17 września

17-go września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę. Zrobił to samo, co Niemcy dwa tygodnie wcześniej. O siedemnastym września mniej się mówi, bo data ta, choć równie ważna, nie jest tak symboliczna - przecież wojna już trwała. Przez mroczne lata wczesnego PRL-u nie wolno było o tej napaści wspominać. Mnie jeszcze uczono w szkole, że Armia Czerwona wyszła naprzeciw Wehrmachtowi, by powstrzymać jego marsz na wschód, że był to zwykły manewr taktyczny. O tym, że linia, na której obie armie się spotkały, nie była wynikiem przypadku, tylko politycznej umowy, dowiedzieliśmy się później.

Okupacja niemiecka trwała kilka lat, radziecka kilkanaście, po czym przeszła płynnie w nadzór z groźbą interwencji zbrojnej w tle. Warto pamiętać, że do roku 1989 Polska była terytorium zależnym od ZSRR, oraz że tej zależności zawdzięczamy zacofanie technologiczne i kulturowe, z którego nie wygrzebaliśmy się przez dwadzieścia lat wolności.

Piszę to ku przypomnieniu, jak tworzyła się nasza historia i jak potem tę historię fałszowano. Obyśmy więcej do czegoś takiego nie dopuścili.


Udostepnij
Glodne Slonce

16 Responses to “17 września”

 1. tesska Says:

  Mądre słowa.

 2. Iza Says:

  Tak, mądre słowa.

 3. vooyu Says:

  Zaiste, mądre słowa xD
  Tak patrząc z perspektywy wielu lat, to Polska przegrała II wojnę światową - 45 lat pod Ruskim butem, przez ten czas w Niemców USA pakowało kasę, a u nas była bieda i państwo policyjne. U nas jeszcze te czasy widać…

 4. Pelcu Says:

  A kto wie czy gdyby 17-go września sowieci nie weszli do Polski, to my jednak obronilibyśmy Warszawę, potem odepchnęli wroga jeszcze kawałek dalej, doczekali w końcu pomocy od Anglików i Francuzów i ostatecznie powstrzymali Niemców jeszcze w 1939? Blitzkrieg by nie wypalił. Taka “historia alternatywna”… :)
  Dzięki za przypomnienie panie Rafale - szczególnie, że wszystko tu czyta “młodzież”,która już coraz mniej ma rzeczywistej styczności z historią. Ja jeszcze na własne uszy słuchałem wspomnień wojennych dziadków i babć (a nawet prateściowych :). A w radzieckiej części zajętego terytorium Polski działo się równie (jeśli nie gorzej) źle, co w części Niemieckiej. O czym do dziś nie powstały żadne filmy czy popularne książki. O obecności Niemców jest masa filmów, seriali, książęk - wszystko opisuje działania na okupowanej przez hitlerowców części Polski czy walki Warszawiaków. A co działo się we Lwowie? Na Wołyniu? Młodzież może się tylko domyślać…

 5. Martyna Says:

  to wszystko będzie widać przez jakiś czas, pani na polskim dzisiaj robiła z nami lekcje historii.Jak mówiła o Katyniu, wywozach na syberie i innych według mnie przerażających rzeczach to ja i moje 2 koleżanki miałyśmy miny z pewnością grobowe.Jak pomyśle o tych wszystkich ludziach którzy zgineli za to, żeby teraz było tak jak jest to mi ciarki po plecach łażą stadami.Myśląc o wszystkich małych dzieciach noworodkach i takich co miały po 5,6 lat, że je z pociągów wyrzucano zmykano w komorach gazowych, wysyłano na syberie to mi się płakać chce.Obecnie moja siostara ma 6 lat a brat 4.Denerwują mnie częst ale niewyobrazm sobie życia bez nich ;,(

 6. Iza Says:

  Mam to samo z młodszą siostrą.

 7. BlackButterfly Says:

  Warto wiedzieć, że w szkołach mają jeszcze bardziej skrócić program historii, żebyśmy nie wiedzieli nic. Politykom będzie tak wygodniej, będą robić swoje, a nas będą omamiać nowymi premierami kinowymi, koncertami Madonny, obniżkami w sklepach i reklamami kremów, które robią cuda. Ja mam starszą siostrę. O cztery lata. Teraz ma 15.

 8. Martyna Says:

  Debilami łatwiej manipulować.Madonna królową.Lepszymi kruóami są U2 i tym podobne zespoły.A co do Historii niech się nie zdiwią jak za 20 lat połowa ludzi nie będzie wiedziałqa kim był Hitler i Stalin, no może pszesadziłam ale taki T.Kościuszko, J.Piłsuci itd.

 9. tesska Says:

  Martyno, naprawdę sądzisz, że już teraz wszyscy wiedzą? Wiele osób zakłada, że historia jest przedmiotem martwym, bo “nic nie daje”, nie ma z niej wymiernych korzyści. Znalazłabym takich, którzy te nazwiska skojarzą tylko z ulicą Kościuszki czy Piłsudskiego… i nawet nie zastanowią się, po kim ta ulica dostała nazwę.

 10. BlackButterfly Says:

  Chodzi tylko o to, że politycy skracając program historii, ukryją fakt, że po II wojnie światowej zostało wielu Niemców i Żydów w Polsce. Oni teraz rządzą polską i nasze aukcje sprzedają innym krajom. Jeśli pójdzie tak dalej, to będziemy rozpitym i bezrobotnym krajem. Tez uważam że U2 są lepsi od Madonny.

 11. BlackButterfly Says:

  Jeśli mam być szczera, to nie wiem, kto to był Kościuszko /

 12. Rafal Kosik Says:

  @Pelcu: Nie mieliśmy szans zatrzymać Niemców we wrześniu, ale gdyby nie rosyjski atak z drugiej strony i wymordowanie lub wywiezienie polskich żołnierzy na wschód, to armia podziemna dysponowałaby znacznie większą siłą. A do czego by to doprowadziło, to już wyższy poziom gdybologii.

  @BlackButterfly: Sadzę, że więcej jest Polaków w Niemczech, niż odwrotnie.

 13. BlackButterlfy Says:

  Bardzo możliwe. Ale są tylko obywatelami. Nie jak u nas. No i Niemcy są raczej bogate, o Polsce nie można tego powiedzieć…

 14. BlackButterlfy Says:

  Wiadomo jeszcze coś o filmie?

 15. Iza Says:

  Skoro ani Manfred, ani pan Kosik nie napisali nic o tym, to nie.

 16. dzaguŚ Says:

  BlackButterfly tak, masz rację. Polska to jest kraj 3 świata, dla tego mieszkam poza jej granicami ;P.

  Panie Rafale musi Pan zamieszczać takie dołujące informacje?! Jak to czytałam, od razu przypomniała się mi moja wizyta w Oświęcimiu i Zamoyska Rotunda… :

Leave a Reply

Przed wyslaniem komentarza na wszelki wypadek skopiuj jego tresc do clipboardu (CTRL+A CTRL+C). Jesli cos sie rypsnie i komentarz pojdzie w kosmos, bedziesz mogl sprobowac ponownie (CTRL+V).