Na obraz i podobieństwo

Kameleon okładka Rafał Kosik jest jednym z nielicznych polskich pisarzy, którzy pozostali wierni science fiction; w dodatku SF w jej staromodnym, tradycyjnym wydaniu. „Mars” czy „Vertical” nie są jednak typowymi przykładami twardej fantastyki, a najnowsza książka tego autora jeszcze bardziej odbiega od tej konwencji. „Kameleonowi” w formie bliżej choćby do „Helikonii” czy książek Le Guin ze świata Ekumeny. Czytelnik wie, że u podstaw świata przedstawionego znajdują się elementy typowe dla science fiction, ale scenografia i większość rekwizytów zupełnie nie kojarzą się z fantastyką naukową. Są charakterystyczne raczej dla powieści historycznej (by nie powiedzieć fantasy). Brzmi nieco niejasno? Może odrobinę światła rzuci na to krótki opis fabuły. (więcej na katedra.nast.pl…)


Udostepnij
Glodne Slonce

3 Responses to “Na obraz i podobieństwo”

 1. Miriam Says:

  Muszę przyznać, że książka się zapowiada ciekawie.
  Miks science-fiction z historią… Taa, to coś w sam raz dla mnie - ścisłej humanistki :P
  A tak ogółem, świetna okładka! :))

 2. Adam Says:

  Właśnie skończyłem czytać. Połknąłm tę książkę bardzo szybko. Niecodzienne zakończenie. Ciekawy klimat. Barwni bohaterowie. Nieoczekiwane zwroty akcji. Super. Tylko…

  No właśnie. Samo zakończenie - ostatni rozdział. Jakbym to już gdzieś czytał. Czy jest możłiwe aby to było wcześniej niezależne opowiiadanie Rafała? A może czytałem coś bardzo podobnego. Niemniej jednak To ani trochę nie obniża mojej oceny tej książki 9/10 :)

 3. Rafal Kosik Says:

  Kliknij tutaj: http://rafalkosik.com/na-obraz-i-podobienstwo ;)

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).