Cenzurowanie słownika

Nowa Fantastyka 03/2014 - okładkaDo czego doprowadzi rzeźnickie grzebanie przy języku? Zdarza się czasem tak, że brakuje Ci słowa, że masz je na końcu języka, ale nie możesz go sobie przypomnieć? Za kilkanaście lat może będzie tak, że tego słowa zabraknie na dobre i po prostu nie będziesz mógł powiedzieć tego, co chcesz. Jak pisał Orwell w jednej z najbardziej wizjonerskich powieści wszechczasów, Rok 1984, nadrzędnym celem nowomowy jest zawężenie zakresu myślenia, aż myślozbrodnia stanie się niemożliwa – zabraknie słów, by ją popełnić. Każde pojęcie będzie można wyrazić wyłącznie przez jedno konkretne słowo o ściśle określonym znaczeniu. Wszystkie niuanse, wieloznaczności i znaczenia poboczne zostaną wymazane i zapomniane. (więcej w marcowym wydaniu Nowej Fantastyki…)


Udostepnij
Glodne Slonce

21 Responses to “Cenzurowanie słownika”

 1. Nora Says:

  Hm, no nie wiem…

 2. Nora Says:

  Właśnie zaczęłam czytać SCH i muszę powiedzieć, że jest super. Gilbert jak zwykle powala.
  Tylko co do Marmaite’u, to się nie zgodzę. Mnie i rodzinie bardzo smakuje, a mój młodszy brat się tym zażera.
  Ale zależy, co kto lubi. :)

 3. wisznu Says:

  Mam wrażenie wewnętrznej sprzeczności w tekście. Nie wiem jak w pozostałej częsci, ale z tego co tu jest:
  - zabraknie słów do popełnienia myślozbrodni
  - każde zjawisko ma mieć własną jednoznaczną nazwę.

  z tego drugiego wynika, że tych słów będzie raczej więcej niż mniej :)
  Przecież to chyba lepiej, jak język umożliwi precyzyjne porozumiewanie sie?

  Jedyne, co może zniknąć, kiedy każde słowo będzie określało precyzyjnie jedno pojęcie, to humor językowy - wewnątrz danego języka. I to widac po języku esperanto, choc tego się nie wyczuwa, bo jest zastepowane, przez humor związany z tlumaczeniem.

  Ale tak naprawdę, to sie nie wydarzy. Język żywy sam się zmienia, zachwaszcza, ewoluuje.

 4. Gelix Says:

  Tak BTW to gratuluję 3. miejsca! :)
  http://pulowerek.pl/2014/03/najseksowniejsi-pisarze-wg-pan-bibliotekarek-ranking/

 5. Rafal Kosik Says:

  Nie sprzeczności. W tej koncepcji zamiast np. wartościujących określeń jak: bryka, fura, autko, grat, etc. zostałby jedynie neutralny „samochód”. Też nie wierzę, że to się stanie. Jest jednak wielu ludzi, ideowców wszelkiej maści, którzy by tego chcieli.

 6. bookworm Says:

  A ja tak przyszłościowo, poza tematem - planuje pan pojawić się na Targach Książki w Warszawie?

 7. Rafal Kosik Says:

  Tak.

 8. Dziobal Says:

  NFa jeszcze nie dorwałem (budżet), ale interesuje mnie Twoje zdanie nt. feminizacji wszelkich możliwych nazw zawodów (doktorka ftw).
  I czy nie sądzisz, że przydałaby się w języku polskim jakaś niepatriarchalna forma liczby mnogiej, żeby nie trzeba było pisać “czytelnicy/czki”?

 9. Nora Says:

  A może Czytelniczczanie? :)

 10. Alicja Says:

  Witam, ja mam pytanie zupełnie z innej beczki do Pana Rafała ;-) Wybieram się w tym roku w maju do W-wy na targi książki i chciałabym się dowiedzieć czy będzie Pan na nich. Z góry dziękuję za odpowiedź ;-)

 11. Rafal Kosik Says:

  Jest taki plan, że będę :)

 12. Alicja Says:

  Bardzo się cieszę, dziękuję za odpowiedź:-) Pozdrawiam

 13. Laura Veronique Says:

  Wiem, że nie na temat, ale bardzo mnie ta sprawa nurtuje. Uwielbiam, po prostu UWIELBIAM, serię Felix, Net i Nika. Jest genialna i czytałam ją tak często, że nie da się tego policzyć. Ostatnio postanowiłam odświeżyć sobie SCH i… jedna z najlepszych części, naprawdę! Gilbert i Net ścigali się, który dowcipniejszy… Panie Kosik, przez pana trzy czwarte wieczoru bolał mnie brzuch ze śmiechu (nie żebym narzekała)! Ale odbiegam od tematu. Wiem, że jestem bardzo niecierpliwa, ale nic nie poradzę. Panie Rafale, czy w tym roku możemy spodziewać się kolejnej części FNiN? Nie mogę się doczekać!!!, mam nadzieję że SCH nie było ostatnią częścią.

  P.S. Cieszę się, że prawdopodobnie będzie Pan na targach książki w Warszawie. Byłam tam rok temu i zdobyłam Pana autograf (raczej nie pamięta Pan takiej jednej, ciemnowłosej niskiej dziewczyny) ale w tym roku też mam nadzieję, że wymaże Pan kolejne pióro na podpis na moim egzemplarzu SCH:)

  P.S.2. Piszę chyba właśnie najdłuższy komentarz świata, ale co tam. Jeszcze jedna rzecz… Na takie żądania terytorialne Hitlera wobec Polski to bym nie wpadła!!!

 14. Laura Veronique Says:

  Co do samego tematu posta, jestem bardzo ciekawa nowego wydania “Nowej Fantastyki”…

  P.S. Mam nadzieję, że na poprzedni komentarz mi Pan odpowie:)

 15. Rafal Kosik Says:

  Tak, będzie kolejny tom. W listopadzie.

 16. Nora Says:

  O, jak szybko. A w październiku ma być kolejna część innej serii. Ale dopiero po angielsku. Nie wiem, jak dotrwam… :)

 17. Nikaa Says:

  Panie Rafale, mam bardzo nietypowe pytanie, jednak będę wdzięczna jeśli pan odpowie. Z jakiej hodowli ma pan Cabana i po jakich rodzicach? Zafascynował mnie ten pies. Od pewnego czasu interesują mnie CTR-y i zastanawiam się nad kupnem takiego “maleństwa”. No i ciekawi mnie skąd jest Caban.

 18. Rafal Kosik Says:

  Caban pochodzi od moich znajomych, którzy już od lat nie prowadzą hodowli. Czyli raczej nie pomogę. Co do samej rasy, to Caban jest najinteligentniejszym psem, jakiego kiedykolwiek miałem. Nie wiem, czy to taki egzemplarz, czy cecha całej rasy. Jest nietypowy, może sława go trzyma przy życiu - te psy żyją zwykle max. 10 lat. Caban ma 14.

  Z CTR wiąże się pewien problem techniczny - psa trzeba wyczesywać i/lub często strzyc. Bez tego filcuje mu się sierść. Po prostu trzeba się nim zajmować. Caban nie znosi czesania, więc go strzyżemy mniej więcej co cztery miesiące. Teraz jest już hiperstaruszkiem, więc musiałem zrezygnować z usług psiego fryzjera, żeby Caban nie miał kolejnego stresa. Czyli pozostaje strzyżenie ręczne maszynką lub nawet nożyczkami.

  CTR dostosowuje się do stybu życia właściciela, czyli może być codzienny jogging, a może być i leżenie na kanapie przez cały dzień. Ale jednak w bloku to bym go nie trzymał.

 19. michael kors shoes uk Says:

  christian louboutin rollerboy loafers shoes [1 christian louboutin flats for women]

 20. bracelet hollister femme Says:

  Trona Pinnacles dur :: Ridgecrest, CATrona Pinnacles National Landmark naturel englobe une des collections les plus remarquables de tours de tuf (d茅p么ts de carbonate de calcium) aux 脡tats-Unis. Vous pouvez m锚me obtenir de regarder un film de sci fi 茅tant fait 脿 cette toile de fond du film populaire.

 21. JoanaMusze Says:

  Większość słów będzie zastąpiona (już zresztą jest) przekleństwami, albo uniwersalnymi słowami o wielu znaczeniach :(

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).