Cywilizacja w pigułce

Kameleon okładkaRafał Kosik wydał „Kameleona” w sierpniu 2008 i przez ostatni rok udało mu się zyskać uznanie zarówno czytelników, jak i części krytyków, co zaowocowało zdobyciem dwóch nagród – Zajdla i Żuławskiego. W takiej sytuacji polecanie książki traci sens, tym bardziej że nagrody lepiej się sprawdzają jako metody promocji niż recenzja. Wolę więc skupić się na analizie powieści. Postaram się jej bliżej przyjrzeć i przeanalizować treść na tyle dogłębnie, na ile będę w stanie. Aby mi się to udało, będę posiłkować się czasem spoilerami, co zapowiadam już teraz. (więcej na fahrenheit.net.pl…)


Udostepnij
Glodne Slonce

18 Responses to “Cywilizacja w pigułce”

 1. BlackButterfly Says:

  Super, że się Panu udaje zdobywać tyle dobrych recenzji i nagród:)

 2. Felix Says:

  gratulacje ;)

 3. KE Says:

  Super! Serdecznie gratuluję!:)

 4. KE Says:

  Panie Rafale, mam nietypowe pytanie: ile ok zajmuje kartek A4 przeciętny Felix? Przyjmijmy, że ma 450 stron w książce? Ciekawa jestem.:)

 5. Rafal Kosik Says:

  Znormalizowana strona maszynopisu to 30 linii po 60 znaków, czyli 1800 snaków na stronie. Oczywiście są niepełne wiersze, szczególnie dialogowe, więc na niektórych stronach może być i 1200 znaków. Lekko licząc, trzecia Kuzynka to 500-600 stron A4.

 6. KE Says:

  WOW! Nie myslalam, że aż tyle… Teraz to podziwiam Pana jeszcze bardziej…

 7. Ponury Żniwiarz Says:

  Nooo… Też jestem pod wrażeniem. Ale w tym momencie zastanawia mnie, również z czystej ciekawości, jaki rozmiar ma czcionka, którą się pisze na tej stronie A4?

 8. Ponury Żniwiarz Says:

  Chociaż nie… To było bez sensu pytanie… :P

 9. Arvena Says:

  Kameleon jest suuuuper. przeczytałam już połowę i jestem pod bardzo, bardzo, bardzo super mega wielkim wrażeniem. Chociaż czytając łapię się czasami na tym, że doszukuję się podobieństw do FNiNu w stylu pana pisania. To straszne dziwne, bo nigdy mi się to nie przydarzyło przy innych autorach xD Może to dlatego, że serię FNiNu czytałam tysiąc razy. Ale naprawdę strasznie mi się Kameleonik podoba, jest taki… nieziemski xD

 10. KE Says:

  Ja się lapie na stylistyce FNiNu jak czytam. No chodzi o to, ze zwracam dużą uwage na to,w jaki cos jest napisane. Bo napisane jest super!:)

 11. Ewe Says:

  A tak przy okazji, bo zaczyna się czas, w którym powinna zacząć postawiać nowa część FNiN’a.

  Czy Pan pisząc powieść utożsamia się z jakąś postacią? Czy jest to być może Czwartek ;-S?

 12. Rafal Kosik Says:

  Nietypowo nie utożsamiam się nigdy z bohaterami literackimi ani filmowymi. Nawet z własnymi.

 13. Arvena Says:

  może to nawet dobrze, bo przez przypadek utożsamiłby się pan z Eftepem albo z Konstantynopolską i co by było? Nagle by pan zaczął mierzyć nacisk potrzebny do wciśnięcia shiftu albo wkuwać na pamięć prezydentów Indii?? O matko i córko, koniec świata by był! po prostu 2012 w 2010!!!! ja cię kręcę…

  Sorki, troszkę mnie poniosło, czasami mnie przeraża moja wyobraźnia xD Ale takie nie utożsamianie się z bohaterami dodaje autorowi tajemniczości. Bo gdyby pana odpowiednikiem byłby na przykład Czwartek, jak podpowiedziała Ewe, to nie byłoby żadnej aury wokół pańskiej osoby. Od razu by było wiadomo kim pan jest, jak pan reaguje na różne zachowania i jakie ma pan podejście do ludzi. a tak to możemy się tylko domyślać,m i to jest super xD

 14. Ewe Says:

  Jakby Pan Rafał miał się utożsamiać z swoją postacią, to sądzę że ta postać przyjęłaby raczej charakter autora, nie odwrotnie ;P. Co do Kameleona, czy jest to książka ciekawa dla kogoś, kto lubi FNiN?

 15. Rafal Kosik Says:

  Kameleon nie ma nic wspólnego z FNiN. Przynajmniej takie było założenie, bo coś ze stylu pisania zawsze zostanie.

 16. Kiwaczek Says:

  Witam!

  Niestety linkowana recenzja nie jest najwyższego poziomu i zawiera kilka błędów merytorycznych. Za co, jako członek redakcji Fahrenheita, przepraszam.

  Pod tym adresem:
  http://www.fahrenheit.net.pl/forum/viewtopic.php?t=2400&postdays=0&postorder=asc&start=45
  toczy się dyskusja na ten właśnie temat.

  Pozdrawiam!
  Jacek Falejczyk

 17. nosiwoda Says:

  A tutaj: http://stolyklyteracki.wordpress.com/2010/02/01/relacja-ze-styczniowego-stolyka-czyli-budowlancy-najwyzszym-stadium-rozwoju/
  relacja ze styczniowego spotkania Stolyka Literackiego, którego tematem był “Kameleon” właśnie.

 18. Rafal Kosik Says:

  @Kiwaczek, dzięki. Takie wyjaśnienie do tej recenzji jest słuszną koncepcją.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).