Butter beer

Brytyjczycy i Amerykanie mają wiele napojów ze słowem „beer” w nazwie, które obok piwa nawet nie stały. Nie inaczej jest ze znanym głównie z książek i filmów z serii „Harry Potter” napoju butter beer. Na polski można by to przetłumaczyć jako piwo kremowe (no bo przecież nie maślane). Przejrzałem w sieci wiele przepisów na ten napój i wszystkie z nich łączyło jedno – brak piwa w piwie. Postanowiłem zmienić ten stan rzeczy i metodą prób i błędów doszedłem do przepisu, którym Was dziś uszczęśliwię.

Okazja ku temu jest odpowiednia, bowiem właśnie otworzyłem sezon jesiennych przeziębień, a piwo to najlepiej smakuje w wersji na ciepło. Znaczy, jest lekarstwem – lecząc bawi, bawiąc leczy.

  Składnik:

 • 0.5 l piwa
 • dwa żółtka
 • 50-100 ml mleka skondensowanego słodzonego lub słodkiej śmietany kremowej

Przyprawy: cukier waniliowy

Do wersji na ciepło można dodać również imbir w proszku i cynamon. Ilość mleka i cukru waniliowego zależy od indywidualnych upodobań.

Czas przygotowania: 5 minut

Jajka płuczemy…
… i oddzielamy żółtko. Białko nie będzie potrzebne.
Wszystkie składniki, bez piwa, wrzucamy do blendera. Lepszy jest mały blender, bo mniej będzie potem mycia.
Jeśli ma to być napój na ciepło, to przelewamy piwo do garnka i podgrzewamy do 60-70 stopni (tak, żeby dawało się włożyć do środka palec).
Jeśli zawartość blendera jest zbyt gęsta, możemy dodać nieco piwa. Nie za dużo, bo się nam wypieni.
Miksujemy.
Przelewamy zmiksowaną esencję do kufla.
Dopełniamy piwem (ciepłym lub zimnym). Zapewne wszystko się nie zmieści.
Oczywiście nie jest to napój, który będzie smakował każdemu, ale na pewno lepiej smakuje, niż można by się tego spodziewać po przeczytaniu listy składników.

Udostepnij
Glodne Slonce

3 Responses to “Butter beer”

 1. Temerir Says:

  Hmm, interesujące. Trzeba będzie spróbować w któryś wolniejszy weekend. Do powtarzania do matury jak znalazł :D

 2. Adam Says:

  Spróbowałem, jest super :D

 3. Radek Says:

  Grzane piwo z żółtkami to podobonież staropolski grzaniec. Popularny zanim się pojawił prostacki pomysł grzania piwa z sokiem malinowym. Tylko mleka/śmietanki nie dawali…

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).