5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger BagTorba taktyczna wykonana z niezniszczalnej Cordury, obszyta taśmami systemu molle i rzepami na moral patche, wydawała się idealnym rozwiązaniem dla gadżeciarza. A jednak nie spełniła swojego zadania, choć wynikało to raczej z faktu, że chciałem jej używać nie do końca zgodnie z przeznaczeniem.

To pierwsza znana mi torba taktyczna, która ma… za dużo kieszeni. Już sama pusta torba jest gruba z powodu ilości warstw materiału. Po włożeniu laptopa do kieszeni (która zresztą jest tak obszerna, że zajmuje ponad połowę objętości głównej komory), wrzuceniu paru drobiazgów do pozostałych kieszeni, do głównej komory trudno wepchnąć coś grubszego niż książka. A już nawet to zamieni torbę w wypchany tobołek.

Na pierwszy rzut oka 5.11 Tactical Messenger Bag jest porównywalna rozmiarowo z opisywaną już przeze mnie Timbukt2, które to Timbuk2 pomieści dwa razy więcej. Zdecydowanie zabrakło tu pięciu centymetrów grubości. Gdyby nie to, torbę określiłbym jako nieźle rozplanowaną.

Nie ma sensu wymieniać wszystkich kieszeni, bo jest ich mnóstwo i to różnego rodzaju. Poniższe zdjęcia zdradzą więcej. Bójcie się schować do którejś z nich bilet miesięczny - znajdzie się już po upływie daty przydatności. Zwrócę uwagę tylko na kilka z kieszeni.

Po bokach torby znajdują się regulowane kieszenie, które w zamyśle mają służyć do przenoszenia butelek, manierek i tego typu obiektów. To dosyć pomysłowe rozwiązanie, bo nieużywane kieszenie można ścisnąć trokiem i nie będą odstawały. Niestety w związku z możliwością regulacji, ich kształt zwęża się do dołu, więc butelki nie daje się dopchnąć do spodu, przez co może się ona wysuwać.

Tylna kieszeń zaopatrzona jest w podwójny suwak, którego wózki są ustawione do siebie tyłem, inaczej niż zwykle. To rozwiązanie pozwala na otwarcie suwaka z dowolnej strony. Niestety pod spodem jest rzep, który doskonale utrudnia korzystanie z kieszeni. Ta kieszeń jest pomyślana głównie jako miejsce do dyskretnego przenoszenia broni. Trochę niemądre wydaje się więc oddzielenie jej od przenoszonego wewnątrz laptopa pojedynczą warstwą ortalionu. Na szczęście dla pacyfistów, mieści się tam format A4, czyli kieszeń jest zdatna do przenoszenia np. czasopism przyrodniczych.

Wygodna rączka do noszenia przypomina tę z plecaków 5.11 Tactical czy Maxpedition. Niestety jeśli zapniemy klapę na rzep za nisko lub za wysoko, rączka będzie pod kątem, co utrudni jej chwytanie. Szczególnie widać to, gdy torba jest wypchana – wówczas uchwyt ląduje na jej plecach. Przy okazji dno torby się wybrzusza, przez co nie można jej postawić na ziemi, bo się od razu przewróci.

Rzep trzymający klapę można „wyciszyć” przyczepiając do niego paski rzepa tej samej szerokości. Wówczas klapę przytrzymają klamry.

OK, OK, już nie narzekam. To, co dla mnie jest wadą, dla innych może być zaletą. Jeśli ktoś nosi głównie dokumenty, czasopisma przyrodnicze czy podobne przedmioty, 5.11 Tactical Messenger Bag będzie wygodny.

Szeroki pas na ramię jest odpinany, na plecach torby jest szlufka pozwalająca wsadzić torbę na wysuwaną rączkę walizki, a do taśm molle można doczepiać dowolne kompatybilne kieszenie. Mimo mojego krytycznego opisu, to jest naprawdę praktyczna torba.

W ofercie 5.11 Tactical są trzy rozmiary takich toreb.

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag oraz Timbuk2

5.11 Tactical Messenger Bag

5.11 Tactical Messenger Bag


Udostepnij
Glodne Slonce

4 Responses to “5.11 Tactical Messenger Bag”

 1. Trebik Says:

  Reasumując jako torbę edc woli Pan tę czy Wombata?

 2. Rafal Kosik Says:

  Najczęściej używam Mongo: http://rafalkosik.com/maxpedition-mongo ,
  nieco rzadziej (zależy od humoru) Wombata: http://rafalkosik.com/helikon-tex-wombat ,
  a gdy mam nosić bardziej objętościowe przedmioty, to: http://rafalkosik.com/timbuk2-laptop-messenger-bag .
  Do tego są jeszcze plecaki.

  Wszystko wskazuje na to, że Wombata czeka urlop, bo choć jest najwygodniejszy z zestawienia, to mój aktualny laptop 12′’ nie mieści się do gąbkowej przegródki - brakuje centymetra. Wprawdzie nie noszę laptopa zbyt często, ale jednak się zdarza, a bez sensu się przepakowywać z tego powodu. Do Mongo laptop wchodzi na styk, a do Timbuk2 to wszedłby chyba telewizor:)

  5.11 Tactical sprzedałem już komuś, dla kogo opisane przeze mnie wady są zaletami.

 3. Fiflak Says:

  Czekałem na opis przeróbki ;)

 4. Zippy Says:

  Tak á propos gadżeciarza, to mnie zęby zabolały jak w Świecie 2 w wypowiedzi Neta było napisane “gadżeciaż”. Czyżby jego dysleksja przekładała się również na wypowiedzi? :)
  F karzdym bondź razie, seria super ;)

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).