Amelia i Kuba. Godzina duchów

Amelia i Kuba Amelia myśli, że Kuba jej nie lubi. Kuba myśli, że Amelia go nie lubi. Oboje są w błędzie. Tak można by w ogromnym skrócie opisać fabułę mojej nowej powieści dla młodszej młodzieży. Młodsza młodzież to znaczy młodzież przedfelixowa, że tak powiem, czyli 7-12 lat. Oczywiście czytelnicy Felixa, a nawet starsza młodzież (czyli dorośli) też coś tam dla siebie znajdą.

Pierwotnie powieść miała być zupełnie niefantastyczna, szybko jednak okazało się, że w przypadku literatury młodzieżowej aktualny jest wybór, przed jakim staje każdy autor: fantastyka albo nuda. Wbrew współczesnym trendom nie zdecydowałem się na przynudzanie. Tak więc elementy fantastyczne musiały się pojawić. W trakcie pisania okazało się, że wyszły one wręcz na pierwszy plan.

Zaraz jednak pojawił się drugi problem, kto mianowicie powinien być głównym bohaterem. Zwykle narracja automatycznie zaczyna ciążyć w stronę jednej z postaci. Ta postać wychodzi na pierwszy plan i czytelnik poznaje powieściowy świat głównie z jej punktu widzenia. W przypadku Felixa, Neta i Niki narrator przeskakuje, czy może lepiej powiedzieć – przepływa od postaci do postaci. W trakcie pisania Amelii i Kuby też tak się działo. Jednak po kilku rozdziałach uznałem, że to mi nie wystarcza. Żeby utrudnić sobie pracę, zdecydowałem się sprawę nieco skomplikować i poprowadzić równolegle dwie narracje. Dosłownie. Napisałem tę historię w dwóch wersjach: jedną z punktu widzenia Amelii, drugą z punktu widzenia Kuby.

Kuba i AmeliaW efekcie powstały dwie powieści. Jest Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów. Nie chodzi tu wyłącznie o eksperyment formalny, lecz bardziej o pokazanie jak różni ludzie widzą te same zdarzenia, jak różnie interpretują te same emocje. Pod koniec maja dostaniecie więc do rąk dwie książki. Można przeczytać tylko jedną z nich, można obydwie w dowolnej kolejności. Można też czytać je naraz, rozdziałami. Jak kto chce.


Udostepnij
Glodne Slonce

22 Responses to “Amelia i Kuba. Godzina duchów”

 1. Laura Veronique Says:

  Nie mogę się doczekać książki:)

 2. namakemono Says:

  Moje literackie priorytety są nieco inne, oscylują bliżej Verticala (Autorze - szacun!), więc z przeczytaniem “Godziny Duchów” będę musiał poczekać jeszcze jakieś 4 lata, kiedy to moja córka osiągnie wymagany wiek. Póki co, niestety, jeszcze nie interesuje jej żadna literatura. A szkoda, bo pomysł świetny i gdy przyjdzie czas, na pewno o tym tytule sobie przypomnę.

 3. Samantha Says:

  Kolorowy chleb; Niewidzialne lustro - Milorad Pavić

  oto przykład książki dwustronej, że tak powiem, tzn okładka z jednej strony jest dla dziewczynek i do połowy książki, a druga część książki ze swoją połową dla chłopców. Da się, wyszło fajnie. Polecam uwadze :)

 4. ciekawska04 Says:

  Ile lat mają bohaterzy?
  Nie mieszczę się w przedziale wiekowym, ale warto przeczytać i polecić np. młodszej kuzynce :)

 5. Rafal Kosik Says:

  Bohaterowie są 11-letni, z tym że mają młodsze rodzeństwo.

 6. Fan anonim Says:

  Chyba pierwszy raz słyszę o takim pomyśle. Może to być ciekawe.

 7. Drewniak Says:

  Jestem pod wrażeniem Pana pracowitości :)
  Pomysł widzę wziął się ot tak, po prostu. Na szczęście to dobrze.

  Swoją drogą- w jednej z ostatnich książek z serii FNiN (nie pamiętam której), wspominał Pan sporo o skalarach. Czyżby zainteresowanie akwarystyką?

 8. Iruini Says:

  Ciekawszym pomysłem byłoby wydrukowanie książki na jednych stronach, a nastepnie obrócenie książki i czytanie drugich stron. Może wydawać się niezrozumiałe, ale wystarczy chwile pomyśleć aby zrozumieć o co chodzi.

 9. Rafal Kosik Says:

  Rozważałem taką koncepcję. Odrzuciłem pomysł z kilku powodów. Byłoby to na przykład mylące na półce księgarskiej, a jedna z okładek musiałaby być zepsuta kodem paskowym, logami patronów, ceną, etc.

 10. maniak Says:

  Która z książek ma więcej stron?? ;P

 11. FNIN uber ales Says:

  Czy będzie to jedno wydafnictwo czy trzeba się będzie wykosztować na dwie oddzielne książeczki?

 12. FNIN uber ales Says:

  *wykosztować się,
  a wydafnictwo to celowe działanie

 13. Remboch Says:

  Czego nie zrozumiałeś? Dla mnie to jest jasne. To są fizycznie dwie książki opisujące pewien przedział czasu z dwóch różnych punktów widzenia. Kup jedną z tych książek i bądź szczęśliwym czytelnikiem. Narzekasz na nadmiar? Olej drugą.

  Ja zamierzam przeczytać obie.

 14. FNIN uber ales Says:

  Dla ciebie jest to jasne, dla mnie nie dokońca więc wolałem się upewnić. “Pod koniec maja dostaniecie więc do rąk dwie książki”. Jak interpretujesz w tym zdaniu słowo książka, jako powieść czy jako przedmiot, jeśli jako powieść wtedy to niekoniecznie są dwa przedmioty.

 15. Nora Says:

  Okładki wyglądają trochę… hm… strasznie…

 16. Mortenka Says:

  No, takie chyba miały być zwracając uwagę na tytuł :-)

 17. Rafal Kosik Says:

  Książka to przedmiot, powieść to treść.

 18. Susan1224 Says:

  Myślę, że przy najbliższej okazji podsunę pomysł zakupienia tych książek dla młodszych kuzynów, żeby mieć wymówkę do przeczytania, bo koncepcja naprawdę ciekawa. A po maturze będzie wreszcie czas na czytanie wszystkiego :>).

 19. requiem007 Says:

  Pan chyba nie potrafi nie pisać czegoś co nie jest fantastyką .

 20. Rafal Kosik Says:

  Zdarzyło się parę razy, ale musiałem się zmuszać :D

 21. Tytla Says:

  Tak, ciekawy pomysł. Odbiegam wiekowo, ale myślę, że warte przeczytania. No, nie spotkałam się z czymś takim wcześniej, ciekawe, myślę, że zostanie podchwycone jako swoista nowość na rynku wydawniczym. Zachęcam do napisania czegoś takiego również dla bardziej posuniętych w latach odbiorców. ;)

 22. Zofifi Says:

  Wow! Chyba nikt wcześniej nie napisał takiej książki z ,,rozdwojeniem osobowości”. Gdy było więcej niż jedna postać raczej opisywane sceny były dzielone. Jedna z punktu Ani druga z punktu Hani itp. A tutaj ta sama akcja.

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).