Dieta Protal dr. Dukana

Dr. Pierre Dukan - Nie mogę schudnąć

Panie doktorze, jestem gruba. No, widzę, nawet bardzo gruba. A przecież wszystko, co pani zeżarła, dostało się do pani wnętrza przez usta, nad którymi ma pani kontrolę. A skoro wygląda pani, jak wygląda, to znaczy, że sama pani do tego doprowadziła. Logiczne? Dr Dukan zauważył oczywistą oczywistość, że dieta odchudzająca oparta na wyrzeczeniach nie działa. Gdyby grubas miał silną wolę, to nie byłby grubasem. Klasyczny przykład odchudzających się megagrubasów polega na oszukiwaniu się. Cały dzień morderczej diety, a w zamian wieczorem zasłużona nagroda w postaci wiadra makaronu z serem, karmelem, syropem klonowym i smalcem.
A, i cola light.

Wprawdzie dr Pierre Dukan to Francuz, ale jakimś cudem mu wyszło. Stworzył dietę Protal, która nie wymaga głodzenia się, a działa. Czemu o tym piszę, nie będąc grubasem? Mimo softowego pakowania na siłowni i zamiłowania do piwa, mieszczę się w indexie BMI, wyniki cholesterolu i całej reszty są w normie, no i potrafię dotknąć palców stóp bez zginania kolan. Czyli jestem w górnych kilkunastu procentach moich równolatków, jeśli chodzi o stan techniczny. Mimo to jakiś czas temu postanowiłem dla własnego dobrego samopoczucia schudnąć 5-7 kg. Próbowałem diety kapuścianej – do niczego, prowątrobowej – nie poskutkowała, niskotłuszczowej – z niewielkim rezultatem. Najlepiej wypadła dieta żetem (Żryj Mniej), ale jak ją utrzymać, jeśli mimo próśb i gróźb żona i tak podtyka pod nos porcję dla drwala i ciasteczka?

Skoro lubię gadżety i wożę w samochodzie sprzęt, który pozwoli mi przetrwać w dżungli, to tłuszcz powinien być dla mnie gadżetem wewnątrzustrojowym – ostatnią linią obrony w walce o przetrwanie. Tycie nie jest błędem ani awarią organizmu, lecz przystosowaniem ewolucyjnym, zapasem na czarną godzinę. Organizm współczesnego człowieka głupieje, gdy dostaje łatwo przyswajalne kalorie w praktycznie dowolnych ilościach. Kiedyś, kiedy system był w fazie kalibrowania, na te kalorie trzeba było ciężko zapracować; teraz wystarcza ruch ręką do paczki z chipsami. Przed wyprawą na biegun, albo zbliżającą się wojną pewnie warto by nieco przytyć. To nie problem, dajcie mi dwa tygodnie, a przytyję i zrobię to z niekłamaną przyjemnością – nigdy nie odważyłem się zamówić kubełka dla dwojga w KFC. Jednak w warunkach, w jakich żyjemy, rozsądniej jest być szczupłym.

Organizm sam powinien wiedzieć, czego potrzebuje (szczególnie widoczne jest to u kobiet w ciąży), jednak współczesny przemysł spożywczy oszukuje go na wszelkie możliwe sposoby. Musimy więc zająć się sprawą sami. Organizm wywiera na nas presję, byśmy jedli. Presja ta nazywa się uczuciem głodu. Nasz racjonalny umysł musi się temu przeciwstawić, a skoro nie potrafi, to trzeba zmniejszyć ową presję organizmu. Sposobem na to jest stosowanie diety dr Dukana opisanej w książeczce Nie potrafię schudnąć. Z tą dietą łączą się pewne niedogodności, ale naprawdę nie są poważne.

7 kg to niedużo. Pewnie osiągnąłbym ten efekt, odstawiając piwo i junk foody. Chipsy chipsami, ale piwa zabrać sobie nie pozwolę! Postanowiłem podeprzeć się autorytetem, tym bardziej, że efekty działania diety Protal mogłem obserwować na obiektach w moim bliskim otoczeniu.

Nie lubię języka, jakim pisane są poradniki. Wolałbym informację w postaci uproszczonej, bez powtarzania pięć razy, że jestem dzielny i dam radę. Sens diety Protal dałoby się szczegółowo zapisać na czterech stronach A4. Nie uczyniono tak z dwóch podwodów: po pierwsze większość ludzi potrzebuje chaotycznej formy poradnika, a po drugie trudno sprzedać za rozsądne pieniądze cztery strony A4.

Człowiek jest przystosowany do jedzenia mięsa i najtrudniej mu zrezygnować właśnie z niego. Byłoby to zresztą niezdrowe. Tak więc podstawą diety proteinowej jest mięso i inne formy białka zwierzęcego. Nie będę opisywał szczegółowo całej diety, kupcie książkę, ale napiszę, czego po dwóch tygodniach najbardziej mi brakuje. Brakuje mi oczywiście piwa, które jednak musiałem czasowo odstawić; brakuje chleba i wszelkich wyrobów mącznych, a także skrobi (ziemniaki, kasza, ryż). Tłuszczu brakuje najmniej, a słodyczy wcale. To oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Faktem za to jest, że dieta proteinowa działa.

W niedługim czasie wrzucę tu kilka przepisów na dania zgodne z dietą Protal. Może w ten sposób pomogę komuś przejść trudny okres w miarę bezboleśnie.


Udostepnij
Glodne Slonce

15 Responses to “Dieta Protal dr. Dukana”

 1. eprzemeks Says:

  Moja Mama kupiła kilka tych książek, a później odsprzedawała je przyjaciółkom.

 2. tesska Says:

  Mam ciekawszą dietę - studia ;p
  Nerwy i ciągły wysiłek umysłowy zżerają mi tyle kalorii, że czego nie zjem, to spalę. O ile w ogóle mam czas jeść, bo miewam nawet 12 godzin zajęć dziennie…

 3. mathew Says:

  znajoma mojej mamy korzystała również z tej książki (z diety proteinowej) - całkiem niezłe efekty
  życzę powodzenia!!!

  Może jakiś news o Felixach lub innej nowej powieści?

 4. Dziebak Says:

  Dieta… Ble. Warzywka, ruch, mięsko, tłuszcze roślinne, białe serki, żadnej obleśnej tektury z tłuszczem (fast food :)), rowerek etc. i dodatkowo odporność się buduje.

 5. Dziebak Says:

  W sensie, że lepiej żyć zdrowo, niż stosować diety ;)

 6. Hankes Says:

  @tesska –> ewidentnie się zgadzam! Od września schudłam 7 kilo nie cierpiąc. A z całą pewnością nie ograniczam spożycia piwa, makaronu (podstawa większości posiłków), junk foodów i wszelkiego rodzaju rzeczy mało zdrowych.

 7. BlackButterfly Says:

  Mam tą książkę ,,Nie potrafię schudnąć”. Nie czytałam jej.

 8. tesska Says:

  @Hankes - ja schudłam 5 kg i na razie się trzyma… ;) Ale boję się, że schudnę jeszcze bardziej, a zdecydowanie bym tego nie chciała.

 9. Zzzet Says:

  A to nie jest żetpe: Żryj połowę???

 10. aneta Says:

  hej dodałam cie do czytanych na moim blogu, fajnie sie ciebie czyta ;) ja jestem 3/3

 11. nina Says:

  tessa to po co Ty poszłaś na studia-żeby się tak męczyć;)? Jej dziewczyno, wyluzuj;). Jak chodzisz na wszystkie zajęcia(mówię o wykładach) to tak masz:P. Po 12 h dziennie:P.
  Jestem na Dukanie od 22 kwietnia. 11kg mniej. Satysfakcja jest. Warto.

 12. Anna MANZ, Bordeaux Says:

  Dieta. RYŻ. Indeks glikemiczny.
  BH.204.
  MOTTO: RYŻ, to oczywistość !!

  WIKIPEDIA:
  Produkty uboczne powstające podczas obróbki ziaren ryżu; czyli otręby i proszek powstały po rozdrobnieniu odpadów z procesu polerowania ziarna, wykorzystuje się jako KARM? dla ZWIERZĄT. Z otrąb uzyskuje się olej używany do celów spożywczych i przemysłowych. Pokruszone ziarna wykorzystuje się do warzenia piwa, destylacji alkoholu oraz produkcji skrobi i mączki ryżowej. Plewy stosuje się jako opał i materiał do pakowania, produkuje się z nich również nawóz i furfurol. Słomę używa się na ściółkę, paszę dla zwierząt, pokrycia dachowe oraz do produkcji mat, odzieży, opakowań i mioteł. Ryż wykorzystywany jest także w papiernictwie, do wyrobu przedmiotów plecionych, kleju i kosmetyków (puder). Stanowi źródło skrobi.
  Podczas młocki usuwa się zwykle zarówno PLEWY, jak i OTR?BY, czasem dodatkowo stosuje się polerowanie glukozą i talkiem, co nadaje ziarniakom połysk.

  IRL KRAKÓW.
  Ryż, biały lub brązowy, podnosi poziom cukru o__ ok. 18-20% wzrostu po spożyciu, max. po ok. 60 min., czyli nie od razu, i wchłania się D?UGO !!
  Kasza jaglana zawiera skrobię, ryż też, a mimo to kasza wchłania się już po 15 minutach, tj. mamy ten największy wzrost, a w ryżu po 60 minutach. Są to tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu.

  PUENTA: ryż biały to produkt najwyższej wartości odżywczej, co OCZYWISTE !!

  Nieprawdy biologiczne oraz puste frazesy o ryżu i nie tylko o ryżu, rozpowszechniają jedynie SPECE od tzw. Indeksu Glikemicznego, a to dlatego, że nic nie badali, nie znają glukometru, również nie czytali książek ze szkoły podstawowej (biologia 4 klasa) czyli plotą i plotą, wydając książę za książką o tym Indeksie Glikemicznym. Kłamią. OMI? !!
  Przecież do Nich nie możesz zadzwonić, bo nie ma gdzie. Nie masz kogo zapytać, o te wpisy w Internecie, dziesiątki sprzecznych ze sobą tabel, dlaczego ? To proste uciekają przed prawdą bo mówią kłamstwa, piszą oszczerstwa i Ich nigdzie nie ma; jednak PROKURATURA zna IP komputerów. Do krakowskiego IRL KRAKÓW, zawsze możesz zadzwonić bo są to żywi, realni naukowcy nie poddani żadnym NAUKOWYM REŻIMOM czyli lekko, łatwo omawiają PRAWDY BIOLOGICZNE, które zbadali. Warto !!

  Zobacz też; CHLEB typu KR-IRL, wg: IRL KRAKÓW.
  __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
  __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

 13. LUNAtyczka Says:

  Ja korzystałam z tej diety. Już po pierwszym dniu miałam coś w połączeniu … biegunki i zaparć… Ale fakt, schudłam 1 kg. Trzymalabym się tej diety dalej, ale mimo, że była smaczna, wykańczała mój żołądek. To też po prostu postanowiłam nie jeść słodyczy. Od lutego:)

 14. Olga CURTIS, Wrocław Says:

  W?GLOWODANY. Tzw. NISKIE węglowodany. IG to błędy.
  BH.40.
  MOTTO: INFO o węglowodanach. *

  WYSOKIE węglowodany, to takie, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru o więcej niż 26% (od 26,01% wzrostu).

  NISKIE węglowodany; to,
  1. zalecane: wzrost poziomu cukru po spożyciu od 0-13%, lub
  2. dozwolone: wzrost poziomu cukru od 13,01-26,00%.

  Ten poziom wzrostu można sobie samemu sprawdzić, własnym glukometrem i nie jest to trudne !!

  NP. ODCZYT NA GLUKOMETRZE JEST/MAMY 100 mg/dL, NA CZCZO:
  Po spożyciu 50 gram czystej glukozy poziom wzrośnie; o ok. 74% przy odczycie najwyższym (sprawdzamy co 15 minut przez ok. 1,5-2,5 godziny), po spożyciu 50 gram winogron o ok. 12% (ten najwyższy), po ugotowanym ryżu ok. 14-18% (zależy od rodzaju ryżu), po kaszy jaglanej o ok. 17%. Po spożyciu cukru spożywczego też poziom wzrośnie o około 73-74%. Po spożyciu czekolady tzw. min. 70% cacao, poziom cukru wzrośnie o ok. 42%, to jest dużo, ponieważ w takiej czekoladzie jest dużo WYSOKICH węglowodanów czyli cukru białego lub brązowego.
  Po spożyciu chleba pszenno-żytniego poziom cukru wzrasta uwaga o ok. 74%, czyli jak przy czystej glukozie.

  TO JEDEN Z DRAMATYCZNYCH, UJEMNYCH PRZYRODNICZYCH REKORDÓW !! *

  I TENŻE WZROST POZIOMU CUKRU PO SPOŻYCIU, MOŻNA SOBIE SPRAWDZIĆ:
  Samemu tj. należy tylko odczyty, wykonywać co 15 minut określając najwyższy poziom wzrostu i jest to łatwe, no ale należy te badania wykonać osobiście. Zaczynamy NA CZCZO, określamy wówczas; poziom cukru np. 100mg/dL (tj. 5, 5 mmol/L). Następnie zjadamy 50 gram produktu, w którym chcemy określić wzrost poziomu cukru po spożyciu i badamy co 15 minut, określając odczyt najwyższy; może tym najwyższym być 2-gi, a może być 4-ty odczyt. To oczywiście zależy od rodzaju węglowodanów zawartych w zjedzonym przez nas produkcie.

  TAKIMI BADANIAMI MOŻNA ?ATWO I JEDNOZNACZNIE POTWIERDZIĆ SOBIE:
  Tzw. INDEKS GLIKEMICZNY, tj. IG produktu i zobaczyć ile jest w tych tabelach z IG: elementarnych błędów.

  KONKLUZJA finalna:
  Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

  R E F L E K S J A:
  INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
  IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes.

  ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
  Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. ***
  Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
  ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

  BH.40.
  ENGLISH VERSION_______: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

 15. Como Adelgazar En Una Semana Says:

  Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).