Janusz Cyran - Teoria Diabła

Janusz Cyran - Teoria DiabłaTeoria diabła to dziesięć opowiadań. Każde przemyślane, każde mądre. To klasyczna fantastyka naukowa bez taryfy ulgowej new weird. Osadzenie fabuł w innych czasach, w innych światach nie jest zabiegiem stylistycznym, ale koniecznym warunkiem, by historia mogła być w ogóle napisana. To fantastyka stosowana, nie sztafaż. Historie opisywane przez Janusza Cyrana nie mogłyby się wydarzyć tu i teraz.

SF+Opowiadania składające się na Teorię diabła to utwory raczej smutne i pesymistyczne. Być może, jeśli spojrzeć szerzej, jest to jedna z przyczyn malejącej popularności SF. Historie oparte na nauce i naukowym przewidywaniu przyszłości są zwykle mało radosne. W przeciwieństwie np. do nieskrępowanego eskapizmu fantasy, czego się nie dotknie autor SF, w tym widzi naszą klęskę i śmierć milionów. I nie sposób odmówić mu racji.

Sporo tu nawiązań do klasyki gatunku, sporo też nienowych problemów oglądanych od nowej strony. Nanotechnologia, sztuczna inteligencja, konflikt technologii i religii… Każde opowiadanie to spojrzenie na inny element współczesności i prognoza naszej niezbyt przyjemnej przyszłości, w której nieuchronnie zderzamy się z wytworami własnych rąk i umysłów. Wytworami, które wyrwały się nam spod kontroli i obróciły przeciw nam. A jeśli nawet pokonamy te ograniczenia, to natkniemy się na nieprzekraczalne prawa fizyki, określające ostateczny kres wszystkiego. Być może ludzkość jest na ścieżce bez odwrotu, na tej drodze do przyszłości, która kończy się przepaścią. Być może nie ma już ratunku, a może… wciąż jesteśmy w stanie zmienić nasze przeznaczenie.

Na antologię składają się teksty powstałe na przestrzeni ostatnich kilku lat. Proroctwa autora - naukowca i pisarza, czyli idealnego twórcy SF - są aktualne, i co gorsza, z czasem coraz bardziej przypominają rzeczywistość. Celowe niedopowiedzenia pozostawiają szerokie pole dla wyobraźni czytelnika, pozwalając mu na zamyślenie po każdym z opowiadań. A przy tym wszystkim Cyrana po prostu doskonale się czyta.


Udostepnij
Glodne Slonce

12 Responses to “Janusz Cyran - Teoria Diabła”

 1. Alicja Says:

  ciekawe może przeczytam ;)

 2. y Says:

  ?adna promocja pisarza ze swojego wydawnictwa ;P

 3. Rafal Kosik Says:

  Piszę o książkach, które przeczytałem i które mi się szczególnie spodobały. Byłoby nielogiczne, gdybym pomijał książki Powergraphu - uznaję je za dobre, bo inaczej bym ich nie wydawał, prawda? ;)

 4. Alicja Says:

  No fakt bo po co wydawać nudne książki ;)

 5. Snorri Says:

  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150375777659948&set=a.202675214947.162413.188446914947&type=1&theater

  Pan się nie pochwalił, a tu od przyszłego miesiąca będzie kolejny powód by kupować NF’a

 6. Rafal Kosik Says:

  Nie chciałem uprzedzać faktów…

 7. rybieudka Says:

  Książka jest naprawdę niezła i warto się z nią zapoznać (zresztą, zapraszam na bloga albo na Fantastę - tam co nieco o niej z mojej strony). Niektórym może kojarzyć się z pisarstwem Teda Chianga - ale zaznaczam - to skojarzenie, nie porównanie! Natomiast info felietonach w NF, to naprawdę fajny news. Trzeba sie jednak było pochwalić:)

 8. Rafal Kosik Says:

  Twoją reckę czytałem. Dogłębna, nie to co moja polecanka. Co do felietonu, to miałem plan, żeby zaczekać spokojnie, aż wszyscy zaczną po nim jechać.

 9. cleevleen Says:

  Mam pytanie do pana Kosika. Czy zna pan jakąś fajną stronę o książkach?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 10. Dziobal Says:

  Ha! Wiedziałem, kto jest na okładce :]

 11. Rafal Kosik Says:

  @cleevleen: na mojej stronie głównej, w prawej kolumnie są linki. Na końcu linków są portale literackie.

 12. cleevleen Says:

  dzięki:)

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).