  Panie Kosiku, chciałbym sprezentować którąś z Pana książek tacie (S-F fan :) ) i zastanawiam się, czy poleciłby Pan Marsa, Verticala czy Kameleona. Nie mam już czasu szukać jaiś nieznanych autorów, a że Pana ksiązki już czytałem, a do tego mogę się zapytać samego autora o zdanie.. :) Którą z tych trzech wybrać?Osobiście skłaniam się w kierunku Marsa..

 8. Rafal Kosik Says:

  Nie wiem, co lubi Twój tata. Mars jest, jakby to rzec, najnormalniejszy :) Gdybym miał sam sobie kupować którąś z książek, to wybrałbym Verticala, bo jest najbardziej odjechany. Z kolei Kameleon ma najwięcej dynamicznej akcji.

  To Ci pomogłem, co? ;)

 9. Dziebak Says:

  Hehe, w takim razi odrzucę Verticala! :) Czytałem, że i Mars i Kameleon są pisane nie dla przygłupów, więc tutaj “+” :) Zastanawiam się tylko, która jest mniej taka.. kontrowersyjna, czy coś w ten deser :) Macie różne poglądy na niektóre tematy, a chciałbym żeby pezent był po prostu przyjemny :) Kameleon jest bardziej Fiction, a Mars Science…

  Z góry dzięki za odpowiedź, mam nadzieję, że nie mczy Pana 1001 pytań do… :)

 10. Dziebak Says:

  Kameleon leży już sobie w szafie i czeka, aż go opakuję… :)

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).