Premiery wydawnicze kwiecień 2011

Kwiecień na rynku książki jak co roku obfituje w niespodzianki. Wydawnictwa lubią nas zaskakiwać wiosną jak, nie przymierzając, przebiśniegi. Zaskoczyły nas i tym razem.

Jacek Dukaj - CthulhuJacek Dukaj
Cthulhu

W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą i brakiem literówek. Oto opowieść o ostatnim przedstawicielu jamochłona gatunku cthulhu, który widzi nieuchronny kres swojej egzystencji. Jego tragedia polega na tym, że zdaje sobie sprawę z beznadziejności własnego zrywu, ale mimo to nie poddaje się i staje do nierównej walki w bitwie pod Bouillabaise.

Andrzej Pilipiuk - Oko jeleniaAndrzej Pilipiuk
Oko jelenia

Pilipiuk jest z tego znany, że nie cofnie się przed niczym i z każdego tematu wyciśnie, ile się da, by stworzyć wciągającą historię. Na tę historię zużył cztery i pół jelenia.

?ukasz Orbitowski - Śnięty Wacław?ukasz Orbitowski
Śnięty Wacław

Horror-ballada o Polsce śpiochów, leni i somnambulików, o mieście pierwszych chrapnięć, o nieprzyjemnie chropowatej pościeli i o zbliżającym się przebudzeniu. Przebudzeniu, które jest też ontologicznym wybawieniem z koszmaru. Budzik jako Chrystus.

Wielkie dzieło czasu (antologia)Wielkie dzieło czasu (antologia)

Już w księgarniach.

Rafał Kosik - VenusRafał Kosik
Venus

Tego jeszcze nie było! Osadnicy przybywający na Wenus przez stulecia, stworzyli tu miasta, zbudowali cywilizację. Emigrowali z przeludnionej Ziemi szukając nowego, lepszego świata, przestrzeni i pracy. Dokładnie w trzysta lat po rozpoczęciu procesu terraformowania żółtej planety, na pustyni ma miejsce przerażające odkrycie, które stawia w zupełnie innym świetle historię Wenus. Tę dawną i tę zupełnie nową.

Andrzej Sapkowski - Wieśniak. Pryta przeznaczeniaAndrzej Sapkowski
Wieśniak. Pryta przeznaczenia

Wielopoziomowa proza zachwyci każdego, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie: wyszukany archaiczny świat, brawurową przygodę, humor, szaloną miłość, meandry przeznaczenia i przepis na domowy bimber. Tytułowy Wieśniak to filozof oscylujący w stronę menela, dziwaka, geniusza, rycerza i dowcipnisia. Z przynależnych konwencji fantasy potworów, duchów, elfów, gnomów i ingerencji tajnych mocy autor wyciska tyle, ile Umberto Eco z kryminału w Imieniu róży a Polmos Poznań z ziemniaków w Wyborowej.

Cormac McCarthy - TaniaCormac McCarthy
Tania

Piękna i zabawna opowieść o przygodach autostopowiczki Tani. Lektura łatwa, prosta i przyjemna, w sam raz na wiosenne popołudnie.

Jacek Dukaj - GroniecJacek Dukaj
Groniec

Władzę w Warszawie przejmuje straszliwy Groniec-Walec i Partia Odnowa. Rodzice Adasia nieopatrznie wchodzą na stację drugiej linii metra i znikają w innej czasoprzestrzeni. Chłopiec rozpoczyna wędrówkę po mieście, w poszukiwaniu mitycznej drugiej linii. By ją odnaleźć musi się przemieścić w czasie do roku 2034, kiedy to feralna stacja zostanie wreszcie oddana do użytku.

Bóg & Kamil M. Śmiałkowski - Biblia żywych trupówBóg & Kamil M. Śmiałkowski
Biblia żywych trupów

Ta książka powstała z głębokiej wiary i potrzeby zjednoczenia się z Bogiem. Autor tak bardzo zbliżył się do Boga, że można powiedzieć, iż się zakumplowali. Kamil zaproponował Bogu dokonanie kilku poprawek w jego nieco już trącącym myszką dziele. Uwspółcześnienie Biblii miało na celu pogodzenie wielkiego dzieła ze zdobywającą coraz większe rzesze wyznawców cywilizacją śmierci. Autor ma świadomość ryzyka, że nie uda mu się przekonać do pomysłu wszystkich fanów starej wersji.

Stanisław Lem - Bójki robotówStanisław Lem
Bójki robotów

Podobnie jak Braci Grimm, Lema też nie ominęła cenzura obyczajowa. Bójkom robotów wytykano zbytnią brutalność i drastyczność pewnych scen. Ostatecznie ukazała się okrojona i mocno przepracowana wersja pod tytułem Bajki robotów. Dziś po raz pierwszy mamy możliwość zapoznania się z wersją pierwotną, zgodną z zamierzeniami autora. Na kanwie oryginalnych Bójek robotów powstał ostatnio film Transformers IV. Trzej elektdresiarze.

Marcin Przybyłek - Gamedec. Pancerny kogutMarcin Przybyłek
Gamedec. Pancerny kogut

Przybyłek miał problem z wymyśleniem kolejnych przygód Gamedeka, gierczany detektyw przeżył już bowiem wszystkie możliwe przygody. Czyli sytuacja pozornie bez wyjścia. Autor zdecydował się więc na śmiały eksperyment formalny. Poprosił ilustratora, by ten przygotował jakąkolwiek okładkę, tak z czapki. Powstała okładka przedstawiająca kuromecha, do której autor już bez trudu dopisał opowieść o przygodach bohatera zwanego Pancernym Kogutem.

Stefan Darda - Dom na przeręblachStefan Darda
Dom na przeręblach

Życie za kręgiem polarnym to nie idylla. Przekonują się o tym bohaterowie Domu na przeręblach. Skuszeni niską ceną gruntu wyemigrowali z małej podlubelskiej wsi na Antarktydę. Niestety pośrednik był nieuczciwy i na miejscu okazało się, że zostali na lodzie. Wyobraź sobie, że jesteś na ich miejscu. Co robić, kiedy znów zamarznie spłuczka w iglo? Jak złowić bażanta pod lodem? Jak znaleźć osiemnaście określeń na odcienie pomarańczu? Jak rozgrzać oziębłą żonę? Poruszająca opowieść o Eskimosach takich jak my.

Jakub Ćwiek - Ofensywa SzulerówJakub Ćwiek
Ofensywa Szulerów

Akcja ksiązki rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus, której dziewczyna jest świadkiem. Egzekucji dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa. Shosannie udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość.

P.S. Zanim potraktujesz poważnie powyższy wpis, sprawdź datę publikacji.


Udostepnij
Glodne Slonce

35 Responses to “Premiery wydawnicze kwiecień 2011”

 1. lucek Says:

  Jak co roku - moc :-)

 2. Podpalacz Mostów Says:

  Wielkie dzieło czasu - Już w księgarniach. To było najlepsze :D

 3. karmapa Says:

  Może nie na temat, ale zauważyłam coś ciekawego w FNiN oraz Pałac Snów. A mianowicie: zawsze, kiedy Warszawa wyjeżdża lub wjeżdża z ulicy Sennej, przepuszcza kobietę z wózkiem. Czy ona ma jakieś znaczenie? I czy nikt tego nie zauważył, bo nie ma nic o tym w necie?
  P.S. To nie żart. :)

 4. Błażej Says:

  O wiele lepiej przerabia pan grafiki, okładki z zeszłego roku nie wyglądają tak prawdziwie, jak te. Rozwalił mnie opis Grońca, bo Wrońca czytałem wiele razy i można powiedzieć, że znam jego wersję “prawdziwą” i “alternatywną”. Biblia żywych trupów autentycznie zarąbiaszcza. “…w jego nieco już trącącym myszką dziele” - jako ateistę, rozbawiło mnie to, ale zaraz mogą tu się dostać jakieś osoby typu “jestem praktykujący, bo chodzę do kościoła” grożące panu procesem, za obrażenie uczuć. Z tego wszystkiego Oko Jelenia wypadło najgorzej. A Lem byłby dumny, gdyby miał tak cudną okładkę do swojej książki(tylko mam zastrzeżenia co do napisu).

  W ogóle to może niech pan założy własny tygodnik, miesięcznik, czy coś takiego, o tematyce satyryczne, i roztrząsającej poważne tematy w mniej poważny sposób.

  PS. Podlinkuje pa czcionkę z okładki “Cthulhu”, bo coś mi śwista, ale nie w tym kościele…

 5. Maciej 'rybieudka' Rybicki Says:

  WDC pozamiatało. Ale przyznaję, ze to pierwszy dziś primaaprilisowy wpis, który mnie ubawił:)

 6. Błażej Says:

  Oficjalny FanClub jeszcze niczego nie zrobił? Zawsze wciskali nam historyjkę o sprzedanym serwerze, czy tam całym FanClubie, albo o czymś tam jeszcze.

  Dziwne, strzeżcie się, albo lepiej nie, bo potem będzie, że zepsułem wam zabawę, bo kazałem wam się strzec…

 7. TrzyKropki Says:

  Ha ha… widzę że wszystko starannie pan przygotował na ten dzień ;)

 8. Janek Says:

  Biblia Żywych Trupów, umarłem:D:D

 9. Andrzej Pilipiuk Says:

  Grafik ma wciry - nie od dziś wiadomo (a i w książce wiele razy to podkreślałem!!!) że oko jelenia spożywać należy drewnianą łyżką.

 10. Shadowmage Says:

  Świetne, ciężko wybrać, które najlepsze.

 11. Mag_Droon Says:

  Hmm, chyba WDC, bo to najlepszy żart w zestawie…

 12. Maeg Says:

  “Stare jedzie” wciąż bezkonkurencyjne ale tegoroczne też całkiem, całkiem.

 13. Arvena Says:

  no nie, już się ucieszyłam na nowego Dukaja.

 14. tesska Says:

  Lista jest niepełna :P
  http://efantastyka.pl/news_kto-komu-zabije-cwieka

 15. Gall Anonim Says:

  Szkoda że nie czytałam odpowiedników bo połowy nie zrozumiałam…
  najbardziej rozśmieszył mnie Groniec ;)

 16. Adameq7 Says:

  Venus i Groniec wymiatają. “By ją odnaleźć musi się przemieścić w czasie do roku 2034, kiedy to feralna stacja zostanie wreszcie oddana do użytku.” - Po prostu świetne! :D

 17. Kiklop Says:

  O, widzę, że i tutaj modne jest naigrywanie się z wiary i religii. Boki zrywam !

 18. Pierwsza Naj Says:

  Ja tu nie widzę naigrywania się z religii. Chyba, że każde wspomnienie o religii uważasz za naaigrywanie się. Tu religia jest pretekstem do śmiania się z czego innego. Z czego jeszcze niewolno się śmiać? Z władzy (Groniec)? Z autronautyki (Venus)? Z Eskimosów (Darda)? Zakażmy śmiania się z kolejnych rzeczy, a internet będzie wreszcie tak nudny że nudziarze poczują się szczęśliwi, a pieniacze spełnieni.

 19. Laura P Says:

  Niezłe ma Pan poczucie humoru o 4 rano ;)

 20. Błażej Says:

  O i wykrakałem, FanClub jednak sprzedał nam zadziwiającą historyjkę - http://forum.fnin.eu/showthread.php?1607-Kolejne-k%B3opoty-filmu-TMK

 21. gothic114 Says:

  Zorientowałem się że to żart dopiero przy “Venus” oraz “Grońcu” ;P

 22. Muzyk Says:

  Wenus to akurat mógby pan napisać, bo Hard SF panu bardzo dobrze wychodzi:)

 23. Ryfik Says:

  Była by na pewno fajna książka, taka druga część… Ja też dopiero przy Venus się zorientowałem:)

 24. groszek Says:

  “Bójki robotów” prezentują się ciekawie

 25. Ponury Żniwiarz Says:

  Groniec-Walec - padłem! ;D

 26. Natalia Szczepkowska Says:

  Świetne! Biblia żywych trupów - odważne. Moi faworyci to Pryta Przeznaczenia i Dom na przeręblach :D

 27. Laura K. Says:

  Wstyd mi się przyznać ale zorientowałam się dopiero po ,,venus” :)

 28. Carrie_21 Says:

  Zauwarzyliście że po otworzeniu “Gamedec. Pancerny kogut” pojawia się reklama o kupnie? :)

 29. Gloria Knipszyc/Laura... Says:

  A ja się zorientowałam po waszych komentarzach :D:D

 30. Gloria Knipszyc/Laura... Says:

  Haha Groniec-Walec. ;D.

 31. nosiwoda Says:

  WDC - MOC.

 32. Dziobal Says:

  @nosiwoda +1

 33. Zosia Says:

  Ja przez chwilkę chciałam powiedzieć mamie, że “Bajki Robotów”, to tak naprawdę “Bójki Robotów”:)

 34. Samantha Says:

  Też się cieszyłam na nowego Dukaja xD I jeszcze opis zachęcająco brzmiał!;p

 35. hack on facebook Says:

  Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).