FNiN KDM - trailer #3


Udostepnij
Glodne Slonce

26 Responses to “FNiN KDM - trailer #3”

  1. Skiwalko Says:

    Uuuu! A wiÄ™c pierwszy, ale co tam, to nie jest ważne. Åšwietne, tylko o co chodzi z tym zakoÅ„czeniem “Nie każda koÅ„czy siÄ™ szczęśliwie”? Przecież 14 tom ma powstać! Tak byÅ‚o na Facebooku, i tak ma być, nieważne, czy komputer ma być zepsuty miliony razy, a jego pamięć wynosiÅ‚a 1 KB! A propos: jutro lecÄ™ do empiku zaraz po lekcjach, a jeÅ›li książki tej nie bÄ™dzie, zacznÄ™ gryźć i kopać!

    PS: Nie mogÅ‚em kupić na sklepie Powergraphu…. a szkoda.

    PPS: A może chodzi z tym nieszczęśliwym końcem o Williama i Angusa, kogoś z ich rodzin (czyżby McKillanów? Z milionem pytań zostawiam resztę użytkowników, bo nie wiem, czy czasem nie potrafią tego wyjaśnić

    PPPS: A co do samego zwiastunu: ÅšWIETNY I STRASZNY!

  2. Justyna Says:

    Po obejrzeniu trailerów stwierdzam, że zaczynam się bać tej książki ;)

  3. Alka Says:

    Co ? Ja to nie każda kaczy sie szczęśliwie ! FNiN musza sie koÅ„czyć szczęśliwie ! Zaczynam sie bać… Widać książka podejdzie pod horror …

  4. Arek K. Says:

    ja tak zmienie temat. Kiedy będzie ebook KDM?

  5. Krewetek Says:

    Chyba ich pan nie uśmierci?

  6. Natasza Says:

    Czy książka będzie też dostępna w formie e-book?

  7. nati Says:

    Juz mam ksiazke!!!

  8. Arek K. Says:

    jest juz ebook. wczoraj kupilem polecam

  9. Karo Says:

    ZdobyÅ‚am (już siÄ™ baÅ‚am że jej nie ma bo nie mogÅ‚am znaleźć) PrzeczytaÅ‚am (Na jednym oddechu niemalże znaczy że wczoraj skoÅ„czyÅ‚am :)) i powiem jedno książka rozwala system (UWAGA MOÅ»E BYÅš SPOILER) wkurzony Felix jest mega po porostu i ta babka która kazaÅ‚a im sprzÄ…tać muzea a potem w nieÅ›nie rozgromiÅ‚a czÅ‚ekopsy a niektóre przypisy…cóż książka majstersztyk :D:D:D:D:D

  10. noname Says:

    Czyta siÄ™ nawet przyjemnie, ale jakieÅ› takie dziwne… Robi wrażenie jakby korzystaÅ‚ Pan z podwykonawców :)

  11. FNIN uber Ales Says:

    Na stronie 244 i kilka stron pôźniej napisane jest, że 48 nie dzieli się przez trzy, jak to panu wyszło?

  12. Rafal Kosik Says:

    Podwykonawcy? He, he… A te 48 to rzeczywiÅ›cie Å›mieszny błąd. Tzn. wpisaÅ‚em pierwszÄ… lepszÄ… liczbÄ™, żeby siÄ™ obliczeniami nie wybijać z pisania akcji, potem redakcja przerobiÅ‚a n innÄ… liczbÄ™, korekta nie miaÅ‚a kalkulatora i… jakoÅ› tak zostaÅ‚o. Sorry, teraz już nic z tym nie zrobiÄ™. Możesz przekreÅ›lić i wpisać 49. Pocieszam siÄ™, że Lem robiÅ‚ masakryczne błędy w obliczeniach, tylko nie byÅ‚o jeszcze internetu, żeby mu to wytykać.

  13. Fan anonim Says:

    Ja jeszcze książki nie mam, ale może już niedÅ‚ugo…

  14. Vrael Says:

    O, to jak mówimy o błędach matematycznych/logicznych to pierwszy, który zauważyłem dotyczył prawdopodobieństwa. Felix powiedział, że prawdopodobieństwo zgubienia 1 bagażu jest trzykrotnie mniejsze niż 3. Jeśli prawdopodobieństwo zgubienia bagażu to jakieś x (przyjmijmy 10%=0,1) to prawdopodobieństwo zgubienia 3 bagaży wynosi x^3, a nie 3x, a więc 0,1^3=0,001 * 100% = 0,1%; Mogło również chodzić o zgubienie pewnej niezerowej liczby bagaży(1,2 albo 3), ale wtedy prawdopodobieństwo wynosi 1 - (1-x)^3 = 1 - 0,729 =0,271 * 100% = 2,71% (1 - prawdopodobieństwo, że żadnego nie zgubią). Rzeczywiście normalnie błędy matematyczne nie grają większej roli w książkach i akcja często jest ważniejsza, ale trochę szkoda, że takie błędy padły z ust Felixa, który jednak jest dość praktyczny, a to jest bardzo praktyczne zagadnienie, no i z matematyki zapewne też jest całkiem niezły skoro jest dobrym fizykiem :) (a już na pewno Net powinien go szybko poprawić :D ). Oczywiście to było przy uwzględnieniu, że prawdopodobieństwo zgubienia ogromnego bagażu jest takie samo jak dużo mniejszych :)
    Trochę długie to wyszło, ale mam nadzieję, że pan Rafał przeczyta :) (dochodzi tez kwestia tego, że młodsze dzieci zapewne nie kwestionują obliczeń z książek i mogą później zrobić taki błąd w szkole, ale to już daleko idący wniosek)

  15. Felixiara Says:

    @Vrael
    A mnie siÄ™ zdaje, że mówiÄ…c “prawdopodobieÅ„stwo zgubienia 1 bagażu jest trzykrotnie mniejsze niż 3″ można mieć na myÅ›li to, że majÄ…c trzy bagaże można zgubić każdy z osobna(czyli jakby zgubić bagaż 3 razy) natomiast majÄ…c tylko 1 bagaż gubisz go tylko raz. WiÄ™c patrzÄ…c ze strony logicznej(?)/merytorycznej(?)/statystycznej(?) a nie matematycznej to zdanie jest poprawne.

  16. Rafal Kosik Says:

    @Vrael, nie po to kończyłem szczęśliwie edukację matematyczną, żeby teraz czytać tak trudy wywód ;)

  17. Vrael Says:

    @Felixiara
    JeÅ›li masz bagaże A,B,C i “chcesz” zgubić tylko bagaż A to prawdopodobieÅ„stwo tego bÄ™dzie x * (1-x) * (1-x), na logikÄ™, gubisz A, nie gubisz B i nie gubisz C, i teraz jak masz 3 bagaże to musisz to wszystko pomnożyć razy 3 (ponieważ P(A)=P(B)=P(C) P(coÅ›) to prawdopodobieÅ„stwo zgubienia tylko tego cosia), no i majÄ…c 3 bagaże dochodzÄ… takie scenariusze, że gubisz bagaż A i B a zostaje C itd.
    Zdanie mogÅ‚oby zostać uznane za poprawne merytorycznie, gdyby wypowiedziaÅ‚a je Nika, ponieważ od niej nie trzeba wymagać umiejÄ™tnoÅ›ci/wiedzy praktyczno-matematycznej, ale gdyby powiedziaÅ‚a to na gÅ‚os, to np. Net mógÅ‚by powiedzieć, jak to czÄ™sto robiÅ‚ w tej części coÅ› w stylu “no tak, humanistka”

    @Rafal Kosik
    Rzeczywiście trochę skomplikowałem ten prosty problem, bardzo słabo tłumacze :/. Cieszę się natomiast, że Pan Rafał to przeczytał :D. Żeby było łatwiej jak mamy 3 kości 6 ścienne to prawdopodobieństwo tego, że wyrzucimy na nich tylko 6-ki to (1/6)^3, a można przyjąć, że wyrzucenie 6-li to właśnie zgubienie bagażu. Tak z doświadczenia można powiedzieć nawet, ze wyrzucenie 3-ech 6 pod rząd zdarza się znacznie rzadziej niż tylko 3 razy rzadziej od wyrzucenia 1-nej 6-ki :D

    ChciaÅ‚bym jeszcze podziÄ™kować za Å›wietnÄ… serie, którÄ… zaczÄ…Å‚em czytać 10 lat temu (jest Pan jedynym autorem z Polski poza JarosÅ‚awem GrzÄ™dowiczem, którego czytam) oraz inne książki (Mars, Vertical) i mam nadziejÄ™ na równie dobre kontynuacje :) (nadal trzymam kciuki za FNiN w liceum :D). Zapewne jest wielu podobnych fanów, którzy sÄ… z książkÄ… równie dÅ‚ugo i czekajÄ… na rozwój bohaterów :). A błąd wytknÄ…Å‚em wÅ‚aÅ›nie dlatego, że ta seria jest tak wyjÄ…tkowa i chciaÅ‚bym, aby nastÄ™pne części byÅ‚y jak najlepsze :) .Zawsze niepewne obliczenia można zostawić Nice xD, gdy Net albo Felix “palnie gafÄ™” to trochÄ™ rozprasza czytacza na chwilkÄ™ :) (zapewne podobnie jak Pana Kosika wykonanie obliczeÅ„ w trakcie pisania).

    Przepraszam, że znowu wyszÅ‚a taka “rozprawka” :/

  18. Vrael Says:

    ach zapomniałem jeszcze dodać, że godzina dodawania komentarzy na stronie ma chyba czas letni, wyświetla się 1h później niż komentarz został napisany :)

  19. Marcin Says:

    Panie Rafale, od kiedy 48 nie dzieli siÄ™ na trzy i jest liczba nieparzystÄ…? :)
    Ebook, mniej wiÄ™cej w poÅ‚owie, dialog z Manfredem przed trzecim “snem”.

  20. Vrael Says:

    @Marcin
    Temat liczby 48 już był wyżej poruszony, a Net właśnie mówił, że suma powinna być nieparzysta, bo było ich 3-ech, a wynosiła 48, a nie że 48 jest nieparzyste :)

  21. Vrael Says:

    Ale problem z prawdopodobieństwem widzę jest większy :D
    “W przypadku dwóch samochodów jest dwukrotnie wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo, że któryÅ› nawali” - rzeczywiÅ›cie może nawalić albo 1-szy albo 2-gi samochód, ale w tym zdarzeniu kryje siÄ™ nawalenie obydwu naraz, wiÄ™c nie mozna ak sobie tego dodać :). Gdyby prawdopodobieÅ„stwo, że samochód siÄ™ zepsuje bÅ‚o 50% to z “WyliczeÅ„” Felixa wychodzi, że na pewno, któryÅ› z samochodów nawali (100%), a prawdopodobieÅ„stwo wynosi 75% (możliwoÅ›ci to: pierwszy nawali drugi nie(25%), drugi nawali pierwszy nie(25%), oba nawala(25%), żaden nie nawali(25%)). Można rzucić 2 monetami i widać, ze mimo tego, ze prawdopodobieÅ„stwo wyrzucenia orÅ‚a na jednej to 50% to gdy mamy 2 monety to prawdopodobieÅ„stwo orÅ‚a nie wynosi 100%, czasami jednak wypadnÄ… 2 reszki xD

    Ciekawi mnie tez jaką Net znajdzie wymówkę, aby nie jechać na międzynarodową olimpiadę informatyczną, która odbywa się w wakacje :D (reprezentacja kraju zawsze składa się z czołowych zawodników olimpiady danego kraju, nieważne czy są z liceum czy podstawówki), ewentualnie jak zareaguje Eftep na sukces/bak sukcesu Neta w międzynarodowej.

  22. ProRok Says:

    Panie autorze, prosze aby pan już zakończył te serie i przeszedł na wyższy lvl mianowicie książki dla starszej młodzieży, bo to, to co pan pisze jest dla przedszkola ;)

  23. Vrael Says:

    “PrzeszedÅ‚ na wyższy lvl” sugeruje, że pan Kosik nigdy nie pisaÅ‚ na wyższym poziomie (inaczej użyÅ‚byÅ› sÅ‚owa “wróciÅ‚” albo podobnego). Nie jest chyba trudno zauważyć, że Vertical, Mars czy Kameleon zostaÅ‚y napisane wczeÅ›niej niż ostatni tom FNiN, a w trakcie pisania FNiN wyszedÅ‚ np. “Obywatel, który siÄ™ zawiesiÅ‚”. WedÅ‚ug mnie te książki zdecydowanie nie sÄ… na poziomie przedszkola, a to oznacza, że jednoczeÅ›nie można pisać książki zarówno dla mÅ‚odszych jak i starszych. Chociaż zgodziÅ‚bym siÄ™, że seria FNiN mogÅ‚aby rozwinąć siÄ™ trochÄ™ szybciej, ponieważ bohaterowie dawno zostali w tyle z wiekiem w porównaniu do czytelników, którzy zaczynali czytać tÄ… seriÄ™, gdy ta zaczęła wychodzić.

  24. Kinha Says:

    KsiążkÄ™ skoÅ„czyÅ‚am dosÅ‚ownie 15 minut temu. CzytajÄ…c miaÅ‚am ochotÄ™ równoczeÅ›nie rzucić niÄ… o Å›cianÄ™ i czytać dalej, aby poznać zakoÅ„czenie. Powodem rozdrażnienia byÅ‚ Net - kocham go za podejÅ›cie do życia i teksty, ale momentami byÅ‚ okropnie denerwujÄ…cy przez swojÄ… fajtÅ‚apowatość i arogancjÄ™ (caÅ‚ym sercem stojÄ™ po stronie Felixa i czasem nie rozumiem jak Nika wytrzymuje z Netem). BÅ‚agam niech Pan z nim coÅ› zrobi, bo jego nieogarniÄ™cie jest naprawdÄ™ kochane, ale w ograniczonych iloÅ›ciach. A poza tym książka wspaniaÅ‚a, uwielbiam wÄ…tki naukowe, a te fantastyczne… w maÅ‚ych dawkach sÄ… okej :) No i ubolewam nad dÅ‚ugoÅ›ciÄ… (a wÅ‚aÅ›ciwie krótkoÅ›ciÄ…) książki, bo poÅ‚knęłam jÄ… w jeden dzieÅ„ i co ja teraz mam robić? ;)

  25. Wojciu Says:

    @Rafal Kosik
    W książce wystÄ™puje wielka okropna i teoretycznie możliwa antyreklama. Doom. CaÅ‚y dzieÅ„ tÅ‚ukÄ™ cherub’y :D

  26. Zuza Says:

    Panie Rafale, czy planuje Pan napisać 14 część FNiN?

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).