Mars - o książce

Mars - okładkaOsadnicy przybywający na Marsa przez stulecia, stworzyli tu miasta, zbudowali cywilizację. Emigrowali z przeludnionej Ziemi szukając nowego, lepszego świata, przestrzeni i pracy.

Świat Czerwonej Planety ukazany jest oczami kilkorga bohaterów, którzy w wyniku zrządzenia losu dostają się wir przełomowych wydarzeń. Cywilizacja zdaje się kwitnąć. Cała planeta to jedno państwo z jednym parlamentem, mówiące wspólnym językiem. Zdaje się być tu idealnie, pominąwszy surowy klimat. Gdzieś nad tym szczęśliwym światem wisi jednak widmo zagłady. Ludzie w nowym świecie wciąż mają stare wady. Nasilają się ruchy separatystyczne na słabiej rozwiniętej półkuli południowej. Porzucone w połowie i okrojone programy formujące planetę sprawiają, że wszystkie parametry określające jakość klimatu zaczynają spadać. Ścierające się koncepcje pchają cywilizację na drogę z której nie ma powrotu.

Dokładnie w trzysta lat po rozpoczęciu procesu terraformowania Marsa, na pustyni ma miejsce przerażające odkrycie które stawia w zupełnie innym świetle historię Marsa. Tę dawną i tę zupełnie nową.

Mars - okładka pierwszego wydaniaPoczątkowo miała to być miniaturka - kilkustronicowe opowiadanie. Napisałem je pod wpływem nagłego impulsu przez jeden wieczór w lutym 2001. Po ponad roku leżenia “w szufladzie” (czyli na dysku mojego komputera) wysłałem je wraz z kilkoma innymi do magazynu Science Fiction. Red. nacz. Robert J. Szmidt przeczytał je i stwierdził, że to jest dobry materiał na coś większego. Namówił mnie, bym przerobił to na powieść.

Zabrałem się do pracy bez zbytniego przekonania, ale szybko okazało się, że historia sprawnie zaczyna się rozwijać wokół pierwotnego szkieletu.

“Mars” ukazał się po raz pierwszy na początku kwietnia 2003 w “Żółtej serii” nieistniejącego już wydawnictwa Ares2. Wydanie drugie, poprawione ukaże się nakładem wydawnictwa Powergraph w czerwcu 2009 r.


Udostepnij
Glodne Slonce

2 Responses to “Mars - o książce”

  1. adameq1 Says:

    Pierwszy
    !!!!!!!!!!!!!

  2. Toudi Says:

    Przeczytałem książkę i jestem pod wrażeniem! Przeczytałem FNiN oraz Marsa i będę kupował Vertical!

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).