Problemy i przemijanie

Rafał Kosik Siedzę w spokojnym domku w górach i usiłuję pisać czwartą część „Felixa, Neta i Niki”. Problemy miały zostać w Warszawie i zwalić mi się na głowę hurtem dopiero po dwóch tygodniach, kiedy planowałem wrócić. Niestety istnieją nowoczesne technologie, których głównym zadaniem jest dostarczanie problemów o każdej porze i w każde miejsce. CabanSam pozwoliłem kiedyś, by większość z tych problemów powstała, nawet wiele lat temu. Niektórych nie byłem w stanie uniknąć. Ale mądry Polak po szkodzie – teraz wiem, wtedy nie wiedziałem. Problemy są i tyle. Problemy nie uznają już dystansów. Nierozwiązywalne i tak wwiercają się w mózg i żądają by poświęcać im uwagę. Ta uwaga to ich siła życiowa.

Widoczek na Tatry Patrzę przez okno na uroczą dolinkę z malowniczym strumykiem, na zalesione wzgórza, na szare Tatry. I na zachód słońca nad Gubałówką. Za dwadzieścia lat dotrze tutaj miasto. Lasu nie będzie, dolinkę poprzecinają trasy narciarskie, a potem i one polegną pod dziesiątkami hoteli w stylu zakopiańskim i siecią asfaltowych ulic. Będą ozdobne latarnie i parkomaty. A ja w środku tego wszystkiego.

Myślę o wszystkim i o niczym, piję piwo i z trudem lepię zdanie za zdaniem. Marnuję energię na niepotrzebne i nieistotne rozważania, zamiast zająć się tym, czym powinienem.


Udostepnij
Glodne Slonce

18 Responses to “Problemy i przemijanie”

 1. Wigilijny pies Says:

  wracacie przez Kraków?

 2. Rafal Kosik Says:

  Taki jest plan. Pewnie 17-go.

 3. M.K. Says:

  i następną osobę wciągnęło blogowanie :D życzę przyjemnego pobytu w górach, śliczne widoki, a problemy istnieją wszędzie czy się tego chce czy nie więc nie należy się załamywać

 4. Anko Says:

  A ja już czekam na nowego “Felixa, Neta i Nikę”. ;) Czasem się zastanawiam, czy kupując tę książkę, nie odejmuję aby egzemplarza jakiemuś nieszczęsnemu “młodemu”?
  …O, przypomniało mi się, że powinnam pochwalić 3 tom - jak dla mnie, najlepszy z trzech. :D

 5. Rafal Kosik Says:

  Dzięki:) Trzeci Felix wyszedł bardziej dorosło od poprzednich.
  Nawet nie myśl, że zabierasz książkę jakiemuś “młodemu”. To jest książka dla przedziału wiekowego 9-99 lat ;)

 6. Mrówka Says:

  zazdroszcze za domek w górach:) a co do “F, N i N” to mam nadzieję że następna część wyjdzie niedługo i jestem za żeby były troszkę bardziej dorosłe bo 14 czy 15 lat to już tyle od ilu myśli się normalnie i dorosło wdłg mnie. i mam nadzieje że to nie tylko dla nastolatków:)

 7. Rafal Kosik Says:

  Zmartwię Cię, wyjdzie w listopadzie. Ale będzie bardziej pewnie dorosły od Pałacu Snów.

 8. Inga Says:

  Jeśli chodzi przemijanie, cóż, chyba każdy w pewnym wieku zaczyna je dostrzegać i nie jest to miłe. Ale nic nie trwa wiecznie i może w tym właśnie tkwi urok tego świata. Co by to było gdyby raz zaskarbione uczucie trwało na wieki a raz zakwitły kwiat cieszył oczy niezmiennie przez lata. To byłoby poprostu straszne. A, że żal…. No żal… :)

 9. Rafal Kosik Says:

  Ludzie zachodu, do których i my się zaliczamy, mają problem z akceptacją faktu przemijania. Tutaj bycie starą, grubą babą jest trudne do pogodzenia z byciem szczęśliwą.

 10. Taka Jedna Says:

  Może chodzi o to, jak społeczeństwo traktuje stare, grube baby. A szczególnie jak je traktują faceci, którzy sa w tym samym wieku.

 11. Rafal Kosik Says:

  Faceci traktują je jako nieatrakcyjne i niewarte uwagi w sensie erotycznym, a ich własny wiek nie ma tu takiego znaczenia. Statystyczni faceci szukają młodszych partnerek. Podobnież statystyczne kobiety szukają starszych facetów. Ale cóż z tego? To faktycznie przykre, przestać być atrakcyjną kobietą (czy atrakcyjnym facetem), ale o to właśnie chodzi, że mamy problemy z akceptacją takich zmian.

 12. pijana malarka Says:

  Pana książki są świetne jedne z najlepszych jakie kiedykolwiek udało mi się przeczytać. Mam nadzieje że czwarta część “Felixa…” będzie równie dobra jak pozostałe.

 13. RAJ Says:

  Nie rozczulajcie sie tak nad starymi grubymi babami. Z reguły baaardzo sobie na takie określenie zasłużyły. Czy znacie kogokolwiek sympatycznego kto byłby tak określany?

 14. katine Says:

  ksiazka na pewno bedzie super
  a takie rozmyslenia sa fajne czasmi sie przydaja

 15. Bee Says:

  Uwielbiam F,N i N. Ciekawi mnie też co dalej z Niką i Netem? Czy to dla tego książka ma być bardziej ,,dorosła” o czym napisano wyżej. Pozdrawiam Rafałą Kosika - wspaniałego twórce książek:PP

 16. Bee Says:

  A i mam pytanie - książka wyjdzie w listopadzie, ale tego roku?

 17. Rafal Kosik Says:

  Tak, tego roku.

 18. cleevleen Says:

  Żeby przemijanie zrozumieć trzeba je poczuć. Poczuć całym sobą, przeżyć śmierć kogoś bliskiego. Ja już dostrzegłam przemijanie, chociaż nie wiem, czy do końca je rozumiem….
  Ostatnio sięgnęłam znowu po 4 Felixa, bo słabo go pamiętałam. Razem z tą książką przeżyłam znowu śmierć moich bliskich, przypomniały mi się problemy podobne do tych, które mieli Felix, Net i Nika w 4 części. Często przeraża mnie nieśmiertelność, ale także nie chcę umierać. Wierzę w Boga i w to, że moi bliscy trafili do Nieba. Chyba tylko dlatego próbuję zrozumieć i pogodzić się z ich śmiercią.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).