Pisanie historii na nowo

Agatha Christie w 1939 roku napisała kryminał „Dziesięciu małych Murzynków”. Wiele lat później wnuk autorki zadecydował, że tytuł trzeba zmienić na „Dziesięciu małych żołnierzyków”. Przyczyny tego kroku łatwo się domyślić. Żadna siła nie mogła jednak zmienić tytułu książek wydanych już wcześniej. To oczywiste, prawda? Filmy na DVD, zdjęcia na płytach kompaktowych i książki, które stoją na moich półkach, nijak nie mogą się zmienić. Cóż… nie zawsze tak będzie. (więcej na next.gazeta.pl…)


Udostepnij
Glodne Slonce

17 Responses to “Pisanie historii na nowo”

 1. You100 Says:

  O! Artykuł pana Kosika na Gazeta.pl

 2. Watson Says:

  Może serwisy płatne będą zapewniać większą nietykalność danych?

 3. gall anonim Says:

  Bez naszej wiedzy… czyli na przykład włam do komputera podłączonego do sieci?

 4. Rafal Kosik Says:

  Na przykład tak, jak to zrobił Amazon z e-bookami Orwella na Kindlu. Jednego dnia z czytników zniknęły wszystkie książki Orwella. Okazało się, że Amazon ma zdalny dostęp do wszystkich czytników.

  Opisany problem dotyczy dzisiejszych komputerów w małym stopniu. Piszę o przyszłości.

 5. Rafal Kosik Says:

  @Watson: Picassa, na której trzymasz zdjęcia, jest darmowa. I działa dobrze. Naprawdę trudno będzie przekonać ludzi, żeby płacili za usługę, która w wersji darmowej (pozornie) nie szwankuje. Zadajmy sobie pytanie, jak to możliwe, że takie serwisy jak FB są darmowe. Przecież nie utrzymują się z reklam, wyświetlanych na paseczku po prawej.

 6. Alicja Says:

  no tak ale mają pełno gier w których za dodatki się płaci

 7. Watson Says:

  Zawsze myślałem, że przy takiej ilości użytkowników, reklamy to niezły biznes.
  Ale z drugiej strony taka ilość użytkowników podających informacje o swoich zainteresowaniach etc. to mnóstwo danych dla analityków. Tylko że facebook nie może chyba udzielać dostępu do swojej bazy danych?

 8. M.S. Says:

  “Tylko że facebook nie może chyba udzielać dostępu do swojej bazy danych?”

  Dobre :D!

 9. Zegarmistrz Says:

  http://www.wykop.pl/link/834483/pisanie-historii-na-nowo/

  Gdyby się komuś artykuł spodobał i chciał go wykopać ;).

 10. Rafal Kosik Says:

  Bardzo bym się zdziwił, gdyby FB nie handlował danymi.

 11. butch Says:

  Sprawdźcie sobie ile CIA zainwestowała w facebook’a.

 12. :/ Says:

  Nawt Pański artykuł przepiszą na nowo. Będzie dotyczył doniczkarstwa.

 13. y Says:

  Być może FB handluje danymi, być może nie. Inteligencja podpowiada, że to całkiem możliwe, natomiast serce, że nie mogliby się tego dopuścić. Prawda jest taka, że tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, jak jest naprawdę. Staram się nie analizować takich rzeczy, bo można popaść w paranoję :)

 14. Watson Says:

  Takie jeszcze jedno pytanie mam, w sumie niepowiązane…
  Czy gdyby Korwin-Mikke miał realną szansę wygrania wyborów, poparłby Pan go? Liberalizm niby jest dobry, ale wydaje mi się, że gdyby urządzić państwo tak jak chce tego JKM, to np. ludzie biedni mieliby strasznie przechlapane…

 15. Mateusz Says:

  @Watson

  Co innego liberalizm, co innego wolny rynek, a co innego bycie leniem. Posłuchaj sobie Korwina i pomyśl nad tym co on mówi. Tylko nie przez pryzmat TVN’u/Polsatu/TVP czy jakiejkolwiek innej telewizji, tylko w necie.

 16. Rafal Kosik Says:

  Nie poparłbym JKM, bo reprezentuje opcję skrajną. Dowolne skrajne programy polityczne nie mają szans na realizację, bo opór będzie zbyt silny.

  Z większością jego poglądów gospodarczych się zgadzam, bo mamy w Polsce potężne grupy społeczne, które pasożytują na reszcie i ciągną kraj w dół. System redystrybucji jest tak rozbudowany, że ludzie wykonujący niepotrzebną pracę swobodnie mogą się w ten sposób utrzymywać. Za to ci, którzy zajmują się pracą potrzebną i przynoszącą zyski, są duszeni podatkami.

  Jednakże nie zgadzam się na skrajny liberalizm, bo jednak niektóre dziedziny życia wymagają dotacji, gdyż jest to korzystne dla ogółu, np. kultura, armia, policja nie utrzymają się same.

 17. Karol Says:

  Skrajny liberalizm właśnie zakłada utrzymywanie przez państwo wojska i policji, ponieważ są to dobra, których obywatel sam kupić nie może w przeciwieństwie do zasiłków, ochrony zdrowotnej, czy edukacji.

  Ostatni akapit, nie jest więc poprawny merytorycznie.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).