Nowe idzie

Kameleon okładka Dziś premiera rynkowa antologii „Nowe idzie” w wyborze i pod redakcją Michała Cetnarowskiego. Ten przegląd obecnego stanu młodej polskiej fantastyki naukowej to doskonała, inteligentna rozrywka, to świeża fantastyka, która wkręca wyobraźnię czytelnika na najwyższe obroty. Olejniczak, Kilian, Miszczak, Rogoża, Przechrzta, Skalska, Majka, Juraszek, Wegner, Zbierzchowski i Małecki to zapewne przyszła elita. Za kilka lat ich kolejne książki obowiązkowo będą zasilać nasze domowe biblioteki.
Nie chcę pisać recenzji, bowiem jestem wydawcą „Nowe idzie” i byłoby to niewiarygodne. Potraktujcie ten wpis jako moją opinię czytelnika.
W przeciwieństwie do większości antologii obecnych na rynku, ta nie ma tematu przewodniego. Jedynym warunkiem, by tekst się w niej znalazł, był jego wysoki poziom.
Co odróżnia dobrego autora od „człowieka umiejącego pisać”? Głównie motywacja. Motywacją autora powinna być wewnętrzna potrzeba opowiedzenia historii, wywołania nastroju, bądź przekazania emocji. Jeżeli ktoś siada do pisania, żeby zostać autorem, to już przegrał. Wierzę w to, że jedenastu autorów z „Nowe idzie” pisze z powołania. Wiem też, że opanowali rzemiosło literackie na tyle, by potrafić przekazać swoje myśli w sposób przystępny, bo przecież literatura po pierwsze powinna być interesująca. Sam z przyjemnością przeczytałem wszystkie opowiadania i nie korciło mnie, by któreś z nich usunąć z antologii. Ideą „Nowe idzie” jest pokazanie początków kariery autorów, ale też zachęcenie ich, by nie pisali pod publikę, by pod presją rynku masowego nie przeszli na seryjną  produkcję pozbawionej smaku papki. Często z wiekiem i doświadczeniem, autorzy stają się coraz bardziej przyziemni, a coraz mniej fantastyczni. Mam nadzieję, że z tymi nigdy tak nie będzie.


Udostepnij
Glodne Slonce

3 Responses to “Nowe idzie”

 1. Zegarmistrz Says:

  Czy to Pan projektował tę okładkę? Bardzo mi się spodobała…
  Jeśli tak, to może Pan powiedzieć co ma oznaczać ten czarny pas po lewej? :> Ten sam co pojawił się na okładce Vertical(a?/u?) i Kameleona?

 2. Rafal Kosik Says:

  Zgadza się. Sam ją projektowałem. Pasek to element graficzny serii.

 3. Beryl Says:

  Dzisiaj rano odebrałe z poczty przesyłkę w której było Nowe Idzie oraz Kameleon. Z tymi oto książkami zamierzam spędzać długie jesienne wieczory i oczywiście z 5 odsłoną FNiN, z niecierpliwoscią czekam na premiere.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).