Chleb

Chleb piekę od dawna, ale dopiero podpatrzony u Lucka pomysł na dodanie do ciasta orzechów ożywił smak i zamienił rzemiosło w sztukę.
Kto kupuje chleb w hipermarkecie, nie wie, co tam do niego dodają. Ja też nie wiem, więc kupuję… Ale raz na jakiś czas mam chęć się odstresować i robię mój własny chleb, który smakuje o niebo lepiej od kupnego. Jeśli ktoś ma dwie prawe ręce, może spróbować:

Składniki:

1 kg białej mąki pszennej
opcjonalnie 0,3 kg mąki ziemniaczanej
50 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli (zasadniczo wedle upodobań)
2-3 łyżki cukru
c. 1l mleka
nieco wody
2 łyżki roztopionego masła lub oliwy

Opcjonalne dodatki: orzechy laskowe, orzechy włoskie, pokrojony czosnek, cebula, parę łyżek otrębów pszennych, czubata łycha majeranku.

Wszystkie składniki powinny mieć taką samą temperaturę.

Procedura:

 1. Mąkę wsypać do sporej miski (pamiętajmy, że jeśli niczego nie skopiemy, urośnie co najmniej ze 2x.)
 2. W środku mąki uformować “krater” i nalać tam ciepłego mleka (i ew. wody). Dodać do niego 2 łyżki roztopionego masła lub oliwy oraz cukier. Wkruszyć drożdże.
 3. Po jakiejś godzinie, gdy drożdże zaczną pracować (pojawi się kożuszek), dodajemy dodatki i przystępujemy do wyrabiania ciasta. Wbrew obiegowe opinii można to zrobić mixerem, byle dokładnie. Konsystencja powinna przypominać nadmuchaną plastelinę (cokolwiek to znaczy). Konsystencję tę można regulować poprzez dolewanie wody i dosypywanie mąki.
 4. Nakryć ciasto szmatką i odstawić w ciepłe miejsce.
 5. Największą blachę, tę zajmującą całą szerokość piekarnika, wyłożyć dobrym papierem do pieczenia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wylać/wyłożyć je na papier tak, by uformowało bochenek.
 6. Rozgrzać piekarnik do temperatury 200-220 st. C, włożyć chleb i piec przez c. 40 minut.
 7. Wysunąć na chwilę chleb i posmarować z wierzchu, celem otrzymania fajnej skórki. Smarować można wodą z cukrem, roztrzepanym jajkiem lub masłem. Masłem chyba najlepiej.
 8. Piec jeszcze przez 20 minut.
 9. Wysunąć, ostudzić, grupowo wchłonąć gębowo.

Zamiast drożdży można użyć resztek surowego, wysuszonego ciasta z poprzedniego robienia chleba. Wtedy jednak te okruchy powinny się moczyć w wodzie z cukrem i mąką przez kilkanaście godzin przed rozpoczęciem procedury.


Udostepnij
Glodne Slonce

One Response to “Chleb”

 1. mawete Says:

  Dobre. Jak mi zrobią kuchnie to zobaczę czy coś jadalnego mu wyjdzie.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).