Pyrkon 2012

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, zaszczycę swoją osobą poznański Pyrkon. To już w ten weekend! Jeśli nie zaśpię i nie będę miał nic ciekawszego do roboty, wezmę udział w następujących punktach programu:

► 12/03/23 (piątek) 17:00 - spotkanie autorskie (prowadzi Anna Tess Gołębiowska) - Aula 2 (budynek: 14b, II p.)

► 12/03/23 (piątek) 18:00 - autografy (budynek: 7, I p.)

► 12/03/23 (piątek) 21:00 - panel: Jak tworzyć literaturę dla dzieci i młodzieży? (Część nurtów fantastyki to gatunki pokrewne z baśnią. Czym jednak różni się tworzenie fantastyki dla dorosłych od pisania dla dzieci lub młodzieży? Czy stanowi to wyzwanie dla autorów? Czym kierują się, podejmując taką tematykę? W panelu wezmą udział Ewa Białołęcka, Rafał Kosik, Marcin Mortka, Romuald Pawlak oraz Piotr Rogoża. Prowadzi Edyta “Elfu” Zawada) - Aula 2 (budynek: 14b, II p.)

► 12/03/24 (sobota) 14:00 - panel: odczłowieczanie science fiction (Przyszłość już tu jest, a rzeczywistość powoli przegania fantastykę naukową. Zmiany, które na naszych oczach się dokonują, będą musiały odcisnąć swoje piętno także na literaturze science fiction. Jaka przyszłość czeka literaturę SF? Czy literatura SF w ogóle ma przyszłość? Jak zmienią się bohaterowie science fiction? Kim będą? Czy człowiek jest w ogóle potrzebny w fantastyce naukowej przyszłości? Dyskutować będą: Michał Cetnarowski, Rafał Kosik, Tomasz Kołodziejczak oraz Lech Jęczmyk; przepytywać będzie Jan „Żerań” Żerański) - Aula 2 (budynek: 14b, II p.)

► 12/03/24 (sobota) 17:00 - Premiera Nieba ze stali R.M. Wegnera i Alkaloidu A. Głowackiego. Panel: Świat, fabuła, bohater, czyli co decyduje o atrakcyjności fantastyki. (Charyzma Geralta z Rivii, rozmach Śródziemna, niuanse intrygi rodem z Gry o tron George’a R.R. Martina… Czy któryś z elementów jest w tekście ważniejszy? Czy bohaterowie Opowieści z meekhańskiego pogranicza byliby tak samo przekonujący, gdyby żyli w imperium o krótszej historii, niezróżnicowanym etnograficznie, pod mniej rozległym niebem? Jak mogły się potoczyć losy Stanisława Wokulskiego, gdyby Lalkę napisano współcześnie? A jeśli bohater Alkaloidu to właśnie „Wokulski prawdziwy”: taki, jakim powinien być, gdyby nie dał się zwieść Izabeli…? Co decyduje o atrakcyjności fantastyki; czy w ogóle można wyszczególnić taki jeden motyw? I nawet jeśli nie, to czy teksty skupiające się wyraźniej na jednym z nich w sposób widoczny różnią się od pozostałych? Dyskusja o różnych strategiach autorskich i o tym, co się z nimi wiąże, wokół lektury premierowych powieści: Nieba ze stali Roberta M. Wegnera i Alkaloidu Aleksandra Głowackiego. W panelu udział wezmą: Robert M. Wegner, Rafał Kosik oraz Marcin Zwierzchowski; prowadzi Michał Cetnarowski.) - Aula 1 (budynek: 14b, I p.)

► 12/03/24 (sobota) 18:00 - panel: Przygotowania przed końcem świata (Jak każdy wie, w grudniu 2012 roku nadejdzie Apokalipsa. To ważny moment, do którego trzeba się dobrze przygotować. Jak wygląda to u pisarzy? W które teorie wierzą, jaki ciężki sprzęt kompletują, jak planują przetrwać i co będą robić, kiedy świat już przestanie istnieć opowiedzą Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Aleksandra Janusz, Rafał Kosik, Krzysztof Piskorski i Piotr Rogoża, a wysłucha ich Monika „Katriona” Doerre.) - Aula 2 (budynek: 14b, II p.)

► 12/03/24 (sobota) 20:00 - panel: Krajobraz po Science Fiction (Dwie nieźle przyjęte zeszłoroczne antologie – “Głos Lema” i “Science Fiction” – dają nadzieję, że (parafrazując Chandlera) „skromna sztuka pisania opowiadań fantastycznonaukowych” wciąż może być z sukcesem praktykowana. Tylko czy za niedługo będzie miał kto to robić? Czy też pisarze, którzy zaczynali jako „autorzy SF”, odchodzą raczej do innych konwencji i innych typów literatury? A jeśli tak, to z jakich powodów? Dyskutują: Rafał Kosik, Michał Protasiuk i Wojciech Szyda, prowadzi Michał Cetnarowski.) - Aula 2 (budynek: 14b, II p.)

Wszystkich chętnych zapraszam i zaznaczam, że program może ulec zmianie, więc lepiej wszystko jeszcze raz sprawdzić.


Udostepnij
Glodne Slonce

22 Responses to “Pyrkon 2012”

 1. Gosia21 Says:

  Ja miałam być ale jednak nie będę wielka szkoda.

 2. Net Bielecki Says:

  Szkoda że nie mieszkam w Poznaniu… Nie dojadę

 3. Felix Says:

  A dlaczemu nigdy nie w ?odzi??? Nie może się Pan gdzieś wprośić?

 4. kukow13 Says:

  Czy będzie Pan na Polconie we Wrocławiu??

 5. Drago Says:

  @Felix: Jak to nigdy? Rafał był w ?odzi na Polconie 2009. To, że teraz nie mamy w ?odzi żadnych konwentów na które mógłby wpaść, to nie jego wina.

  Trochę szkoda, że sleeproom otwierają w czasie twojego spotkania autorskiego, ale nic się na to nie poradzi.

 6. Bookish'a Says:

  @kukow13
  Rafał już wielokrotnie wspominał, że planuje pojawić się na Polconie 2012 we Wrocławiu

  no fakt, “trochę” nam to koliduje z otwarciem sleeproomu, ale będziemy się sprężać i może chociaż na autografy koło 18 zdążymy :)

 7. Samantha Says:

  Ja będę! :)
  I mam nadzieję, że na 17 Pan nie zaśpi :p

 8. Felix Says:

  @Drago: Ale to było w 2009. 3 lata temu… W którymś z Empików mogłoby być spotkanie.

 9. Samantha Says:

  Bookish’a, z tego co się orientuję, trzymasz się z fanami fnin, tak? Na Pyrkonie będziecie może jakąś większą grupą? ;)

 10. Drago Says:

  @Samantha: Większą :D Około 13 fanów FNiN + kilku innych znajomych :)

 11. Bookish'a Says:

  tak, dobrze się orientujesz :)

  oczywiście, że będziemy całą grupą (13 osób na dzień dzisiejszy ) z fnin.eu
  i zapraszamy do przyłączenia się
  do Poznania zaczniemy się zjeżdżać już od 11, więc jeśli chcesz to podaj jakiś kontat do siebie to Cię z chęcią przygarniemy do naszej “rodziny” :)

  @Drago, od kiedy jesteś mną?:D

 12. Drago Says:

  Bookish’o, nie chciałem żeby Samantha musiała długo czekać na odpowiedź. :P
  A pytanie było też o mnie. W końcu też jestem w tej “większej grupie z fnin.eu” :)

 13. Bookish'a Says:

  Drago, jakiś ty troskliwy…ojej
  pytanie było O tobie, a nie DO ciebie:P

  mogłam Ci nie mówić :D

 14. Demetri Says:

  Fajnie, że wreszcie coś bliżej mnie… Wprawdzie nie mieszkam w Poznaniu i pewnie bym i tak nie przyjechała, ale (aż się głupio przyznać) zaspałam. Pfff… Skleroza…

 15. Samantha Says:

  Niestety za późno odczytałam tę wiadomość.. no ale w sumie spotkaliśmy się ;d
  Tylko dziwię się, że się spóźniliście, skoro już od 11 w Poznaniu byliście ;p

 16. Bookish'a Says:

  Bylismy od 11, na terenie konwentu gdzieś przed 13 chyba, ale po 16 musielismy się zmyć do kolejki do sleeproomów a i tak wylądowaliśmy na sali gimnastycznej, ale zawsze lepsza sala niż korytarz. Sala wspólna to przecież jedna z najlepszych atrakcji konwentowych! :D
  Niestety w konfrontacji “miejsce do spania”: “prelekcja Rafała” wygrywa miejsce do spania a z Rafałem i tak widzieliśmy się jeszcze drugiego dnia :)

  Ja wiem co musisz zrobić żeby ułatwić nam komunikację. Zapraszamy na forum.fnin.eu :)

 17. Dream Says:

  Na jaki miesiąc przewidywana jest premiera drugiej części Felix, Net i Nika oraz Świat Zero?

 18. Kaloryna Says:

  a nie jak (prawie zawsze) listopad?

 19. Century Says:

  Pan Kosik pisał już, w którymś komentarzu, ze jeśli nie będzie obsuwy to maj ;)

 20. tesska Says:

  Super było Cię spotkać! :-)

 21. Samantha Says:

  No co Wy, miejsce do spania wygrało?;d u mnie nie, a spałam ostatecznie na półpiętrze xD Ale było okej, więc nie narzekam ;p

  Może wpadnę na forum, ale to jak będę miała trochę więcej czasu.

 22. Poszukiwacze Says:

  UWAGA! OG?OSZENIE!
  Poszukujemy chłopaka o imieniu Marek, który był na Pyrkonie 2012 przy stoisku Rafała Kosika! Prosimy o odzew na numer gg: 696071
  Nadia i Lisek

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).