17 września


Udostepnij
Glodne Slonce

21 Responses to “17 września”

 1. FaNiN Says:

  Nie lubię ruskich… Za 17 września, za Katyń, za wojnę 1920, za rozbiory i długo by jeszcze wymieniać za co…

 2. Magix Slayer Says:

  “Powstanie Warszawskie” Lao Che jest dla mnie świetne, ale zaraz po tym się kończy. Na Jarocinie NIC nie zagrali z PW. Wielki minus dla nich.

  Fajnie, że pamiętałeś!

 3. Rafal Kosik Says:

  Ten utwór „Ty człowiek jesteś?” akurat pochodzi z płyty „Gospel”. Zgoda, że „Powstanie Warszawskie” jest najlepsze, ale nie przesadzajmy - reszta też nie jest zła. Trudno po prostu przeskoczyć siłę emocji związaną z Powstaniem, no i doskonałe texty KKB.

 4. Rudaa Says:

  a co to lao che? bo nie czaje. co to FNiN i o jaką ósmą część chodzi?

 5. Rudaa Says:

  Lao Che nie jest złe.

 6. Magix Slayer Says:

  Zalatuje prowokacją, ja bym się nie wdawał w dyskusję

 7. Rudaa Says:

  Jaką dyskusję?

 8. DeathDay98 Says:

  I tak chcę coś napisać, więc skorzystam z okazji i wyjaśnię prosto:
  Lao Che: jest to zespół muzyczny
  FNiN: seria książek R. Kosika pt. “Felix, Net i Nika”
  8 część: to właśnie 8 część wymienionej przeze mnie wyżej książki

  Rudaa, pamiętaj: google i wikipedia nie boli, a dużo można się dowiedzieć ;)

  Niezbyt rozumiem “17 września”. Do którego to roku jest aluzja? Znalazłbym w wikipedii, ale tyle się działo w różnych latach, że… No, nieważne, wyjaśni mi ktoś? Chociaż rok podajcie.

 9. Rafal Kosik Says:

  17 września 1939 r. Agresja ZSRR na Polskę. Video jest o tym, co wydarzyło krótko potem, o mordzie na kilkudziesięciu tysiącach polskich oficerów. Głównie w Katyniu. Tam właśnie leciał nasz były prezydent w kwietniu.

 10. Kaczor Says:

  http://komixxy.pl/273768/Osama
  podobne do pańskiego, prawda?

 11. Samantha Says:

  Ja jeszcze lubię:
  Myśmy Rebelianci (piosenki Żołnierzy Wyklętych) - De Press. Co prawda, nie rok ‘39, ale później. ‘46 itd..

 12. Jakub Says:

  Nawet fajne

 13. Koziołek Says:

  PYTANIE DO AUTORA

  Czy nie będziesz mieć nic przeciwko, Rafale, że użyłem we wpisie na swoim blogu fragmentu powieści “Mars”? Uderzyło mnie bowiem pewne podobieństwo wątków z filmem “Incepcja”.
  Jeśli jednak tak, usunę ww. fragment z notki.

  http://przepraszamzacrossposta.blox.pl/2010/09/Mars-Rafala-Kosika-vs-Incepcja-Christophera-Nolana.html

  Z harcerskim pozdrowieniem,

  Koziołek

 14. Arvena Says:

  Dobrze, że pan przypomina o 17 września, bo bardzo często wiedza o początkach II wojny światowej kończy się u młodych i starszych na 1 września. A potem rodzą się pytania w stylu “Czemu zbrodnię Katyńską przypisuje się Sowietom, jeśli to Niemcy zaatakowali Polskę?” jakie mi zadał kiedyś jeden młodszy kolega. No i oczywiście trzeba pamiętać: kraj który nie zna własnej historii nie ma szansy na przyszłość (czy jakoś tak). Więc pamiętajmy.

  A Lao Che jest gut, ale po wczorajszym otwarciu olimpiady specjalnej wolę Myslovitz (to co się działo na scenie jest niewyobrażalne, jeśli się w tym uczestniczyło: http://sport.tvp.pl/inne/pozostale/sport-niepelnosprawnych/elios-2010/wideo/elios-wystepy-myslovitz-i-lidera-simply-red/2735540 ).

  Na koniec podłączam się do Koziołka: kiedy następne dorosłe książki, panie Rafale? xD

 15. Kossa P-ce Says:

  Panie Rafale jestem bardzo szczęśliwa, bo:
  1. Wiele młodszych osób czyta Pana blog i dzięki tego typu wpisom może się czegoś ważnego nauczyć. Niestety wielu Polaków nie zna swej historii… To mnie boli, gdyż odcinając się od przeszłości zatracają korzenie, można ich porównać do drzewa, które bez korzeni usycha. W ten sposób z czasem zatracimy naszą polskość. Gdyby za 10-15 lat rozpętałaby się wojna obejmująca nasz kraj, sądzę iż ludziom będzie brakowało patriotyzmu do walki o niepodległość…
  2. Zamieścił Pan wideo, które spodobało mi się już dawno. (Pierwszy raz pokazał mi je mój historyk.) Bardzo działająca na emocjach piosenka “Ty człowiek jesteś?” oraz zgranie z kadrami filmu “Katyń” robią wrażenie. Uwielbiam Lao Che za teksty, które są mądre, aczkolwiek miło się je słucha i zapadają w pamięć. Przy obecnej muzyce to niestety nie jest częste. Słuchał Pan inne płyty tegoż zespołu ? Serdecznie polecam je wszystkim, choć raczej nie przypadną do gustu zagorzałym fanom trance.
  3. Korzystając z okazji chciałabym dodać, iż data 17 września jest bardzo ważna dla Sybiraków (czyli ludzi zesłanych na Sybir). To właśnie w momencie wkroczenia do Polski “Czerwonej Zagłady” (Armii Czerwonej), która oficjalnie miała wybawić nas z rąk Niemców, rozpoczęły się zesłania na Sybir. Wywożono całe rodziny, nikt nie oszczędzał dzieci, niemowląt, ani chorowitych starców. Zmarli po drodze nie mają grobów… ich po prostu wyrzucali z pociągów. Warunki bytowania a raczej wegetacji było nie ludzkie, obchodzono się z Nimi gorzej jak ze zwierzętami. Wmawiano, że Polski już nie ma, że nie mogą, ani nie mają gdzie wracać. Tylko wiara w Boga i w Polskę utrzymywała ich przy życiu. W momencie, gdy już mogli powrócić do Ojczyzny musieli najpierw udowodnić swoja Polskość. Niektórzy przez to, że nie potrafili nic po polsku, nie mieli dokumentów, ani dowodów musieli tam zostać. W moim mieście w zrzeszeniu Sybiraków aktualnie jest ok. 30 osób, a było ich ok. 80. Ta liczba już nie wzrośnie, gdyż Sybirakiem nie można tak sobie zostać, nim się jest przez przeżycia. Miejmy nadzieję, iż nie zdarzy się taka sytuacja w Polsce, na świecie, że ludzie będą zsyłani na Sybir. Z roku na rok Ci ludzie umierają ze starości, choroby itd. Doceńmy to że żyjemy w takim czasie, że jeszcze mamy szanse porozmawiać z nimi. To naprawdę dla chętnego nic trudnego, aby dowiedzieć się wiele na temat historii naszego kraju od ludzi, którzy są żywą historią (za kilka lat będzie za późno…).

  Serdecznie pozdrawiam Camille

 16. butch Says:

  Niemcy wchodząc do Polski usprawiedliwiali się, że ratują ludność Białorusi i Zachodniej Ukrainy przed Niemcami, nie nas(Polaków).

 17. kasia Says:

  Co sprawia, że jesteśmy zdolni do takich rzeczy? Przecież to dotyczy nie tylko komunizmu. Niemcy robili to samo innym. A nawet nie innym - choćby mord na profesorach we Lwowie.
  Dlatego nie ufam ideologiom, gdzie one, tam wcześniej czy później pojawią się fanatycy, a z nimi - wynaturzenia.

 18. Andrzej Says:

  Primo: wywózki na Sybir rozpoczęły się dopiero po 22 października 1939r., kiedy przeprowadzono wybory na Kresach. Dopiero wtedy ruszyły transporty pierwszych zesłańców. Jest o tym sporo w Internecie. Nie liczę jeńców, którzy zesłańcami nie byli.
  Secundo: akurat wojna 1920r. to nie jest wina Rosjan. Nie Sowieci ją rozpętali. :)
  Tertio: pani Kasiu, pani jak zwykle używa argumentu w rodzaju ‘’A u Was murzynów biją'’. :)
  Chwała Niemcom za to, że w 1941r. przepędzili tę czerwoną swołocz.

 19. Rafal Kosik Says:

  Zasadniczo niemal wszyscy są zdolni do takich rzeczy. Wystarczy, że pojawi się czynnik odgórny, który posłuży jako motywator i uzasadnienie „wyższą koniecznością”. Muszę przypominać Jedwabne?

  Jeżeli takie mordy stają się codziennością, a w Rosji sowieckiej były, to świadczy o wynaturzeniu systemu. Ludzie mogą być dobrzy albo źli, ale to system ustala normy, według jakich ci ludzie funkcjonują. Bardzo byście się dziś zdziwili, gdyby poczuli na własnej skórze presję moralności PRL-u. A minęło ledwie dwadzieścia parę lat.

 20. Gall anonim Says:

  Bardzo ciekawa piosenka, słyszę ją co prawda po raz pierwszy ale bardzo mi się spodobała. Przedstawia to wszystko z ciekawego punktu widzenia, dlatego uwielbiam Lao Che, za tą oryginalność, tekstów, muzyki i wogóle tematów piosenek.

 21. cialis Says:

  De anticjuitate et dignitate, Louis XIII ayant fait appel au

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).