Historia twojego życia

Ted Chiang - Historia twojego życiaTed Chiang jest specyficznym pisarzem SF. Nie dość że pisze wyłącznie opowiadania, nie dość że pisze je rzadko, to jeszcze niemal za każde zgarnia nagrodę. Ot chociażby, cztery razy dostał Nebulę, dwa razy Hugo i dalej długo by wymieniać. Dla Chianga najważniejszy jest pomysł, a sposób jego przedstawienia jest każdorazowo dobierany tak, by z tym pomysłem nie konkurował. Każde opowiadanie jest więc inne, w innym stylu, jakby napisane przez innego autora. Ten zbiór jest jedynym, jaki do tej pory ukazał się w Polsce.

Historie twojego życia otwiera opowiadane Wieża Babilonu, a tematem jest kilkusetletnia budowa owej wieży, a raczej ukończenie tej budowy. Celem było dotarcie do sklepienia niebios i cel ten został właśnie osiągnięty. W wielomiesięczną wyprawę na szczyt wieży udaje się grupa górników, których zadaniem jest przebicie się przez twardy materiał, z jakiego wykonane jest niebo. Wydawać by się mogło, że ma to niewiele wspólnego z science fiction, bo temat i forma opowiadania przypomina zapis fabularyzowanych mitów. Fantastyczność tkwi jednak w samym założeniu świata rządzącego się innymi prawami niż nasz i w analizie konsekwencji takiego stanu rzeczy.

Nie ma sensu streszczać wszystkich opowiadań kolejno. Każde jest oparte na innym pomyśle, wokół którego autor rozbudowuje misterną sieć błyskotliwych rozważań. Ciężko tu jednak znaleźć klasyczną narrację, do której przyzwyczajony jest czytelnik fantastyki. Bohaterowie są traktowani narzędziowo, fabuła opisywana wyrywkowo. Wszystko to służy maksymalnemu skupieniu uwagi na pomyśle. Cóż, nie jest to lekka lektura. Mogę ją polecić zaawansowanym czytelnikom, dla których akcja nie jest w książce najważniejsza.


Udostepnij
Glodne Slonce

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).