Czas równych mózgów

I hitlerowcy i stalinowcy z całą premedytacją i planowo zabijali polskich profesorów, artystów, oficerów. Elita ginęła w niemieckich obozach koncentracyjnych i w rosyjskich łagrach. Dobiliśmy się sami, wysyłając najlepsze, ocalałe jednostki na Powstanie Warszawskie. A potem przyszedł socjalizm.

Przez czterdzieści lat wmawiano ludziom, że chłoporobotnik wart jest większego szacunku niż profesor. I ludzie w to uwierzyli. Prostak już nie schyla głowy przed profesorem, bo nim gardzi. Współczesny prostak chlubi się swoim prostactwem i patrzy z góry ludzi, którzy powinni być dla niego wzorcami. Buractwo wyznacza trendy i nie jest piętnowane, bo kto miałby je piętnować? Prostak prostakowi przyjacielem. Prostak głosuje na prostaka, żeby samemu się dowartościować. Schamieliśmy do tego stopnia, że oderwani od pługów wielokrotni przestępcy zasiadają w ławach parlamentu Rzeczypospolitej i wchodzą w skład jej rządu. Zmarginalizowana elita intelektualna przestaje powoli zasługiwać na swoje miano.

Czym jest społeczeństwo bez elity? Tym, czym ludzkie ciało bez głowy. Równość: po co głowa, skoro wszystkie części ciała są równe? W krajach Europy Wschodniej przez czterdzieści lat próbowano wsadzać dupę w miejsce głowy. We wszystkich przypadkach okazało się w końcu, że głowa lepiej nadaje się do myślenia. Eksperymenty z socjalizmem skończyły się dewastacją państw i społeczeństw. Socjalizm oznacza bowiem nędzę. Nędzę materialną i duchową.

Od 1989 roku upłynęło niecałe dwadzieścia lat, a nauka już poszła w las. Odrodzone idee socjalizmu w prawicowym celofanie znów służą kwestionowaniu sensu istnienia elit pod każdą postacią. Ale teraz nie chodzi tylko o równe żołądki – chodzi też o równe mózgi.


Udostepnij
Glodne Slonce

6 Responses to “Czas równych mózgów”

 1. Tess Says:

  Taaa… Niestety tak właśnie jest… I teraz właśnie “idą wybory, schowaj babci dowód osobisty”. I to mi przypomina, że czas zadzwonić i zindoktrynować własnych dziadków. Heh.

 2. Adanedhel Says:

  Ech, a może jest tak, że w 1989 i przez te wszystkie lata komuny niczego się nie nauczyliśmy? A właściwie to większość ludzi się nie nauczyła. Duża ich część jest zbyt przesiąknięta idiotycznymi tezami fundowanymi przez socjalizm. Nadal uważa, że wszyscy powinni mieć równo, że jak ktoś jest bogaty (a choćby bogatszy niż oni) to nie dlatego, że jest bardziej pracowity, inteligentniejszy czy sprytniejszy, ale dlatego, że ukradł. Komu - nie wiadomo, ale to nie ma znaczenia.
  A teraz tylko przypałętała się partia, która do socjalizmu dorzuca coś, co ważne dla każdego “prawdziwego” Polaka. Partia sama siebie promująca jako prokościelną, jako broniącą tradycji. I, oczywiście, obiecującą, że znów będzie “solidarnie”.

 3. wojtek Says:

  Pesymistycznie nastawiony jesteś jakoś :) Jak mówił kiedyś Bocheński - “to się chłopstwo poprzebierało”. Teraz tylko trzeba tych chłopów wykosić, ale chyba będzie ciężko.

 4. Donia 18 Says:

  Mam pytanko?? Kiedy ukaże się IV część FNiN??? Pozdrawiam

 5. Zegarmistrz Says:

  Zapraszam na:

  http://fnin.eu/

  tam jes wszystko napisane i pokazane ;D

 6. Valandil Says:

  Jeszcze nie wszyscy są prostakami, bo Lepper nie został prezydentem.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).