Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka - fragment #2

– Dokończmy te Scrabble – powiedziała Nika. – Ile mamy punktów?
Net skrzywił się niechętnie.
– Męczysz mnie, kobieto. Ja mam dwieście czternaście, Felix dwieście osiemdziesiąt osiem, a ty trzysta pięć. Dobra, grajmy…
Pochylili się nad planszą i… zamarli. Litery były ułożone w zupełnie inne wyrazy, niż to zapamiętali.
– Ktoś nam zrobił psikusa – powiedział Net. – A miałem plan, żeby dołożyć „Ko” przed „Palenie”.
– „Kopalenie”? – Felix spojrzał na niego ze zdziwieniem.
– Jak koedukacja. Wspólne palenie. Kominka na przykład. Co dwie zapałki to nie jedna.
– Tu jest coś napisane. – Nika wskazała środek planszy. Większość liter leżała zupełnie chaotycznie, nie tworząc wyrazów, a nawet w miejscach, gdzie nie pozwalały na to reguły gry. Jednak wszystkie mieściły się na kwadratowych polach. To wykluczało podejrzenie, że plansza została przypadkowo trącona. Dziewczyna przekrzywiła głowę i próbowała odszukać ciągi liter, które miały jakiś sens.
– Taki żart pasuje mi do Filipa – Net zerknął na niskiego blondyna z dłuższymi włosami. – Nie czytaj tego. Nie ładujmy się w kłopoty. – Zamknął planszę. Napis przestał istnieć, a jedna z płytek zeskoczyła ze stołu i w podskokach potoczyła w stronę skóry niedźwiedzia. – Ej, tam był napis… – Nika była zawiedziona.
– Nawet wiem jaki. – Net uklęknął, by znaleźć płytkę. – „Apgrejduj swoje Scrabble za jedyne dziesięć euro.” Może nowa wersja będzie niespadywalna ze stołu.
– Niespadywalna… – Felix pokręcił głową. – Na to bym się w życiu nie zgodził.
– Nie ma go… – Net na czworakach krążył w okolicy miejsca, gdzie powinna leżeć płytka. Podwinął brzeg skóry na tyle, na ile było to możliwe, bez przesuwania siedzących na niej feriowiczów. Najbliżej była Regina. – Przesuń się kawałek – poprosił. – Siedzisz na… klapie.
– Klapie? – Dziewczyna uklękła obok i spojrzała na metalowe kółko, które właśnie odsłonił Net.
– Upadła mi tu gdzieś płytka z literą od scrabbli. – Net zajrzał dalej pod odwiniętą skórę, a gdy tam nie znalazł zguby, chwycił kółko.
– Nawet o tym nie… – stojąca kawałek dalej Nika nie zdążyła wypowiedzieć całego ostrzeżenia, bo Net w ułamku sekundy przeszedł od pomysłu do realizacji. Pociągnął za kółko. Klapa uchyliła się na kilkanaście centymetrów. W pierwszym momencie z ciemnej dziury powiało wilgotnym zimnem. Chwilę później było już znacznie gorzej.
Klęcząca najbliżej Regina usłyszała to pierwsza i przezornie odsunęła się od otworu. Nika poczuła ukłucie niepokoju, a Felix zaczął wstawać, by zrobić cokolwiek, choć jeszcze nie wiedział co. Konkurencyjna paczka, siedząca na wprost przyjaciół przygotowała się do wejścia pod stół. Natomiast reszta towarzystwa zauważyła, że coś jest nie tak, dopiero gdy w jadalni zaroiło się od chaotycznie poruszających się w całkowitej ciszy czarnych kształtów.
– Zamknij! – krzyknął Felix.
Net puścił ucho i klapa opadła z hukiem. Było już jednak za późno. Pierwsza zaczęła piszczeć Natalia. Zerwała się i podskakując oraz strząsając z włosów niewidzialne stwory obiegła jadalnię. W jej ślady natychmiast poszła Zuza. Olimpijczycy patrzyli na to z niedowierzaniem, Tymon oderwał się od PSP, bo rzeczywistość nagle okazała się bardziej interesująca. Minęło kilka sekund, nim zagrożenie zostało rozpoznane.
– Nietoperze! – wrzasnęła Laura, na czworakach uciekając pod stół.
Tekla próbowała pójść w jej ślady, ale nagle coś dziwnego stało się z jej fryzurą. Cały jej fragment, nagle uskrzydlony, wraz z kucykami uniósł się w powietrze. Dziewczyna złapała się za głowę. Za późno. Jeden z nietoperzy odleciał z wczepioną w jego łapki treską. Tekla miała teraz znacznie krótsze, przylegające do głowy, upięte kilkoma spinkami włosy. Stała na środku, rozglądając się i nie wiedząc, co robić. Śmieszki biegały po jadalni piszcząc, skacząc i zderzając się ze sobą oraz innymi feriowiczami. Olimpijczycy uznali za stosowne opuścić imprezę. Okazało się jednak, że wcale nie jest to proste w sytuacji, gdy o twarze co chwilę ocierają się włochate zwierzątka. Potrącony przez Natalię wypchany kot wpadł do kominka.
Nika oganiała się od nietoperzy. Były znacznie szybsze i zwrotniejsze, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Jeden wkręcił się jej we włosy. Zaczęła piszczeć, a zwierzę, przestraszone jeszcze bardziej, próbowało się wyrwać, wplątując się mocniej w rude loki. Felix chwycił go, chwilę szarpał, wreszcie wyciągnął i odrzucił w powietrze.
– Siedź pod stołem! – Pchnął ją pod blat, a sam zaczął pełznąć w na czworakach w kierunku drzwi wyjściowych.
Jadalnia w kilka sekund zamieniła się w obraz totalnego chaosu. Wypchany kot płonął, śmieszki biegały, reszta siedziała pod stołami lub próbowała, zasłaniając się przez błoniastymi skrzydłami, wydostać się z sali. Słone paluszki wylądowały na podłodze i zostały rozdeptane. Pod sufitem latały uskrzydlone kucyki, co wyglądało najbardziej upiornie ze wszystkiego. Net gapił się na to z otwartymi ustami i ręką w tej samej pozycji, w której puścił ucho klapy.
Felix dopełzł wreszcie do drzwi i otworzył je na oścież. Jak na komendę wszystkie nietoperze, również ten z kucykami, skierowały się ku wolności. Zapadła cisza. Natalia podniosła się z ziemi i roztarła kolano. Net zamrugał i rzucił się do kominka, wyciągać kota. Chwycił za drewnianą podstawkę i zdusił płomienie, uderzając nim kilka razy o miedzianą blachę pod paleniskiem. Głowa kota wykrzywiła się o sto osiemdziesiąt stopki, celując teraz nosem prosto w górę. Swąd palonej sierści wypełnił jadalnię.
Feriowicze wolno wyszli spod stołów lub zakamarków i wstali. Patrzyli na Neta, a Net patrzył na nich.
– Ups – zdołał tylko powiedzieć.


Udostepnij
Glodne Slonce

298 Responses to “Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka - fragment #2”

 1. pablo951 Says:

  Niezłe;)… Jak zwykle udało się coś zbroić :)
  Teraz czekam na okładkę.

 2. Basia Says:

  no booskie…
  ja uważam, że w tej części powinna się znaleźć jena osoba i doczepić się do nich… tak żeby ją np. Nika z Felixem polubili,a Net miał do niej wąty. Wtedy byłby problem w związku Niki i Neta (dzięki temu dawałoby to dużo
  okazji do ciekawszego rozwinięcia akcji)i ogólnie w ich paczce…

 3. Iza Says:

  Świetne!!!

 4. Iza Says:

  Zgadzam się z pablo: Już coś udało im się zbroic. A właściwie Netowi, bo to on otworzył klapę. Ciekawe, gdzie upadła płytka i gdzie prowadzi klapa?

 5. Justyna Says:

  Podoba mi się ten dzisiejszy dzień :D Bardzo ciekawy fragment, i jak zwykle bardzo zagadkowy.

 6. Iza Says:

  Tak, dzisiejszy dzień jest świetny!!!!!! NIc nie da rady mi go zepsuc!!!!!!

 7. pati Says:

  Super!
  Następny fajny fragmęt i oczywiście super paczka znów się wplątuje w kłopoty :D
  Nie mogę się doczekać książki.

 8. Iza Says:

  A jak inaczej? Oczywiście superpaczka wpakuje sie w kłopoty, oczywiście Manfred pomoże, i oczywiście wszystko skończy się dobrze, no może z małymi ranami.

 9. Agnieszka_92 Says:

  Extra fragment!!! FNiN jak zwykle mają kłopoty, które jak zwykle prowadzą do kolejnej super przygody :D Mam nadzieję, że tym razem również im się uda.. Fajne by było gdyby w tej części pojawiło się prawdziwe imię Neta :)

 10. marta9708 Says:

  No i jak zwykle superextra fragmencik czekam (jak pewnie wszyscy inni) na okładeczkę, tytuł no i w ogóle date premiery ;)

 11. marta9708 Says:

  O! właśnie ! Agnieszka_92 dobrze mówi ! Tez bym chciala poznac prawdziwe imie neta

 12. Iza Says:

  A kto by nie chciał?

 13. Martyna Says:

  BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOSKIE po prostu.Teraz wszyscy czekamy na okładke i date premiery. Ciekawe co jest pod tą klapą oprucz ietoperzy oczywiście :). Net to też ma szczęście ;P

 14. Iza Says:

  Tak, ma szczęście, ale parszywe.
  I prośba do pana Rafała:Niech pan nam powie tytuł, proooooooooooooooooooooooszęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę… Proooooooooooooooooooooooszęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę… Proooooooooooooooooooooooszęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę… Proooooooooooooooooooooooszęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę…

 15. Bloody Says:

  Boski ten fragment… Genialny ;DD

 16. Istrandir Says:

  Nietoperze? Liczyłem na coś… mroczniejszego. Te nietoperze jakoś mi się nie podobają. Ale nie będę oceniał książki po fragmencie.

 17. zuza Says:

  A już myślałam, że przeczytają to co było napisane w Scrabblach i wpadną w kłopoty, jak powiedział Net =)
  Fragment jest superexstraświetny ;)

 18. Karr Says:

  super! mam nadzieję,że doda pan kolejny fragment ;)

 19. Iza Says:

  zuza Says:

  September 16th, 2009 at 17:17
  A już myślałam, że przeczytają to co było napisane w Scrabblach i wpadną w kłopoty, jak powiedział Net =)
  Fragment jest superexstraświetny ;)

  I tak się wpakują w kłopoty, bo jak ich znam, to Felix i Nika będą chcieli zobaczyc co kryje klapa w podłodze, a Net po godzinnym narzekaniu też z nimi pójdzie.

 20. Profes Says:

  fajny kawałek i czekam na okładkę

 21. Klaudia xd. Says:

  Jabadabadu!!!
  Panie Rafale, fragmencik prześmieszny, prze-ciekawy, prze-fajoski i w ogóle prze. Ale mam taką prośbą, niezgodną z kilkoma wcześniejszymi, które wyszły od innych komentujących, niech Pan nie ujawnia imienia Neta już w tej książce, bo muszę się psychicznie przygotować czy on przypadkiem nie będzie Chryzostomem.
  :)
  (:
  :)
  (:
  :)

 22. Cathy Says:

  Super fragmencik ;DD

 23. Carrie_21 Says:

  Extra!!!
  :D

 24. Mii Says:

  HaHa Net jak zwykle prowokatorem chaosu ;P

 25. Justyna Says:

  Znalazłam błędy:
  1. “Nika oganiała się od nietoperzy.”
  Powinno być odganiała.

  2. Pchnął ją pod blat, a sam zaczął pełznąć w na czworakach w kierunku drzwi wyjściowych.

  Powinno być bez literki w.

 26. Dominik Says:

  Oganiała jest poprawne. Fragment na 6-. Czekam na premierę!

 27. Rafal Kosik Says:

  Są błędy, bo to jest wersja przed korektą. Ale dzięki za czujność :)

 28. DeathDay98 Says:

  Hehe, świetny fragment… Zresztą każdy z nich dodaje ochoty do jak najszybszego przeczytania książki… Kiedy kupiłem VI część to nie zasnąłem dopóki jej nie przeczytałem… Prosimy jeszcze o III fragment, projekt okładki, tytuł, i wreszcie cala książkę… Mam jeszcze pytanie co do tego gdzie będzie premiera i dokładnie kiedy. “(J)anusz” trzeba się zawczasu przygotować!

 29. Mateusz Says:

  Pojechane ostro :D Czekam na 7 część.

 30. SzymaS Says:

  bardzo przyjemny fragment xD zapowiada się świetnie ;)

 31. Iza Says:

  Jak zawsze…

 32. Nicolas-78 Says:

  do `Istrandir
  na początek książki lepeiej nie wstawiać mrocznych siepaczy zła czy żywych trupów. nietoperze są w porzo.
  a co do imienia neta to podejrzewam eugeniusza albo dobrogniewa :) zenona, pankracego i może też wacława

 33. Matthew Says:

  Do każdej książki pasuje tytuł: “Felix, Net i Nika oraz Wielkie Kłopoty”:)
  Fragmencik fajowski xD

 34. Krychu_Zdzihu Says:

  “Hehe, świetny fragment… Zresztą każdy z nich dodaje ochoty do jak najszybszego przeczytania książki…”

  Jak najbardziej zgodzę sie z Death day98
  Fragmęt jest zaje..fajny i czekamy oczywiścia na okładke.
  Co do imienia Neta ja również chciałbym poznać jego prawdziwe imię.
  PS. Sorki ze pishe pofyszej poprafnie ale milem wzrok nucycielki od polskiego an sobfie xD. Oczywiscie ruwniesz pozdrowienia dla pana Rafała :D

 35. Iza Says:

  Wielkie? Gigantyczne!

 36. Pelcu Says:

  Ja już stary jestem (40 na karku), ale muszę przyznać, że tak dobrej lektury młodzieżowej, jak książki pana Rafała dawno nie czytałem. :) Na każdą kolejną część czekam z niecierpliwością, chyba nawet większą niż moja 14-letnia córka (zdziecinnienie na starość?). Jak widać ciekawość i niecierpliwość zawiodła mnie aż tu - po necie na strony autora. Przefunny sytuacje i dialogi “paczki” doprowadzają mnie czasami do głośnych, niestosownych publicznie wybuchów śmiechu (co zdarzało się dotychczas tylko podczas lektury niektórych dzieł Joanny Chmielewskiej).
  Nie mogę się już doczekać kolejnych występów Niki, Neta i Felixa, więc podobnie jak wszyscy nade mną zapytam: KIEDY?!!
  PS. Nika mogłaby czasem nieco wyluzować i też zrobić coś “dla jaj”. Bo coraz bardziej sztywnieje… :)

 37. Pelcu Says:

  Aaaaa, zapomniał bym! Panie Rafale, a wspomni pan coś więcej o upodobaniach muzycznych “paczki”? Net miał w domu plakat Rammstain - to jest już jakiś trop. A reszta? Muzyka to (przynajmniej według mnie) ważny element młodzieżowego dorastania. Mam nadzieję, że cała trójka to zwolennicy rocka, punka czy nawet metalu (aż po Vader czy Amon Amarth). Nika mogłaby słuchać np. odmiany gothic… Bosz, mam nadzieję, że nie jest inaczej… :)

 38. mikki Says:

  A ja nie chciałbym poznać imienia Neta… Bo nie będzie ciekawie.

 39. moon_girl Says:

  Nietoperz z kucykami… Znów jakiś dzikie kłopoty będą ;D Superpaczka potrafi zrobić tak zwaną wielką demolkę nawet podczas grania w scrabble…

 40. Iza Says:

  Nawet podczas snu. Zachrapią i już demolka;)

 41. andzia120 Says:

  Co można napisa?:) Świetny fragment. :)

 42. Sauron Says:

  ok superaśny

 43. FNiN_addict Says:

  Jak to w każdym przyzwoitym horrorze, muszą pojawić się wampiry-nietoperze, scrabble i latające kucyki xddd
  I jakaś klapa w podłodze! :D

 44. NICOLAS-78 Says:

  znam tytuł: Felix, Net i Nika oraz Śmiercionośne scrabble, a potem Felix, Net i Nika oraz Śmiercionośne scrabble 2: Nietoperze z kucykami.

 45. NICOLAS-78 Says:

  A ósma część będzie: Felix, Net i Nika oraz jak zwykle masa kłopotów.

 46. FNiN_addict Says:

  Nicolas, to nie było wcale śmieszne.

 47. Ponury Żniwiarz Says:

  Śniło mi się FNiN… Po raz pierwszy w życiu… Widziałem okładkę 7 części… Nie pamiętam jej dokładnie, ale była ciemna… Tytuł miał dwa słowa i był bardzo krótki… Niestety nie pamiętam jaki to tytuł…

 48. Iza Says:

  Mi w wakacje częśto śnił się FNiN.
  Ciemna… Może fioletowa?

 49. Adela Says:

  Świetne!
  Czekam na więcej, mam nadzieję, że za niedługo zobaczymy coś nowego.

 50. FNiN_addict Says:

  Fioletowa okładka *rozmarza się*
  Fiolet=moja miłość

 51. Iza Says:

  No, jak śnił mi się ostatnio sen o FNiN, to była to okładka 7 części. Fioletowa, Felix z Netem stoją sobie na środku obrazka i patrzą w górę. Niki nie ma. MOże patrzą na nią, może jest tam w górze? Tego nie wiem.

 52. Carrie_21 Says:

  Ja też kochaaaaaaammm fiolet! ;)
  do Iza: Nika-aniołek? ;)

 53. Iza Says:

  A nie pomyślałaś, że może sama się podniosła swoją mocą, albo, że trzyma ją robot Mortena?
  Ja wolę nieeeeeeeeeeeebieeeeeeeeeeeskiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!

 54. Martyna Says:

  może poczekamy jak Pan Rafał coś wymyśli.Mam nadzeje, że stanie się to niedługo:)

 55. Anrya Says:

  “Apgrejduj swoje Scrabble za jedyne dziesięć euro”- świetne;)
  “konkurencyjna paczka”- ciekawe kto to…

 56. Iza Says:

  Hm, pomyślmy-Gerald, Lambert i Aurelia;)?

 57. BlackButterfly Says:

  Prze-świetny fragmencik. Czekam na nastepne;-)

 58. xyz Says:

  Kopalenie ;d

 59. LIK Says:

  Zazwyczaj już po pierwszym fragmencie było wiadomo co co c’man w danej książce a teraz 2 fragmenty i nic hmmm ciekawe

 60. xyz Says:

  Tym razem pan Kosik zastosował taktykę ,,utrzymywania w niepewności, aż do końca” :)

 61. Iza Says:

  Wiadomo o co chodz. Przyjaciele wyjechali na ferie zimowe i wpakowali się w kłopoty już pierwszego dnia wypoczynku:D.

 62. Ponury Żniwiarz Says:

  W moim śnie to chyba nie było fioletowe…
  W ogóle to czytam teraz TMK po raz trzeci… I… Znalazłem już dwa błędy w książce… Jeden nie jest jakiś bardzo istotny, ale drugi dotyczy wieku bohaterów… W TMK są urodziny Aurelii… No i na zaproszeniu, które dała bohaterom jest napisane, że ona kończy 13 lat… A powinna kończyc lat 14… Myślę, że to trzeba szybko poprawic, panie Kosik…

 63. Iza Says:

  A ja ostatno znalazłam w GNL zamiast ,,butelki'’ to ,,butalki'’ i coś jeszcze.

 64. mamra Says:

  Drogi panie Kosik!
  jest pan doskonałym pisarzem,proponuje aby napisać prawdziwe imie neta na które wszyscy czekamy .Proponuje takżę aby Felix znalazł sobie dziewczyne tak by było zabawnie.jego nieudolne próby zdobycia jakiejś są zabawne.Net i Nika jako para powinni też czasami chwycić sie za reke lub pocałować.ostatnio jakoś nie ma tych młodzierzowych zalotów.Fajnie by było jakby fnin spodkali prawdziwych kosmitów.net jak zawsze ma farta…..
  no ale za to jest najfajniejszą postacią
  pozdrawiam

 65. lala Says:

  Zgadzam sie z poprzednikiem
  wiecej czułości co do neta i niki ,i to z felixem
  :D

 66. FNiN_addict Says:

  Moi drodzy poprzednicy, może trochę tajemnicy?
  Net i Nika nie mają tyle lat, żeby okazywać sobie czułość, miłość czy coś innego. Trochę rozsądku, który 15-letni chłopak zachowuje się w miarę dorośle?
  Praktycznie takich nie ma. Net nadal jest dość dziecinny, zmieni się, to pewne, ale może bądźcie troszkę bardziej cierpliwi, co?

  Pozdrawiam. :)

 67. Martyna Says:

  A ja twierdze, że mamra i lala mają troche racji.FNIN _addict jak dwa lata temu byłam na obozie harcerskim to był taki jeden i miał 15 lat.Był normalny śmiał sie wygłupiał ale nie był tak beznadziejny jak niekturzy potrafią.Jak moje dwie znajome sie pożarły to on autentycznie pocieszł jedną ana drogą naskoczył.Zresztą tą opcje wszyscy wybrali.Więc są normalni chłopcy w wieku 15 lat.Tylko są gatunkiem zagrożonym :)

 68. Iza Says:

  Ponury Żniwiarz Says:

  September 19th, 2009 at 20:52
  W moim śnie to chyba nie było fioletowe…
  W ogóle to czytam teraz TMK po raz trzeci… I… Znalazłem już dwa błędy w książce… Jeden nie jest jakiś bardzo istotny, ale drugi dotyczy wieku bohaterów… W TMK są urodziny Aurelii… No i na zaproszeniu, które dała bohaterom jest napisane, że ona kończy 13 lat… A powinna kończyc lat 14… Myślę, że to trzeba szybko poprawic, panie Kosik…

  A… Wiesz co, przecież Aurelia może być młodsza od wszystkich. Sama w klasie mam taką koleżankę.

 69. Martyna Says:

  Fakt mogła przyjść wczesniej do szkoły bo w to, że była taka mądra i przenieśli ją rok wyzej to mi sie nie chce wierzyć

 70. Ponury Żniwiarz Says:

  No coś mi się w to wierzyc nie chce, że przyszła wcześniej do szkoły…

 71. xyz Says:

  Wiesz, Ona jest bogata, a pieniądze w Polsce działają cuda :)

 72. hh Says:

  jhjjj

 73. fan Says:

  Panie Kosik super fragmnet
  Fajnie by było gdyby w tej książce podał Pan prawdziwe imie Neta
  Tylko tak dalej a książka będzie na pewno wielkim hitem

 74. Ela Says:

  Ja mam w klasie kolegę który się urodził 2 lutego 1997 a ja 18 grudnia 1996 ;)
  Tak bywa ;)
  Tą drugą paczką będą pewnie Regina, Filip i Natalia ;)
  Nie mogę się doczekać premiery okładki ;)

  Moim zdaniem Net ma na imię Smoczysław ;)

 75. Iza Says:

  Ja mam w klasie dziewczynę rok młodszą od nas, i przyjaciółkę, też rok młodszą od swojej klasy. Ta druga orłem nie jest. Aurelia mogła więc też dostac się wcześniej do 1 klasy.

 76. Ponury Żniwiarz Says:

  No to czemu nie ma na ten temat słowa wyjaśnienia? I dlaczego na torcie urodzinowym Niki, również w TMK, jest 13, a nie 14 świeczek???

 77. nikka Says:

  poprzedni fragment był lepszy, ale książka i tak na pewno będzie super ;)

 78. Martyna Says:

  Ponury Żniwiarz byli nad morzem na odludziu może brakło, albo coś takiego albo jedną zgubili a jak coś się z nią stało to zrobił to Net bo Felix jest za bardzo gotowy na wszystko (w takim razi byłby też gotowy na brak świeczki???)Jwdynym faktem jest brak świeczki…i faktu dla jej braku.Wiem pokręcone i chore

 79. Iza Says:

  Pokręcone i chore, ale możliwe.

 80. Agata;Arya Says:

  Super fragment, szkoda tylko, że taki krótki.
  Najlepsze “niespadywalne Scrabble” :)

  A co do wieku, to np. w mojej klasię są roczniki 1993,1994,1995 i 1996. Wiek Niki jest w sam raz.

 81. Ponury Żniwiarz Says:

  Ludzie, co wy mi tu kręcicie… Zrozumiałbym, gdyby ta pomyłka wyszła tylko przy Aurelii… Ale już jest tak po raz drugi… A po za tym sprawą tortu dla Niki zajęła się babcia a nie Felix, czy Net… To jest bardzo poważna pomyłka pana Kosika, a wy na siłę chcecie udowodnic, że tak nie jest…

 82. fan Says:

  Ależ wy macie problemy

 83. Iza Says:

  Ponury Żniwiarzu, szukamy odpowiedzi na twoje pytania. NIe wykręcaj się teraz.

 84. Carrie_21 Says:

  ale pokręciliście. jak się mówi “skończyłem 13 lat” to ma sie 13, a nie 14, czy 12. na przykładzie małego dziecka: po roku od urodzenia, kończy 1 rok, i potem się muwi, że ma roczek.

 85. Ponury Żniwiarz Says:

  Carrie_21: Nie rozumiem po co to rozpisałaś… Ja o tym wiem, ale tutaj mówimy o tym, że Nika i Aurelia zamiast miec lat 14, mają lat 13… I nie wciskajcie mi, że jest to spowodowane zaginięciem jedenj swieczki czy czegoś tam innego… Jak już dojdę do Pałacu Snów i się okaże, że Felix też ma dopiero 13 lat to już na pewno będzie błąd pana Kosika…

 86. Iza Says:

  A nie mogło byc tak, że Kosik się pomylił, i to 12-latkowie zamiast 13-latków poszli do gimnazjum?

 87. Krycha Says:

  zajefajne :”D:D:D:

 88. CTRL85 Says:

  WYPAS!!!

 89. Ponury Żniwiarz Says:

  Iza: A nie sądzisz, że to trochę dziwne? FNiN mieszkają w Polsce, a w Polsce ma się 13 lat jak się idzie do gimnazjum…

 90. Martyna Says:

  Albo temat wieku zoztawmy albo prosimy Panie Kosik niech Pan rozstrzygnie

 91. Pablossd Says:

  No , w końcu kolejny fragment fnin. Myślę, że okładkę powinien pan dać max za 3 tygodnie, a tytuł za 4. To niezdrowo tak od razu wiedzieć co to za książka, a potem i tak czekać 2 miesiące. Fragment zajefajny, na początku myślałem że te ,,chaotycznie poruszające się czarne kształty” to zjawy jakieś…

 92. Carrie_21 Says:

  No, niezawsze. Czasem jest trochę inaczej, bo np. niektóży z mojej klasy mają jeszcze 12, a urodzili się w tym samym roku co ja(1996). A ten rocznik teoretycznie ma już 13 lat

 93. Carrie_21 Says:

  Ostatni mój kom to do Ponurego Żniwiaża

 94. qwerty Says:

  do tego fragmentu pasują słowa Neta z OS :”nawet jak będziemy siedzieć na kanapie, to się okaże, że siedliśmy na włączniku autodestrukcji domu”

  fragment - 6

  fajny mam anti-spam - 1+1

 95. Mari240 Says:

  Fragment świetny!
  Jak zwykle gadki Neta rozbrajające(choć ich mało w tym fragmencie).
  A można się spytać, jeśli oczywiście autor czyta te komenty: “Kiedy będzie mniej więcej premiera książki?”

 96. mateuszw106 Says:

  A kiedy najprawdopodobniej wyjdzie siódma część bo już nie mogę się doczekać ?

 97. Iza Says:

  qwerty Says:

  September 21st, 2009 at 20:49
  do tego fragmentu pasują słowa Neta z OS :”nawet jak będziemy siedzieć na kanapie, to się okaże, że siedliśmy na włączniku autodestrukcji domu”

  fragment - 6

  fajny mam anti-spam - 1+1
  A mi się zdarza 0+0:D

 98. Lidux3 Says:

  Świetny fragment, a ja nawet nie wiedziałam że będzie 7 częśc ;o A wiecie może kiedy ?zimą ?
  Właśnie m. innymi lubię FNiN że pan Rafał nie robi z związku Niki i Neta łzawego romansu, tylko dzieje się coś ciekawszego

 99. Agata Says:

  Kiedy będzie wydana ta część FNiN bo nie moge sie doczekac ;p

 100. Rafal Kosik Says:

  Z tymi 13-14 latami to dosyć tajemnicza sprawa. W pierwszym tekście napisałem, że urodziny były 14-ste, czyli 14-stka na torcie. I u Aurelii i u Niki. Potem w korektach i w redakcjach w nie do końca wyjaśniony sposób większość czytających to osób stwierdziła, że powinno być 13. I tak poszło do druku. Dopiero w którymś kolejnym wydaniu poprawiłem na znów na 14.

 101. Klaudia xd. Says:

  Daję 101 komentarz do tego fragmentu i muszę napisać, że jestem wprost wniebowzięta, iż jest tyle osób zainteresowanych FNiN (::)(::) Nawet moja mama zaczęła czytać i jest wielce zadowolona:)(:

  A to z wiekiem to rzeczywiście tajemnicze :), moim zdaniem dobrze, że Pan poprawił z powrotem na 14.:)

 102. Ponury Żniwiarz Says:

  Hmm… Tylko, że ja mam pierwsze wydanie i w nim jest, że maja po 13 lat…

 103. Carrie_21 Says:

  a ja mam 4, i też jest 13

 104. Iza Says:

  A ja mam… Niech sprawdzę… A, nie mogę sprawdzić: Pożyczyłam koleżance…

 105. pepcio Says:

  Czytam ten fragment 4 raz i jeszcze mi się nie znudziło! =D
  Nie mogę się doczekać premiery!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ::::::::::::::::::::::::::::::::))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 106. Iza Says:

  Jak każdy, pepcio, jak każdy…

 107. NICOLAS-78 Says:

  moim zdaniem 14. i to na pewno. mam 12 lat i jestem w 6 klasie. w następnym półroczu będę miał już 13 lat. Nika i Aurelia mają teraz po 14 lat, bo są w 2 gim.

 108. Iza Says:

  Mówimy o drugiej części…

 109. Ponury Żniwiarz Says:

  W pierwszej części mają 13/14 lat… W drugiej części 14 lat… 14 lat mają też w 3 i 4 części… A w 5 i 6 części mają rocznikowo 15 lat… A przynajmniej powinni miec :P

 110. Klaudia xd. Says:

  Iza, a wejdź sobie może na forum, albo zacznij pisać bloga, bo ty wszędzie musisz wpisać swoje trzy grosze :)) Takie literackie ADHD.

 111. Iza Says:

  Na forum wchodzę, bloga nie chce mi się pisać, a i dobrze jak ktoś się wypowie, nie?

 112. pepcio Says:

  Do Ponurego Żniwiarza:
  Wcale nie powinni mieć.

  W 1 (GNL) części jest wiosna
  w 2 (TMK) lato - tu urodziny Niki
  w 3 (PS) jesień - a tu impreza Felixa
  w 4 (PN) jesień/zima
  w 5 (OS) zima
  w 6 (OS2ma) zima i początki wiosny

  To gdzie jest miejsce na drugie lato z urodzinami Niki i drugą Jesień z urodzinami Felixa???
  Nie minął rok- mają jeszcze 14lat.

  Nie zaprzeczam oczywiście, że Net może mieć 15, ale o jego urodzinach nic w książce nie było. (Może w siódmej części będą…)

 113. anna traut-seliga Says:

  Panie Rafale!
  nie spodziewałam się po Panu, że będzie Pan rozpowszechniał takie szkodliwe stereotypy! Nietoperze nie wkręcają się we włosy! Pana książki czyta mnóstwo osób w różnym wieku, ale te młodsze - mogą wziąć sobie do serca te Pańskie budzące grozę nietoperze i następnym razem, gdy takiego “potwora” zobaczą, wezmą łopatę i … A przecież nietoperze są nieszkodliwymi, a wręcz pozytecznymi dla człowieka, zagrożonymi stworzeniami, na dodatek mają śliczne pyszczki i ślepka :D
  Pana bohaterowie - jak dotąd - nieszczególnie przejmują się ochroną przyrody. Może czas, by coś się zmieniło w tym zakresie…?

  Pozdrawiam serdecznie -
  ania ts

 114. Felix Says:

  Dlaczego nie ma nic o Mortenie?

 115. Iza Says:

  Pepcio:
  Urodziny Felixa nie zostały opiasen w GNL, a drugie Niki będą za parę miesięcy. Nie było tylko Neta ze swoimi urodzinami.

 116. Pablossd Says:

  Iza- napisałaś dokłądnie to , co napisał pepcio

 117. Iza Says:

  Pablossd-Odpowiedziałam na jego pytania.

 118. NICOLAS-78 Says:

  Może Net urodził się 29 lutego? to by wszystko wyjaśniało. albo uruchomili (przez przypadek) maszynę czyszczącą mózgi i nic nie pamiętamy… a teraz straszna muza…

 119. Carrie_21 Says:

  Kolejne części FNiN nie są pisane odrazu po sobie, tylko po jakimś czasie, np. od TMK do PS jest co najmniej miesiąc odstępu, więc Net pewnie miał w czasie którejś “przerwy” urodziny. i pewnie teraz też ma 14, jak Nika i Felix.

 120. Ponury Żniwiarz Says:

  Pepcio: Bez urazy, ale czytac ze zrozumieniem to ty nie umiesz… Napisałem, że ROCZNIKOWO mają 15 lat… gdy zaczyna sie nowy rok to mozna powiedziec, ze nasz wiek przeskakuje o jeden wyzej, prawda?

 121. qwerty Says:

  Prawda jest taka:
  Net NIE miał urodzin (nie wiem czemu) przez 1,5 roku trwania akcji.
  Felix i Nika w 2 i 3 tomie mają swoje urodziny, które powinny być 14 (w lecie kończyłem 13 lat, a szedłem do 1g. Tak więc mając urodziny w lecie Felix i Nika powinni kończyć 14 lat, bo są rok starsi niż ja).
  Rocznikowo mają po 14 lat, z tego samego powodu (ja rocznikowo mam 13).
  Aurelia kończyła 13 lat, co niestety jest drobnym błędem.
  Cała książka jest oczywiście genialna, a te szczegóły są nieistotne:):)

 122. Ponury Żniwiarz Says:

  Nika też kończyła 13 lat… To też jest błędem… Ale potem, w rozdziale Ministerstwo Pogody sama mówi, że ma już 14 lat… Pokręcone jak nie wiem… TMK też musi zostac wydana w wresji poprawionej…

 123. myśliciel Says:

  net pewnie miał urodziny ale autoriwi wydawało się żę ni dzieje się nic na nich ważnego lub ciekawego, albo Net miał urodzinyt tylko w własnej rodzinie których nie trzeba było opisywać??

 124. Iza Says:

  Myśliciel dobrze gada! Ale teraz poprosimy o urodziny Neta, panie Rafale…

 125. Ponury Żniwiarz Says:

  Mi to się wydaje, że Net ma urodziny jakoś w wakacje… Sierpień bym obstawiał… Bo to jedyny miesiąc, w którym nie ma opisanych żadnych przygód FNiN…

 126. myśliciel Says:

  możę w 7 części się dowiemy…

 127. Pablossd Says:

  Iza- to co ty uważasz za pytania, to jest ,,IRONIA”

 128. Dominik Says:

  W 7 części superpaczka mogłaby uratować ROZNAKINA. Strasznie mi się go żal zrobiło jak w OS2 okazało się,że wyrzucili na złom :*(((

 129. saslan Says:

  hmm z czego pamietam to net musiał popracowac mocno nad charakterem bo nie jest juz taki tchórzliwy

 130. Justyna Says:

  Nie wiem czemu pan Kosik nie pisze, że jest już okładka i tytuł najnowszej części :D

 131. Fantasy xD Says:

  http://fnin.eu/2009/09/okladka/#more-264

  Macie tutaj tytuł i okładkę ;)
  miłego czytania.

  A co do wieku,ja mam 1. wydanie… i też jest błąd ;(

 132. Pablossd Says:

  edit: nie chodziło mi o ironię tylko o pytanie retoryczne

 133. Pablossd Says:

  Justyna- a jest już? :co: bo ja tam nigdzie nie widzę

 134. Pablossd Says:

  Hardorowo… O_o ,,Felix, Net i Nika oraz trzecia kuzynka” o_O Spodziewałem się innego tytułu… np. ,,Fnin i upiorne zimowisko”… Felix trochę wyszedł jak emo.. Net coś taki niski… a Nika wygląda, jakby skończyła 18…

 135. Felix Says:

  Opis książki: Felix Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

  Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu „Trzy kuzynki”, położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo dziwne starsze panie. Stare meble i przedziwne obrazy tworzą niezwykłą atmosferę, a naprawdę strasznie zaczyna się robić, kiedy nocą ktoś chodzi po domu, pozostawiając przerażonym gimnazjalistom dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego niezwykłego miejsca. W książce, jak we wszystkich tomach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie humoru, przygód i nastoletnich perturbacji damsko-męskich. Zapowiada się STRASZNIE smakowity pierwszy polski horror dla młodego czytelnika!
  Dyskusje na forum
  Brak dyskusji na forum

  więcej

 136. Kasia Says:

  czyli czekamy do 12 listopada na premierę?

 137. Dziebak Says:

  Czy ja wiem… Poprzedni fragment naprawdę spoko, ale ten jakis dziwny i jakos mi sie srednio podoba. PS. jestem pewien, ze ksiązka mnie ine rzoczaruje :)

 138. Anonymous Says:

  Radze przygotować się na ostrą książkę jak zwykle .

  JEST PAN MOIM IDOLEM

 139. Anonymous Says:

  czy nie można tego przestawić na październik?

 140. ruda Says:

  mam pomysł co do tej cześci w hotelu grasje przestempca i dzieciaki chcą wyjaśnić kto to jest ,w tym celu w nocy ktoś ma pełnić warte,nadchodzi kolej neta ,podczas warty usypia i lunatykuje .Morten wykorzystuje go mówiąc mu do ucha co ma robić itd.niszczy cały hotel,pewnej nocy felix pełni warte a net i nika gadają po pewnym czasie net usypia i robi złe rzeczy nika go przyłapuje.przypinają go do krzeseł ,wtedy okazuje sie że morten za tym stoi i wykorzystuje tylko neta .co do romasnow to aurelia jedze z nimi i zajmuje pokój obok przyjaciół zaprasza do siebie neta ,nika jest zazdrosna.pewnego dnia net i nika umawiają sie na randke ,nika zamyka aurelie w schowku na miotły.aurelia sie mści i przychodzi na radke i podrywa neta,tak sie biją .pewnego dnia przychodzi do niej lunatykujacy net i pada na łóżko ,aurelia chce go zbudzić ale znajduje ich nika.obraża sie na nich.tak do końca aż wreszcie pod koniec książki dziewczyny sie pogadzają ,i happy end

 141. krzysiek Says:

  premiera w połowie listopada

 142. Ponury Żniwiarz Says:

  ruda: Mogłabyś pisac książki… Niezłą masz wyobraznię!

 143. Felix Says:

  noooooooooooooo…

 144. asdfgh Says:

  Pierwsze części FNiN bardzo mi się podobały, chociaż czytając podane fragmenty FNiN i OS 2 kupując książkę bałam się rozczarowania, chociaż potem oczywiście bardzo mi się podobała. :) Pozdrowienia dla autora :)

 145. Asia :) Says:

  Bardzo miły fragment. Jak zwykle kłopoty, nie? Czekam na książkę z niecierpliwością! :)

 146. Jakubax Says:

  Net znów coś spaprał..Pewnie znowu ich wpakował w kłopoty tak jak w innych częściach. Bardzo podoba mi sie zakończenie tego fragmentu

  “– Ups – zdołał tylko powiedzieć.” i bardzo podoba mi się

  “– Nietoperze! – wrzasnęła Laura, na czworakach uciekając pod stół.
  Tekla próbowała pójść w jej ślady, ale nagle coś dziwnego stało się z jej fryzurą. Cały jej fragment, nagle uskrzydlony, wraz z kucykami uniósł się w powietrze. Dziewczyna złapała się za głowę. Za późno. Jeden z nietoperzy odleciał z wczepioną w jego łapki treską. Tekla miała teraz znacznie krótsze, przylegające do głowy, upięte kilkoma spinkami włosy. Stała na środku, rozglądając się i nie wiedząc, co robić.”

 147. Bazyliszekk. Says:

  Mam do was pytanie, a mianowicie: czy znacie jakieś książki podobne do FNIN, bo czekam, czekam i jeszcze raz czekam na nastepną część, ale zeby czas szybciej zleciał bardzo chciałbym poczytac jakąś podobną książkę.Prosze, podajcie mi tytuł jakiejs fajnej ciekawej i wgl.

  PS. niemoge doczekac sie kolejnej części…

 148. Felix Says:

  Polecam ci serię ” Ulysses Moore “.

 149. Felix Says:

  Dlaczego nie było żadnej premiery…? :(

  P.S Oto co znalazłem:
  Felix Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
  Autor: Kosik Rafał
  Język wydania: polski
  Oprawa: Twarda
  Data premiery: 2009-11-12

  Cena rynkowa: 36,90 zł
  Cena empik.com: 33,99 zł
  Czas dostawy: przedsprzedaż
  :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

 150. Felix Says:

  nalazłem też:
  Liczba stron: 464
  Numer wydania: I

 151. Felix Says:

  UPS…

  ZAPOMNIA?EM, ŻE MAMY 10-TY, WI?C DLATEGO NIE BY?O PREMIERY…

  p.s. NAWET FAJNIE, ŻE MOŻNA JA KUPIĆ PRZEZ INTERNET MIESIĄC PRZED PREMIERĄ…

 152. Felix Says:

  Naprawdę sorrry…

 153. fds fv Says:

  Fragment jest suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper!!!!!Kiedy premiera????!

 154. Justyna Says:

  Ulysses Moore jest fajny, i niezwykle podobny do FNiN. Polecam tez Artemisa Fowla i serię Century. Z tych dwóch ta druga najbardziej może pasować do FNiN.

 155. Justyna Says:

  I może jeszcze Septimus Heap. A taki bardziej horrorystyczny to seria Ksiąg Pięciorga.

 156. fankosik Says:

  uwielbiam fnin i nie moge sie doczekać okładki.
  a na 5 części mam podpis pana rafała z dni fantastyki we wrocku

 157. Felix Says:

  To ty jeszcze nie widziałeś okładki???????

 158. fankosik Says:

  nie a gdzie jest?

 159. Felix Says:

  Tutaj:
  http://fnin.eu/2009/09/okladka/#more-264

 160. Felix Says:

  Tam jest okładka, tytuł i data premiery.

 161. Dasia Says:

  he he ruda ma typowe wyobrażenie książki z romansem za dużo filmów Amerykańskich… ;P

 162. Felix Says:

  Do fds fv:
  Nie umiesz czytać? Przecierz jest napisane kilka komentarzów wcześniej…

 163. Felix Says:

  No to czyli czekamy jeszcze tylko 20 dni do premiery…;)

 164. Inia Says:

  Nie mogę się doczekać tej części!
  Panie Rafale gratuluję talentu pisarskiego i życzę dlaszych sukcesów, czyli 100 części Felixa, Neta i Niki.! :D

 165. Ponury Żniwiarz Says:

  Eee… Felix, chyba Ci się pomyliło… Do premiery zostało 36 dni, a nie 20…

 166. Kacper Says:

  Druga część ,,Orbitalnego Spisku” mnie lekko zawiodła. Teraz szykuje się najlepsza część serii (i najstraszniejsza :P). Ciekaw jestem czy przebije moją ulubioną PN… Czekam z niecierpliwością!!

 167. Ponury Żniwiarz Says:

  O! Kacper, mają ulubioną częścią również jest PN :D

 168. Ponury Żniwiarz Says:

  moją*

 169. Felix Says:

  Teraz zostalo 22 dni do premiery.

  P.S. Moze naprawde sie wtedy naprawde pomylilem…;)

  Dzisiaj jest 21, a premiera jest 12.:)

  Panie Rafale, czy mozna by zrobic premere w Lodzi?

 170. Ponury Żniwiarz Says:

  Felix: A zaglądzasz czasami na stronę Powergraphu? Tam jest podana data premiery i podejrzewam, że jest bardziej wiarygodna niż data premiery na stronie Empiku…
  Premiera jest 25 listopada, a nie 12… Tak więc 35 dni zostało do premiery…
  A co do tej premiery w ?odzi to też jestem za!!!

 171. stiv Says:

  fajny fragment ale krutki

 172. Felix Says:

  Do Ponurego Zniwiarza:
  A gdzie mieszkasz, w Lodzi czy w miescie kolo Lodzi?

  P.S. A na strone Powergraphu nie bylem…

 173. Ponury Żniwiarz Says:

  W ?odzi mieszkam…

 174. KE Says:

  Te książki są suuupppeeerrrr! Mi się podoba nie tylko fabuła, ale i sposób, w jaki są pisane te książki. Chodzi mi o to, że nie sa męczące, wprost przeciwnie:)Bardzo lubię je czytać. Wszystkim znajomym kazałam je przeczytać:)Dla mnie to najcudowniejsze książki jakie znam:) No i oczywiście już nie mogę sie dzoczekać siódmej części. I zdaję sobie sprawę, że pisanie książek to trudna sprawa, ale… Dla mnie te książki mogły by mnieć po conajmniej 600 stron, choć wiem,że to niemożliwe:)A tak w ogole to mi sie okladka podoba. A moją ulubioną częścią jest TMK.:)

  Panie Rafale ja mam jedną bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo gorącą i większa niż wszechświat prośbę…Może byś premiera w WARSZAWIE?! Proszę, Please, Por favor, Chiedere,من ??ل? , Molim, Prosim, Palun, s’il vous plait, si us plau, per favore…itd.:) Jeszcze raz ślicznie Pana o to proszę:)

 175. KE Says:

  I z góry dziękuję Panie Rafale:) Aco do fragmentu to uważam, że jak zwykle zagadkowy, jak zwykle napisany w swietny sposób, i jak zwykle super! Przeważnie nie lubie jak wszystko jest zawsze takie same, zwyczajne, ale w tym przypadku robię absolutny i niepodwazalny wyjatek!:) Och, żeby było więcej takich książek! TYCH książek:)

 176. KE Says:

  I w 100% zgadzam sie z Inia. I również gratuluje talentu. I tez zycze dalczych cukcesow nie tylko w FNIN ale tak ogolnie. Ale 100 czesci to bym chciala… E tam! I tak za malo!:)

 177. Net B Says:

  Boskie! czytam to już 5 raz

 178. Bella Says:

  genialne ! ten Net to zawsze coś zrobi nie tak… xD

 179. KE Says:

  Zawsze to zamalo powoiedziane:)xD

 180. Felix Says:

  W Warszawie już były, to teraz czas na ?ódź!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 181. Paula :D Says:

  Panie Rafale ,świetne. Każdą książkę przeczytałam po 3 razy i pisałam ich recenzje :D
  Czy w którejś z przyszłych części /mam nadzieję, że ta to nie ostatnia/ bedzie:
  -Imię Neta.
  -Urodziny Neta.
  -Felix znajdzie dziewczynę, o podobnych zainteresowaniach
  -Net pokaże kiedy Eftepowi , że on wie wszystko, a raczej napewno więcej od niego.

  Wiem, moje pytania są durne, ale chciałabym to wiedzieć.

  Pozdrawiam.

 182. Fan fnin Says:

  No tak imie neta ,ciekawe jakie i dlaczego go tak nie lubi. Jeżeli to Bożydar , ziemosław czy coś w tym stylu to współczucie…..
  Net jak żartowali poprzednicy urodził sie 29 lutego :D
  felix znalzł paule ,ale jakoś w ostatnich cześciach sie rozpłyneła.Felix niech sie zakocha w zosi ,nika miała dobry pomysł.on i ona szcześliwa i happy end
  eftep wie że net jest lepszy,no nie?

 183. Felix Says:

  Zosia (Mysza) I Felix do siebie nie pasuja

 184. ola Says:

  Ja uważam, że zosia jest głupia, a Felix zakochał sie w Aureli

 185. Fan fnin Says:

  pasują do siebie

 186. Felix Says:

  Ale kto?
  Aurelia i Felix Czy
  Zosia i Felix???????????????????/

 187. Felix Says:

  - Kapitan Eftep. Policja duktowa - zasalutował. - Proszę o prawo jazdy, dowód rejestracyjny… - zerknął na konie - i książeczkę szczepień.
  Przyjaciele zamarli. Policjant faktycznie był Eftepem - ich nauczycielem informatyki. Wszystko wskazywało na to, że nie kojarzy, kim są. Albo udaje, że nie kojarzy.
  Pierwszy ocknął się Felix.
  - Jesteśmy pasażerami - wyjaśnił. - Zresztą… porwano nas. Jechaliśmy autobusem…
  - Wobec tego bileciki poproszę.
  - Ale to jest sen. Bilety… zostały po stronie jawy.
  - Niezła wymówka - Eftep uśmiechnął się kwaśno i pokiwał głową. - Proszę opuścić pojazd.

 188. Felix Says:

  To był fragment Bardzo Sennej Ryby.

 189. Felix Says:

  - Nie pouczajcie mnie - Eftep wyjął z kieszeni notes i zaczął zapisywać. - Brak błotników, więc i chlapaczy, brak świateł pozycyjnych, hamulcowych, kierunkowskazów, nie działa hamulec ręczny, na oponach nie ma bieżnika… właściwie to samych opon też nie ma. A zamiast zderzaków z przodu są zwierzaki.
  - Ale to przecież nie nasza wina - zaprotestował Felix. - Byliśmy pasażerami. Jeśli zna pan sposób na kierowanie karocą z wnętrza…

 190. ola Says:

  Jak czytam niektóre wasze komentaże to zdaje mi się, że niektórzy z was czytają ksiażki po to żeby wyszukać jakieś błędy. to głupie.

 191. Fan fnin Says:

  Felix i zosia oczywiście pasują do siebie

 192. Felix Says:

  Według mnie to Zosia i Felix do siebie nie pasują.

 193. Felix Says:

  Panie Rafale, kiedy następny fragment????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 194. Felix Says:

  Sory za te Znaki zapytania.

 195. Fan fnin Says:

  No właśnie kiedy nastepny fragmecik? oby był ciekawy, i no oczywiście…..śmieszny :D

 196. ola Says:

  Zosia NIE PASUJE do Felixa!!!

 197. Felix Says:

  No właśnie, NIE PASUJE!!!!!!!!!!!!!!!

 198. Angel Says:

  ludzie, wam kompletnie odbiło??? wydaje wam się, że Zosia pasuje do Felixa??? totalnie zwariowaliście

 199. Fan fnin Says:

  zosia i felix , kurcze jest lepiej niż z aurelią bo ona to taka lala i niespoojna a zosia jest cicha jak felix

 200. ola Says:

  ale mi się wydaje że felix zakochał się w a aureli

 201. Felix Says:

  Książka 25 listopada pojawi się w empikach, 3 dni później powinna być dostępna w Matrasie, HDS i innych księgarniach.

 202. Lidux3 Says:

  Zosia do Felixa nie pasuje !!!Chyba że przejdzie jakaś metamorfoze(zewnętrzna i wewnętrzna). hmm…to by było niezłe xD Bo może ona jest fajna ale chorobliwie nieśmiała i jakieś wydarzenie w jej życiu to zmieni i się otworzy? według mnie to w tej części może wogóle nie byc ludzi z klasy FNiN bo w końcu wyjechali na ferie nie ze szkoły.

 203. Ponury Żniwiarz Says:

  Felix: A skąd masz taką informację?

 204. Felix Says:

  Na glownej stronie jest rubryka NAPISZ DO NAS, atam trzeba zadac pytanie I ok dzien pozniej przysylaja ci na twojego maila odpowiedz na to pytanie.

 205. dzaguŚ Says:

  Ehh pan Rafał wreszcie wziął się za FNiN! No super ale o której części rozmawiacie? bo widziałam że w empiku już jest 7 część… ale może po prostu będe miała deja vu? xD

 206. zielu Says:

  Dziwne… nie było jeszcze premiery a już jest w empiku

 207. r4d0o5 Says:

  Niezły kąsek ;) Ja stawiam, że prawdziwe imię Neta to będzie … Mikołaj :P Oczywiście niecierpliwie czekam na książkę, jak wszyscy ;) Pozdrawiam !

 208. Ponury Żniwiarz Says:

  Że jak? Że what? Trzecia Kuzynka już w Empiku?!
  I ja nic o tym nie wiem?!
  Cholera, nie wierzę…

 209. Felix Says:

  Wątpię, żeby była w Empiku.

 210. Kllamerka Says:

  Kocham nietoperze XD

 211. kat962 Says:

  mówicie o imieniu Neta a o nim nawet nauczyciele mówią Net Bielecki to tak jakby mówili Doma Kowalska( Dominika Kowalska)

 212. kat962 Says:

  sprawdźcie na stronie empiku(chodzi o 7 część)

 213. Jakubax Says:

  iekawe czy Morten znów coś tu naroarabiał?

 214. Jakubax Says:

  sorry narozrabiał miało być

 215. Barto ''Grzybo'' Kaniowski Says:

  Zarąbiste

 216. Przemek, Felix, Net i Nika Says:

  Każda cześć jest extra. Ten fragment już zapowiada się świetnie i zapewne taki będzie. Uwielbiam pana sposób pisania panie Rafale. W pana książkach są rzeczy których wogóle się nie można było spodziewać. Umie pan zaskoczyć. Stawiam panu 10/10

 217. Żakla Says:

  CUDOWNA KSIĄŻKA! Mam sześć części i nie mogę się już doiczekać na siódmą!

 218. Żakla Says:

  *doczekać;)

 219. Masza Says:

  Nie mogę się doczekać ;)

 220. Felix Says:

  JESZCZE 7 DNI DO PREMIERY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 221. Felix Says:

  6 dni!!!!!!!!!!!!!

 222. Jasiek Says:

  Ja jestem ciekawy takze jak Pelcu jakiej muzyki słucha Nika? Przeczytałem wszystkie części FNiN i dowiedziałem się czego słucha Net i Felix ale Nika?? Niech Pan nam to wyjawi:) PS. Net słucha techno i hip - hop a Felix rocku np. Lao che

 223. Martyna Says:

  Fragment zajebiaszczy proszę o więcej książka zapowiada się żenialnie =D=D=D=D=D=D=D=D=D

 224. Converse Says:

  3 dni!!!!!
  3 dni!!!!!

 225. zielu Says:

  yoho suuuuuuuuuuuuuuuuuuper jeszcze tylko 3 dni oby minęł to jak najszybciej mam nadzieje że to nie ostatnia część FNiN

 226. Felix Says:

  2 dni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 227. zielu Says:

  to już jutro huraaaaaaaaaaaaaaaa

 228. FNIN FAN Says:

  to już dzisiaj

  YEAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ;];];];];];];];];];];];];;];];]

  KUPUJE OD RAZU!!! CENA NIE GRA ROLI!!!

 229. zielu Says:

  to juz dzisiaj huraaaaaaaaaa szkoda że premiera nie jest w poznaniu

 230. Jakubax Says:

  FNIN FAN tylko powiedz o czym jest bo umieram z ciekawośći.

 231. Felix Says:

  Ja już jestem na 380-tej stronie

 232. Felix Says:

  treść jest superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 233. Felix Says:

  FNiN chodzą na obiady do “Rozchrumkanego Warchlaka”

 234. Felix Says:

  http://fnin.eu/wp-content/uploads/2009/10/Felix-3K-wyklejka.jpg

 235. Felix Says:

  Ja już od wczoraj nie mam co czytać:(.

 236. Jakubax Says:

  FELIX no to mó o co w tym wszystkim chodzi.

 237. madziaam Says:

  przeczytalam trzecia kuzynke w 2 dni jest extraśna ;) . uwielbiam teksty Neta :D fajny pomysl na przygpdy. i o roli Niki jest tu więcej ^^ przypominal mi sie ten dreszczyk emocji, jak czytalam TMK albo jak FNiN szukali ducha na strychu w GNL. taaaaaak… wesolo i mrocznie ;p ale fajna ksiażka!!!

 238. Felix Says:

  Szkoda, ze byli tak malo wynalazkow Felixa

 239. Felix Says:

  JAKUBAX: najlepsze bylo na str 354 lub 356 bo nie pamietam dokladnie.

 240. Jakubax Says:

  FELIX: O to ciekawe ale dowiem si ę dopiero 6 grudnia :(

 241. Felix Says:

  Nie chce mi sie pisac bo pisze z iPhone-a

  P.S. Jak zwykle Net ma swoje smieszne teksty, np.
  (…) -Dobrze mowi.- powiedzial Net.- Dac mu frytke.

 242. Felix Says:

  Kto z was ma ksiazke z autografem?

 243. Pablossd Says:

  Cisza jak makiem zasiał, od 4 dni nikogo nie ma. Dopiero co przeczytałem książkę, i uważam, że jest extra (najlepsza z całej serii). Mam kilka pytań :
  Co robił ten łoś kiedy byli w krzywej Wsi?
  Skąd się wzięła kostka skrable gdy weszli do domu?
  Kim był ten tajemniczy ,,brodacz” który brał udział w rabunku?
  Co Tymon coś ukradł, skoro obraz w pokoju za zielonymi drzwiami obraz się pojawił? A może to była kolejna kopia?
  Czy na następną część będziemy musieli znowu czekać do listopada? ;(
  z góry thx :)

 244. Felix Says:

  kiedy nastepna czesc??

 245. Felix Says:

  moze bedzie w maju, tak jan poprzednio?

 246. Morze1 Says:

  Fajnie by było gdyby książka pojawiła się w maju:) Ciekawe, co będzie w następnej części.

 247. Lidux3 Says:

  Pewnie na Wielkanoc albo na Dzień Dziecka ;D

 248. Jakubax Says:

  Sorki, że pytam : Czy była tu jakaś wzmianka o MORTENIE??

 249. Felix Says:

  Nie, nie było.

 250. jakubax Says:

  No to szkoda:( ( lubiłem go)

 251. pablossd Says:

  strzeżcie się, albowiem morten zmienił się w autokar, i kiedy wszyscy w drodze zasneli, wywiózł ich za granicę, a cała przygoda była tylko snem :D

 252. Felix Says:

  Taaa, na pewno…

 253. Felix Says:

  Gdyny tak bylo, to by bylo napisane o tym w ksiazce.;)

 254. pablossd Says:

  Bo dopiero w następnej części będzie: ,, Było ciemno. W pobliżu coś rytmicznie kapało. na zewnątrz słychać było odgłosy piorunów. Felix obudził się i rozejrzał - ,,rozejrzał”, czyli pokręcił głową, bo nic nie było widać, Nie był związany, nie sprawdzał, czy ktoś jest w pomieszczeniu - zależało mu tylko ,a by wyjść z tego miejsca. Parę metrów dalej zauważył światło wychodzące ze szczelin drzwi. Podbiegł do nich, były otwarte, więc nacisnął klamkę - nagle naparła na niego wichura wraz z deszczem. Cofnął się, i przysłonił oczy. Zauważył stojący dalej autokar, którym jechali na wycieczkę- musiał zasnąć, choć nie pamiętał, żeby podczas drogi był zmęczony. Zaczął przedzierać się przez deszcz. Okolica przypominała umarłą wieś. To, z czego wyszedł, było pochyłą obórką. W oddali zobaczył poruszający się kształt, który zmierzał w jego stronę. Kiedy był 20 metrów od niego, poznał, co to jest: kilku metrowy robot z łbem pterodaktyla, zbudowany ze różnych sprzętów. Na piersi widniały zazębiające się trzy tryby.Pomyślał, że to sen, i stał dalej. Kiedy był już dziesięć metrów od niego zauważył szczegół od którego ugięły mu się kolana. Przypomniał sobie czemu przeżyli na dachu wieżowca Silver Tower - tamte roboty dostały zwarcia od deszczu…

 255. Basia=] Says:

  No… boskiee. =]
  kocham te książki!

 256. Felix Says:

  Ale masz fantazje ;)…

 257. pablossd Says:

  Eee… a powiedz mi, za co mam to uznać: za kompement czy pogardę?

 258. Fan Says:

  Dziękuje za kolejną książkę. Szkoda że zajęła mi on tylko wczorajszy wieczór i dzisiejsze popołudnie. Mam nadzieję , że następna książka będzie dłuższa. :D

 259. Felix Says:

  Komplement… ;)

 260. Felix Says:

  Wigilia juz jutro ;)

 261. Dasia Says:

  tak tak… w sumie to mogłaby pojawić się jakaś grubsza część… tak wiem to zajmuje sporo czasu no ale za to jakie pozytywy… xD

 262. jakubax Says:

  pozytywy, pozytywy… nienazwałbym tego tak bardziej POZYTYWPOZYTYWIZMU. Czytam tę książke od wczoraj i jak narazie porwali nike (potej kradzieży obeazu) i chyba będę czytać pod kołudrą z latarką żeby się do wiedzieć co się stało (domyślam się ,że to Leopoldyna czy któraś tam znich… a może one wszystkie NIEWIEM…

 263. Felix Says:

  Cześć. Skończyłem robić kupę, to napiszę wam, że ostatnia część Felixa jest po prostuuuu B00SkAA!!! Nawet jak skończyłem (zatwardzenie), to i tak siedziałem na kiblu jeszcze dwie godziny, rodzice myśleli że mam jakieś problemy… a ja wam pisałęm ffshystko! z IPhone!!

 264. Felix Says:

  Ups:( poprzednie co napisałem wysłało się przez przypadke.
  A pojutrze sylwester, jadę do kuzyna :):):) mam dwa szampany Piccoloo, oni też dwa czyli razem mamy 4.

 265. Felix Says:

  To nie ja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 266. Felix Says:

  Ja nigdy nie pisze znakow.

  P.S. To moj brat robi mi na zlosc :)

 267. jakubax Says:

  Nie no człowieku to wkońcu które wiadomości są prawdziwe znaczy od ciebie?? Z tą kupą z ups z to nie ja czy z bratem ??? ;D

 268. Felix Says:

  To z bratem

 269. jakubax Says:

  Aha no to teraz wiem ( chociarz niedokońca ) xD

 270. FNiN Fan Says:

  Czytałam tą książkę i jest świetna, chociaż momentami trochę dramatyczna. Chciałabym się kiedyś dowiedzieć jak ma na imię Net, ciekawe czy się dowiem :) A i książka w ogóle super, jeżeli jeszcze będą następne (a mam taką nadzieję, bo przeczytałam wszystkie części które się dotychczas ukazały) to chciałabym żeby było tam trochę więcej o Necie i Nice jako parze, no bo ze sobą chodzą. Żeby więcej wątków romantycznych było. I trapi mnie jeszcze jedno pytanie: Czy Felix zostanie chłopakiem Laury?

 271. Felix Says:

  Wedlug mnie, to do Felixa nie pasuje zadna dziewczyna z jego klasy.

 272. Lapeczka Says:

  Felix Says Na niego chyba Laura leci… =]

  P.S:(ta z koloni)

 273. Felix Says:

  Ale Felix do niej juz nie. ;)

 274. Nikaa Says:

  A mi się wydaje, że Laura podoba się Felixowi :)

 275. pablossd Says:

  na 200% pan Rafał zwiąże Felixa i Laurę… Ale mnie bardziej obchodzi gdzie Laura mieszka. Aha, Lapeczka: ,,Says” to nie jest jakiś przydomek do nazwy, tylko to konkretnie znaczy ,,powiedział” :)

 276. Felix Says:

  Ciekawe jak sie spotkaja??

 277. Lapeczka Says:

  ok dzienki

 278. Bornacoola Says:

  Hehe… Przeczytałem 3 kuzynkę . Superfajna ! :D
  Ja proszę o jedno - prawdziwe imie neta :D Ale bym sie śmial gdyby to było np.Władysław :D

 279. Felix Says:

  Dopiero teraz???????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 280. nicole Says:

  Przeczytałam “Felix Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”. Po prostu nie da się wyrazić słowami, jak straaaaaaaaaaaaaaaasznie mi się podobała! To genialna książka i już jest na pierwszym miejscu moich ulubionych książek, których jest na prawdę dużo!

  A teraz bardzo dla mnie ważne pytanie: Kidy będzie można kupić ósmą część Felixa Neta i Niki????????????????? Proooooszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne, jak pewnie dla wszystkich innych czytelników ;)

  Serdecznie pozdrawiam i gratuluję panu Rafałowi Kosikowi takich świetnych książek których mam nadziejębędzie więcej ^^

 281. kawa Says:

  no właśnie, panie Kosik. Mam nadzieje, że już sie tworzy! Nie moge się doczekać kiedy felix będzie miał studniówkę, bo to na pewno będzie super ekstra i w ogóle!!!Ciekawe z kim zatańczy!!!Hu hu hu!!!

 282. nixumi Says:

  no

 283. Tóskafka Says:

  Panie Rafale: Cała seria FNiN Jest OOOOOBBRRZZYYDLIWE świetna! Jest pan genialnym pisarzem :) Czekam z niecierpliwością na 8 część :):):):D:D

 284. Meliona Says:

  Seria Felix, Net i Nika ma dużooo niedoskonałości, które bardzo rażą…
  np. z wiekiem Felixa, Neta i Niki
  Już po kilku stronach mogłam podać kilka powodów dlaczego tej książki nie warto czytać.
  Przeczytałam wiele książek (przepraszam moją nauczycielkę polskiego i napiszę utworów ;). ) które są świetne i ciekawe np. Eragon, Century, Ulysses Moore i FNiN nie umywa się do nich. No, ale cóż, to tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że polscy pisarze nie potrafią pisać ksią… utworów fantastycznych.
  Pomimo tego czytam tę serię książek, bo mają ciekawe sytuacje i bardzo różne postacie (ale, jak doszłam do świętego Mikołaja miałam ochotę zamknąć książkę z utworem FNiN ;) i dalej nie czytać.)
  Postacie są straszne się panu nie udają, tak samo jak imiona i nazwiska (nie mogłyby być normalniejsze, to by nadało książce choć trochę realizmu)
  Dialogi są super, nadają utworowi humor i dlatego da się to jakoś przeczytać.
  Jedną z rzeczy (a raczej osób) dla których czytam FNiN, jest profesor Butler, a dokładniej to jego roślinki, najbardziej podobała mi się rosiczka.
  Uwielbiam też telekinezę Niki, jak czytałam te książki to potrafiłam cały utwór się zastanawiać kiedy ona coś zrobi ;).
  Czytam serię FNiN głównie z nudów, bo jest mało powodów dla których warto ją czytać…
  …ale jednak ma to coś co mnie przyciąga do jej czytania, przecież gdyby była aż taka zła to bym jej nie czytała.
  Będzie ósma część??? Polubiłam te ksią… utwory ;-).
  Bo gdyby pan skończył na 7 to wyszedłby Harry Potter (nie cierpię HP) ;)

 285. Tekla Says:

  Hmmm moja przedmówczyni jest…wybaczcie musze to napisać chyba niespełna rozumu! Moja droga jesteś tu jedyna bo to jest strona dla fanów nie dla antyfanów. A propos podam kilka powodów dla których warto czytać FNiN:
  1. Bo jest fajne
  2. Bo to sci-fi
  3. Bo wszyscy kochamy fantasty tu sie chyba wszyscy ze mna zgodzą ;]
  4. Bo mozna sie czegos z nich nauczyć (to szczególnie doi młodych czytelników)
  5. Bo jest tam kosmos, technika, informatyka czyli wszystko co kocham
  6. Bo jest niezwykle ciekawe i prześmieszne ;]
  Więc jeśli pan przeczyta panie rafale powyższy wpis to prosze pamietać że w każdym równoległym świecie znajdzie sie odmieniec ;]

 286. Marti Says:

  W pęłni się zgadzam

 287. cyber12 Says:

  FNiN jest super nie rozumie jak komus moze sie niepodobac :/

 288. cyber12 Says:

  Ja nawet z Czech jestem i jezdze do Polski zeby sobie kupowac najnowsze czesci.

 289. ada Says:

  ta jasne a ja to kto? św. mikołaj??? skąd znasz j.polski??????????????????????????????????????????????????11

 290. guto Says:

  lusrefiuwhvukcnhkuhscu hsdc SL GUsgudcSX SX AYSXAUCH AOHvgsdvxjhbcn avakdfvbk wudvhfhv wUd fin sblduhfvus iwoid wEI did dkd okbgkgo ;aevad df; kvo;dfgdgryjheveqrhu rthigu oeu ewrihfdf adujfc

 291. Olaa^^ Says:

  każdy ma własny gust;)

 292. Olaa^^ Says:

  każdy ma własny gust;)
  my uważamy że FNIN jest super, ale to nie znaczy że wszyscy będą tak uważać;) jej się niepodoba to nie, napewno jest więcej takich osób (np. ci którzy lubią czytać jakieś romanse i jakieś pamiętniki księżniczek, oni przecież pewnie nie lubią Science Fiction a na ich forum, jeśli jakieś mają a raczej mają, piszą pewnie, że nie mogą zrozumieć jak np my możemy nie lubić czytać tych ich romansów bo oni uważają że romanse są super, extra itd.;)

  uważam jednak, że to jest forum dla fanów a nie antyfanów jak zauważyła Tekla

 293. cyber12 Says:

  RE:ada Jestem poakiem tylko mieszkam w Czechach :D

 294. pikna01 Says:

  Dlaczego przyjeżdzasz do Polski po fnin? Przecież w Czechach też są. Trochę
  później, ale są.

 295. Anonymous Says:

  może woli czytać po polsku?
  a pozatym przecież po czesku jest tylko FNIN oraz GNL

 296. cyber12 Says:

  No po polsku to oryginal :D a po czesku to tak jak gdyby do ten tlumacz pisal. A to nie wiem ile czesci zostalo przetlumaczonych.

 297. Marti Says:

  To FNIN tłumaczą na czeski ?

 298. cyber12 Says:

  Patrzyłem sie na czeskie strony a jedyna przetłumaczona ksiązka FNiN to Gang Niewidzialnych Ludzi. Zresztą na tym blogu tez to tu jest gdzies wpisane.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).