Film

FNiN w TVP1

2016/12/24, Saturday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)Z nowości filmowych w te święta obejrzymy nie tylko Kevina samego w domu. Do zacnego grona filmów, z którymi będą świętować kolejne pokolenia przez dziesiąt lat dołącza Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Jeżeli jeszcze nie obejrzeliście tego arcydzieła polskiej kinematografii, to możecie nadrobić zaległości w pierwszy dzień świąt, czyli w niedzielę o 15:10 w TVP1. Dla prawdziwych hardkorów jest też emisja o 5:25 :)

Julka dofinansowana

2016/11/14, Monday
Projekty filmowe nieraz ciągną się przez lata, nim dojdzie do pierwszego klapsa (filmowego klapsa). Nie inaczej jest z „Julką”, do której scenariusz napisałem wspólnie z Kasią Sienkiewicz-Kosik. Producentem filmu jest Iwona Harris, a na stanowisku reżysera na razie mamy vacat. Projekt dostał dofinansowanie na development, czyli rozwój przed rozpoczęciem produkcji. Szanse na to, że będziecie mogli iść do kina na „Julkę”, wzrosły znacząco. Trzymajcie kciuki!

Twardowsky 2.0

2016/09/17, Saturday
Jako, że przyłożyłem rękę do powstania świata Legend Allegro, tym bardziej jest satysfakcja, że kolejne odsłony projektu są tak udane. Jeśli ktoś jakimś cudem nie słyszał jeszcze o projekcie, to tutaj jest więcej filmów, e-booków i audiobooków.

Festiwal Kino Dzieci

2016/09/12, Monday
Niedzielny Poranek (fot. RDC)17 września rozpocznie się trzecia edycja festiwalu Kino Dzieci. O prawie dziecka do kultury, produkcji filmów dla dzieci i młodzieży oraz festiwalu mówili w audycji goście – Maciej Jakubczyk (dyr. Festiwalu Kino Dzieci), Rafał Kosik (pisarz, scenarzysta) i Szymon Holcman (filmoznawca, producent). Podcast programu „Niedzielny Poranek” w RDC jest tutaj.

Julka

2016/01/06, Wednesday
JulkaZeszły rok to była dla nas głównie praca nad czternastym tomem „Felixa, Neta i Niki” oraz nad Julką. O Julce wcześniej nie wspominałem, jak i nie wspominam o innych projektach na wczesnych etapach realizacji. Ten wkracza właśnie w decydującą fazę. Napiszę więcej kiedy indziej, teraz tylko w skrócie: Julka to scenariusz filmu fabularnego dla widza w wieku 9-13 lat, choć jak to zwykle bywa w moim przypadku, starałem się, żeby nie nudzili się również dorośli. Tym razem Kasia, występująca wcześniej w roli redaktora, jest współautorem. Projekt czeka na decyzję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w sprawie dotacji. To było dużo, dużo pracy. Mam nadzieję, że efekt będzie tego wart. Trzymajcie kciuki, żeby się udało.

Kino dzieci

2014/09/29, Monday
Kino dzieciTrwa Festiwal Filmowy Kino Dzieci w 15 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu. Mam zaszczyt być jednym z jurorów festiwalu, co jest okazją do zaproszenia wszystkich młodych i mniej młodych kinomaniaków na seanse filmów, warsztaty, wydarzenia dodatkowe i spotkania z twórcami. Na festiwalu (w dniach 27 września – 5 października 2014) zostanie pokazanych ponad 50 filmów krótko- i pełnometrażowych dla młodych widzów w wieku od 5 do 12 lat. Zapraszam serdecznie. (więcej na kinodzieci.pl...)

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Krakowie

2014/06/23, Monday
Międzynarodowy Festiwal Filmów dla DzieciCoś dla Krakowiaków i nie tylko. W kinie Kijów właśnie rozpoczął się siódmy Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci. Nie licząc oczywiście różnych atrakcji, do obejrzenia jest kilkadziesiąt krótko- i długometrażowych filmów z całego świata. Poza festiwalem raczej trudno będzie je zobaczyć. Jako że jestem w jury festiwalu, wszystkie je obejrzałem wcześniej, i mogę zdradzić, że większość z pewnością jest warta uwagi, a kilka to wręcz perełki. Pokazy filmowe organizowane są również w Łodzi, Trzebini, Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Oświęcimiu i Rzeszowie. Ogłoszenie wyników w czwartek. Więcej informacji na stronie festiwalu. Polecam!

Premiera telewizyjna TMK

2013/11/24, Sunday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)Trochę późno się zorientowałem, ale na szczęście nie po fakcie. Dziś o 15:00 na Canal Plus będzie miała miejsce premiera telewizyjna filmu Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Jeśli ktoś się nie wyrobi dziś, następna szansa będzie w piątek 29-go listopada o 19:15.

FNiN TMK w telewizji

2013/07/03, Wednesday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)No i doczekaliśmy się! TMK jest w telewizji! Na razie w jednej, na razie w płatnej, ale… mało płatnej. Na Cyfrowym Polsacie film jest dostępny w usłudze VOD (Video On Demand – video na żądanie). Pewną zaletą tego rozwiązania jest to, że film można obejrzeć niemalże o dowolnej porze. Pewną wadą, że w tym rzucie tylko do najbliższego czwartku późną nocą.

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Krakowie - zdjęcia

2013/06/18, Tuesday
Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Krakowie To była już szósta edycja festiwalu, a ściślej mówiąc nadal jest, bo impreza potrwa jeszcze do 20. czerwca. Kilka lat temu właśnie na tym festiwalu rozpoczęły się castingi do filmu Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Zapewne dlatego tegoroczny festiwal otwierał pokaz tego filmu poprzedzony spotkaniem z odtwórcami głównych ról, z reżyserem, no i ze mną. Okazało się, że miałem tam do odegrania większą rolę niż się spodziewałem, ale mam nadzieję, że jakoś podołałem. (more...)

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Krakowie

2013/06/13, Thursday
Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w KrakowieDla tych, co narzekali, że nie bywam w Krakowie, mam dobrą wiadomość. Będę gościem festiwalu filmowego, a wraz ze mną gośćmi będą aktorzy (Kamil Klier, Maciek Stolarczyk i Klaudia Łepkowska) oraz reżyser (Wiktor Skrzynecki). Spotkanie odbędzie się 16 czerwca (niedziela) o godz. 15.30 w kinie Kijów, a w programie jest przewidziana również projekcja filmu. Link do programu jest tutaj.

FNiN TMK - Best Feature Foreign Mixed Media

2013/05/14, Tuesday
Best Feature Foreign Mixed Media Media o tym huczały, ale jeśli przeoczyliście nagrodę dla filmu Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa to pragnę powiadomić wszystkich, że dotarło do mnie zdjęcie statuetki nagrody Best Feature Foreign Mixed Media przyznanej filmowi w Los Angeles w ramach International Family Film Festival.

Teoretycznie możliwy sukces?

2012/10/20, Saturday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film) „Felix, Net i Nika…” to nagradzana i tłumaczona seria powieściowa dla młodych, autora nowej polskiej science fiction, pisującego też fantastykę dorosłą. Np. za powieść „Kameleon”, o odkryciu kreatywnej cywilizacji wśród gwiazd, Rafał Kosik dostał w 2008 r. ważne środowiskowe nagrody – imienia Jerzego Żuławskiego, imienia Janusza A. Zajdla i Nagrodę Sfinksa (więcej w papierowym wydaniu Gazety Polskiej numer 42/2012...)

Nic nie mam do Harry’ego Pottera

2012/10/18, Thursday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film) Udało mi zdobyć PDF z wywiadem, jaki udzieliłem Kurierowi Szczecińskiemu. Ponieważ gazeta i tak nie jest dostępna nigdzie poza Województwem Zachodniopomorskim, pozwalam sobie udostępnić ten plik.

Skok na głęboką wodę

2012/10/16, Tuesday
Nowa Fantastyka 10/2012 - okładka Ekranizacja powieści zawsze niesie ryzyko. Nieuniknione zmiany mogą zniweczyć klimat i wymowę oryginału. Aktorzy mogą nie oddać właściwie bohaterów. Spektakularne sceny, uwodzące wyobraźnię podczas lektury, wymagają „specjalnych” środków w kinematografii, a efekty kosztują… i w związku z tym mogą rozczarować. Kwestie te nabierają specyficznego znaczenia, gdy myślimy o adaptacji fantastyki polskich twórców, która nie pojawia się w kinach i telewizji zbyt często, a jeśli już, to niekoniecznie cieszy oczy i umysły (vide „Wiedźmin”). Jakie wrażenia wywoła więc seans filmu „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”? (więcej w październikowym, jubileuszowym, wydaniu Nowej Fantastyki...)

Pan Samochodzik z iPhonem i nanotechnologią

2012/10/11, Thursday
Felix, Net i NikaFilm przygodowy dla młodzieży – gatunek ostatnio niemal zapomniany przez polskich producentów. Ekranizacja popularnej książki Rafała Kosika "Felix, Net i Nika" to próba odpowiedzi na pytanie, jak zamknąć kilkaset stron wciągającej, wielowątkowej powieści w 120 minutach projekcji. Czy ta próba się udała? (więcej na kinoradio.pl...)

Spece od efektów specjalnych o pracy nad filmem Felix, Net i Nika

2012/10/10, Wednesday
W sieci pojawił się obszerniejszy materiał na temat powstawania efektów specjalnych. Możecie go obejrzeć na filmweb.pl.

Dzieci lubią mielonkę

2012/10/08, Monday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)Film adresowany do gimnazjalistów ma się podobać gimnazjalistom. Ale nie byłoby źle, gdyby z przyjemnością oglądaliby go także ich rodzice - po prostu z przyjemnością, ponieważ „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” to produkcja rozrywkowa, mająca inteligentnie bawić. To również kino familijne, dlatego zrealizowanie adaptacji bestsellera z serii Rafała Kosika o przygodach bystrych nastolatków w taki sposób, by była atrakcyjna i dla dorosłych, rozumiało się samo przez się. (więcej na portalfilmowy.pl...)

Polska wersja piosenki filmowej

2012/10/04, Thursday
W odpowiedzi na Wasze liczne życzenia i marudzenia, Klauda Kulawik zaśpiewała polską wersję piosenki. Cieszcie uszy.

Felix, Net i Nika już w kinach! Kim są bohaterowie?

2012/10/01, Monday
Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)Pisarz, który jest współtwórcą scenariusza – wraz z reżyserem Wiktorem Skrzyneckim – nie krył, że realizacja filmu była i dla niego wielką przygodą. – Parę razy odwiedziłem ekipę, mieliśmy też gorącą linię telefoniczną. Ale podczas realizacji starałem się po prostu nie przeszkadzać. (więcej na film.wp.pl...)