Jest dotacja na film

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki pierwszej tegorocznej sesji w ramach programów operacyjnych. Film Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa otrzymał dotację w wysokości 2.5 mln złotych. PDF z oficjalnym dokumentem można obejrzeć tutaj.

To ważny etap w przygotowaniach do produkcji filmu, ale poszukiwanie funduszy trwa nadal. Sama produkcja, jak również castingi, rozpoczną się najwcześniej za kilka miesięcy.


Udostepnij
Glodne Slonce

70 Responses to “Jest dotacja na film”

 1. Zegarmistrz Says:

  Gratuluje! Pozostaje tylko mieć nadzieję, że film nie okaże się niewypałem, czego z całego serca życzę zarówno Panu jak i wszystkim fanom FNiN.

 2. orrin Says:

  extra! Pozostaje tylko czekać….!

 3. Michasia Says:

  taa….

 4. Anonymous Says:

  Super !!!

 5. vooyu Says:

  To cały budżet filmu czy jego część? Za takie pieniądze może powstać naprawdę dobry film (np. “Skazany na Bluesa”), ale nie wiem czy na film SF wystarczy… Powodzenia oczywiście :)

 6. Zegarmistrz Says:

  Wydaje mi się, że to tylko część funduszy… Wystarczy spojrzeć na słowo “dotacja” ;) Jednak pewny nie jestem.

 7. Studnia Says:

  No brawo Rafale. Tylko pogratulować i mieć nadzieje że uda zdobyć się kolejne fundusze jak i zaangażować w projekt osoby które go nie położą swoją “wizją artystyczną”.

 8. Rafal Kosik Says:

  Boję się raczej braku wizji artystycznej. Boję się ludzi, którzy stwierdzą, że jest kolejna fucha do odwalenia. A co do kasy, to jest to mniej więcej 25% sumy, którą możnaby uznać za przyzwoitą.

 9. Studnia Says:

  25% ? To jeszcze trochę zbierania zostało. Trzymam kciuki i liczę na oprowadzenie po planie filmowym i świetny film.

 10. BERYL Says:

  Koszty filmu mają wynieść 8 mil zł, Wytwórnia czołówka składała wnioskowała o przyznanie 4 mil zł, czyli brakuje 1,5 mil.

 11. Rafal Kosik Says:

  Czołowka chciała 4 mln, dostała 2.5, więc do 8 brakuje 5.5 mln. 8 mln to zresztą i tak opcja ekonomiczna. Przydałoby się więcej.

 12. Maybe Might Perhaps Says:

  “Sama produkcja, jak również castingi, rozpoczną się najwcześniej za kilka miesięcy.”
  Czy chodzi tu kontynuację castingów?

 13. Rafal Kosik Says:

  Tak.

 14. Ania Says:

  A dużo tych castingów będzie?

 15. BERYL Says:

  Też uważam, że potrzeba więcej pieniędzy, gdyby TMN miał być filmem animowanym, z pewnością suma ta by wystarczyła, ale podobno im reżyser ma mniej pieniędzy tym lepiej dla filmu.

  Co do obaw dotyczących ostatecznego efektu, to też je mam ale z innych powodów. Otóż Czołówka produkuje filmy dokumentalne i fabularne etiudy, po pełnometrażowe filmy sięga rzadko i o żadnym z nich nie można powiedzieć żeby odniósł jakiś wyrazny sukces, w przeciwieństwie do takich wytwórni, jak Zebra czy Kadr, które mają po kilkanaście hitów na swym koncie.

 16. Rafal Kosik Says:

  Czołówka faktycznie nie ma dużego doświadczenia w fabule. Na szczęście reżyser ma, a to na nim spoczywa główny ciężar i odpowiedzialność za efekt końcowy.

 17. pablo951 Says:

  Gratulację! Mam nadzieję że uda się panu zebrać pieniądze.
  Liczę że film będzie równie świetny jak książka!

  Czekam na kolejny fragment OS2.

 18. Gotrek_96 Says:

  Osoby które brały udział w castingu w Krakowie mają jeszcze szanse, na gre w filmie?

 19. JA Says:

  NIE!!!!!!!!!!

 20. DomiNika Says:

  fajnie, że wreszcie coś się ruszyło.
  ale czy to znaczy, że poprzednie castingi były nieważne?

 21. Kasia Says:

  Poprzednie castingi były ważne, ale z pewnością będzie ich jeszcze co najmniej kilka. Potem najlepsze osoby ze wszystkich castingów zostaną zaproszone do “drugiego etapu” castingów. Wtedy reżyser wybierze filmowych Felixa, Neta i Nikę :).

 22. Ania Says:

  Mi się zdaje, że gdyby był ktoś idealny do każdej roli to nie byłoby potrzeby robienia następnych castingów. Ale nie wiem:)

 23. Gotrek_96 Says:

  A do roli drugoplanowych? Też wybiorą osoby z tych castingów. PS. Może był ktoś idealny. Ale zawsze może być ktoś lepszy

 24. kam Says:

  A gdzie i kiedy będą castingi?Marze o tym żeby byc aktorem,z chęcią spróbowałbym w castingu swoich sił i mam nadzieje że jakąś tam epizodyczną role bym zagrał.O jakiejś głównej wogóle nie marze.

 25. Ania Says:

  Raczej bardziej prawdopodobne, że do 1 czy 2 roli był ktoś idealny a do reszty nie. I i tak trzeba wtedy robić castingi. Ps. Współczuję tym, którzy czekają od września. Żeby się chociaż wiedziało, że się nie przeszło to już lepiej niż czekać. Przynajmniej ja bym tak wolała:)

 26. kam Says:

  Mnie ucieszyłaby każda rola w tym filmie nawet najmniejsza więc myśle że pewnie wybiroe się na casting jeżeli będe wiedział gdzie i kiedy będzie i jeśli będzie w sobote lub ostatecznie w niedziele bo inne dnie to odpadają.

 27. DomiNika Says:

  popieram Anię. takie czekanie musi być okropne. może Pan by powiedział, czy na tych castingach w Krakowie był ktoś kto by zainteresował reżysera. nawet nie do roli głównej, ale ogólnie.

 28. Michasia Says:

  Wszyscy dostają gorączki na wieść o filmie a ja nawet nie wiem czy to dobry pomysł……….

 29. PATIX Says:

  Ciekawe jak w filmie będze wyglądał bezkształt…..

 30. PATIX Says:

  Trudno będzie znaleźć kogoś podobnego do Felixa w Polsce…

 31. La tua cantante Says:

  No właśnie, gdzie i kiedy będą castingi?

 32. Michasia Says:

  ehhh………

 33. kam Says:

  Do Felixa to może byc trudno ale np.Ja jestem podobny do Neta.To bezsensowne że główne role mają dostac 12-13 latkowie,marze o roli Neta i wiekowo bardziej bym pasował bo mam 16 lat.

 34. Hermes Says:

  Do Felixa to akurat podobny jest syn pana Kosika, Jaś…

 35. Rafal Kosik Says:

  Co więcej, on od pierwszej książki pozuje mi jako model do rysowania wszystkich postaci. Ma 12 lat, więc mógłby się wybrać na casting. Pytałem go, czy nie chciałby spróbować, ale zdecydowanie odmówił.

 36. kam Says:

  Acha,skoro odmówił to jest problem.Ja oprócz tego że mam 16 lat,jestem brunetem i noszę okulary.Myśle że nadawałbym się do roli Neta.Pamięc też mam całkiem niezłą i już od wielu lat marze o byciu aktorem.Panie Rafale,miałbym może jakieś szanse?bo z tego co wiem to chyba pana zdanie jeśli chodzi o obsade gra bardzo dużą role.

 37. kam Says:

  Zapraszam na swojego bloga,będe zamieszczał tam swoją powieśc.

 38. kam Says:

  http://zyciearchitektow-powiesc.blog.onet.pl/

 39. rg Says:

  a adres dasz?

 40. kam Says:

  Proszę bardzo

  zyciearchitektow-powiesc.blog.onet.pl

 41. gothic114 Says:

  Panie Rafale, jestem wielkim fane FNIN. A co do tych funduszy … To fundatorzy już dawno powinni się, że tak powiem, “skapować” że książka to hicior i że film tez będzie się sprzedawał jak ciepłe bułeczki !!! Ci “fundatorzy” pewnie książki nie przeczytali, bo tylko tyle kaski dają, podczas gdy na taki film jest potrzebne 4 razy tyle !!!

  Z wyrazami Szacunku i Powazania , gothic114

 42. Mii Says:

  Ojej, jak się cieszę że nie muszę w napięciu czekać na datę castingów (jest parę miesięcy, więc mogłabym trochę schudnąć ;) )
  Panie Rafale, gratuluję, tak ogólnie: za megafajną fabułę, najsowe postacie, i oczywiscie za ten usmiech losu i możliwosć zrobienia filmu!
  Jak można się po mnie spodziewać, przybędę na casting. Mam tylko jedną uwagę: nie chciałabym żeby było tak jak na castingu jednej reklamówki, że casting był ot tak, dla reguły, a odpowiednia osoba wybrana już dawno. To by było nie fair.
  Pewna dziewczyna zrugała mnie za to, że rozpowiadam o castingach w całej szkole, i mówiła, że lepiej bym trzymała buzię na kłódkę, żebysmy miały większe szanse (ona też idzie). A ja je na to, że owszem, fajnie byłoby wybrać, ale przede wszystkim zależy mi na tym, by w filnie wystąpiła odpowiednia osoba, a u nas jest ich sporo.

 43. Dodisa Says:

  Kiedy będzie premiera OS2?

 44. Michasia Says:

  POD KONIEC MAJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 45. KASTI Says:

  panie rafale?
  a czy zna pan cho troszke bardziej dokładną date castoingu? i jaki tym razem bendzie próg wiekowy? :)

  z wyrazami głębokiego szacunku.
  Kasti

 46. Ponury Żniwiarz Says:

  A ja bardzo chciałbym się dowiedziec czy powstanie też film na podstawie pierwszej części… I moim marzeniem jest zobaczyc ekranizację Pałacu Snów

 47. gothic114 Says:

  Apropo progu wiekowego .Mam 15 lat i mógłbym zagrać Neta bo wygłądam prawie jak ten z okłatki tylko mam kruczo czarne włosy.

 48. Ponury Żniwiarz Says:

  To idz na casting… Nie liczy się tylko wygląd, ale też gra aktorska… jak nie umiesz grac to możesz byc nawet identyczny jak ten z okładki, a roli nie dostaniesz… Chyba…

 49. KASTI Says:

  ponury żniwiasz ma racje. i dołańvczam se do pytania jaki jest próg wiekowi i jaki wiek napewno odpada?….

 50. Ponury Żniwiarz Says:

  A ile lat masz?

 51. KASTI Says:

  ja 14 ale nie pytam się akurat o siebie :) ale w imieniu innych moich koleżanek z różnych grup wiekowych :)

 52. Rafal Kosik Says:

  Nie znam jeszcze daty castingu. Najpierw trzeba dograć inne sprawy. A przedział wiekowy najpewniej będzie taki jak poprzednio, czyli 9-14.

 53. Mii Says:

  Mhm, bo wlasnie slyszalam ze najlepiej faktycznie poszlo tym co sa w wieku bohaterow…

 54. Ponury Żniwiarz Says:

  Ja uważam, że jak ktoś ma z 16 lat to ma małe szanse no bo toby dziwnie wyglądało jakby np. ktoś grający Nikę miał 16 lat, a ktoś grający Felixa 10 lat… Wtedy nie będzie trudno się zorientowac, że coś jest nie halo…

 55. KASTI Says:

  ech…. komentarz ten pisałam z 3 razy i 3 razy potem wciskałam “delete”. nie chce żalować tego co mówie. dlatego… ech… niech pan zrobi z tego filmu coś z czego bęndziemy dumni (my - czytelnicy ksiązki)… wiem że każdy chciałby zagrać w ekranizacji ale uważam że pan doskonale bendzie wiedział kto sprosta naszym oczekiwaniom :)…

 56. Ponury Żniwiarz Says:

  Ja tak szczerze mówiąc raczej nie chciałbym zagrac w tym filmie, ale tylko dlatego, że wolałbym pójśc do kina z taką niewiedzą tego co mnie czeka i pózniej wyjśc z kina zadowolony…

 57. KASTI Says:

  ja bym chciała ale to tylko marzenie nie wierze że sie spełni …

 58. Oddana fanka z Warszawy (Kasia Siwek) Says:

  Ale nie będzie pierwszej części?

 59. Nona Says:

  Chyba każdy by chciał :P Ja z resztą też. Ale jak przedział wiekowy jest taki, to raczej ciężko by było. No, chyba, że patrzą nie tylko na wiek ale i wygląd ogólny. Ostatnio się mnie dziewczyna zapytała, czy chodzę do 5 czy do 6 klasy.
  A na casting mam zamiar się wybrać, jak tylko będę wiedziała co i jak

 60. zuzia Says:

  Nie wiadomo kiedy bedzie ten casting? Nawet tak okolo: maj czy czerwiec? I w jakich miastach?

 61. AlexZandra Says:

  Też chciałabym się dowiedzieć coś o tych castingach, a najbardziej interesują mnie informacje: gdzie i kiedy? O niczym innym nie marzę tylko o zagraniu w filmie. I, oczywiście, nie zależy mi od razu na głównej roli (i tak nie mam rudych włosów, na farbowanie się nie zgodzę, ewentualnie peruka xD), ale chciałabym mimo wszystko spróbować swoich sił. Prosimy, Panie Rafale, niech nam Pan choć troszkę przybliży datę lub miejsce castingu. Jeśli, oczywiście, już Pan ma jakieś informacje na ten temat ;)
  Pozdrawiam

 62. KASTI Says:

  troche to zbawne.. tacy tu wszyscy mili jak by powstrzmywali się od krzykniecia które i tak czasem słychać w tych komentarzach (słuychać co nie znaczy odrazu że ktoś stawia na końcu wykrzyknik) :)… :)

 63. gothic114 Says:

  “Ponury Żniwiarz Says:

  March 30th, 2009 at 15:25
  To idz na casting… Nie liczy się tylko wygląd, ale też gra aktorska… jak nie umiesz grac to możesz byc nawet identyczny jak ten z okładki, a roli nie dostaniesz… Chyba… ”

  Jasne ! 2 razy wygrałem finał konkursy recytatorskiego im . KornelaMakuszyńskiego

 64. Zuzka Says:

  A ja sie tak zastanawiam dlaczego bohaterowie cyklu są młodsi o rok niż powinni być. Chodzi mi o to że w drugim półroczu w I klasie gimnazjum i na wakacjach przed drugą ma się ukończone albo rocznikami 14 lat, zaś Nika na wakacjach ma dopiero 13 urodziny. Czemu tak jest??

 65. ZagorzałyCzytelnik Says:

  Gdyby byli w odpowiednim wieku, następne filmy były by z dorosłymi ludżmi. Muszą być młodsi - tacy mogą nawet nosić podwyższające buty, mogą mieć makijaż. A jakby taki 14-letni Net nagle wyrósł i wygładał na 20? Film byłby beznadziejny, alno trzeba by było zmiemiać aktora co też nie kest ciekawe (BA! Nawet bardzo trudne!)

  Kiedy będą następne części ksiąźki?

  P.S. Pozdrawiam wszystkich, w szególności pana Rafała.

 66. antoni Says:

  pozdrawiam - ja też chciał bym sie dowiedziec kiedy castingi będą - albo były - no w czasie sie nie cofne a jesli jest szansa to też bym poszedł - wiek 13,5 - a co do zdolnosci aktorskich to grac troszke umiem - przedstawienia szkolne i pare innych
  dziękuję i pozdrawiam wszystkich - w szczegulnosci pana autora tak wspaniałej książki

 67. gryzelcia Says:

  kiedy kastingi?

 68. Sandra Says:

  Kiedy beda te castingi i gdzie bo chce wziąsć udział ;D

 69. Bowen Says:

  Ma nadzieję że będzie dobry… wiem że raczej będą trudności z dobraniem obsady ale czy reżyser nie stworzy nudnego, mało interesującego filmu ,,bez ograniczeń'’ bo tylko jak będzie od min.12 lat to pójdę ;)

 70. Eragon19 Says:

  nie jestem pewien czy to bedzie dobry film i nie jestem zbytnio zainteresowany nim ale bardzo BARDZO licze na nastepna ksiazke :))
  powodzenia

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).