Katyń

KatyńPolskie kino wciąż pod kroplówką. Ten film musiał powstać i musiał go zrobić Wajda, a skoro tak, to efekt był do przewidzenia – pompatyczny kotlet.
W Polsce jest taka tradycja, że o ważnych sprawach mówi się w pewien ściśle określony sposób, przypominający bardziej przestawianie wytartych rekwizytów ideowych, niż opowiadanie poruszających historii. To smutne, bo w ten sposób powstaje skansen skostniałych wartości, odrzucający tych, którzy tamtych czasów nie przeżyli, albo nie słuchali o nich w domu. To nie są ich wspomnienia, ani ich problemy. Opowiadanie o trudnych momentach naszej historii to manewrowanie między górami lodowymi. „Katyń” wyszedł, jak wyszedł, bo WYPADA?O go tak zrobić. To recepta na napisanie noworocznego orędzia prezydenta, a nie na zrobienie dobrego filmu.
Film w paru miejscach wzruszający, ale po całości sztuczny. Kilka wyrazistych postaci, reszta ról skopana; zresztą jak grać, kiedy zamiast dialogów trzeba wygłaszać dramatyczne oświadczenia. Losów ludzkich wetkniętych jest tu tyle, że nawzajem się tłumią – to jakby chcieć upiec kilogramowy chleb z trzech kilo mąki. Wątki poboczne biegną we mgłę i gubią się bez celu, umniejszając przy okazji te ważne. Przesadne trzymanie się faktów gryzie się z płynnością narracji i dramaturgią. Tak powstaje kino dokumentalne, ale nie prawdziwe Kino.
Wielka szkoda, że ważne tematy nadal traktujemy na maxa schematycznie.


Udostepnij
Glodne Slonce

2 Responses to “Katyń”

  1. Kasti Says:

    No cóż kazdy ma własne zdanie ale według mnie film był naprawde dobry. Ja nie szukałam tam głębszej sztuczności ja chciałam tylko dowiedzieć się jak było znać przebieg tamtych wydarzeń.

  2. m Says:

    http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=zbrodnie-oun

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).