Literackie rzucanie mięsem

Nowa Fantastyka 03/2013 - okładka Wydaje mi się, że autor musi mieć pewne poczucie odpowiedzialności za to, co pisze. Szczególnie jeśli pisze dla młodych ludzi. W końcu jest to też element wychowania. Z drugiej jednak strony nie można sprowadzać literatury do narzędzia edukacyjnego. Jeżeli się na to zgodzimy, to zaraz pojawi się lista instrukcji, co książka powinna zawierać, a czego nie może. Gdybym chciał się stosować do sugestii ludzi przekonanych, że mają monopol na serwowanie dyrektyw moralnych, to doszedłbym do wewnętrznej sprzeczności. Jedni chcą więcej przekleństw, inni nie chcą ich wcale. Ale to dopiero początek listy życzeń. (więcej w marcowym wydaniu Nowej Fantastyki…)


Udostepnij
Glodne Slonce

10 Responses to “Literackie rzucanie mięsem”

 1. fanNeta Says:

  A co pan odpisał tej matce?

 2. Rafal Kosik Says:

  Że moim zdaniem te słowa nie są wulgarne.

 3. Felix Says:

  A rozwiazaniem problemu wylgaryzmów sa wszechobecne “bipy”…

 4. fanNeta Says:

  I słuszne posunięcie. I można z jej zachowania wywnioskować, że czyta wszystkie książki dziecka, zanim tamten je tknie. Hmmm ciekawe ile ma lat. A ogólnie artykuł interesujący.

 5. Felix Says:

  Hmm, kontrola rodzicielska ksiazek?? Masakra… Trzeba w tagim razie zrobić coś w rodzaju growego “PEGI INFO”…

 6. Kuguara Says:

  Będzie Pan w tym roku na Pyrkonie?

 7. Nowaaa Says:

  Gdyby każdy rodzić kontrolował książki, to na końcu dzieci musiały czytać bajeczki o kubusiu puchatku do ukończenia 18 lat…

 8. Rafal Kosik Says:

  Tak, będę na Pyrkonie. Właśnie, newsa muszę napisać…

 9. Ewelka Says:

  Obecnie nie ma świętości, brak jest zahamowań i jest totalna samowola. Więc nie ma się co dziwić, że nikt za nic nie bierze odpowiedzialności. A będzie jeszcze gorzej.

 10. Fan anonim Says:

  Wcale nie ma pewności, że będzie jeszcze gorzej. To można jedynie przypuszczać.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).